Adana, Hacıkırı, Belemedik, Kapıkaya, Varda Köprüsü Kültür Turu ve Doğa Yürüyüşü


Gidiş: 05/10/2019
Dönüş: 06/10/2019
Tur Süresi: 1 Gece 2 Gün
Tur Tipi: Doğa Yürüyüşleri
Tur Fiyatı: 365,00 TL

Tur Programı

HATIRLATMA: 04 Ekim 2019 Cuma günü saat 23.00’te İzmir-Kumrular Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.    

1.GÜN (
ANKARA-HACIKIRI-BELEMEDİK-HACIKIRI):
Ankara-Gölbaşı-Aksaray-Pozantı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası Çamlıyayla sapağından dönerek 35 km yolculuk sonrası sabahın erken saatlerinde Adana’ya bağlı Hacıkırı Köyü’ndeki evimize gidiyoruz. Ev halkı ile selamlaşıp kısa süreli hazırlık sonrası Çardak’ta, güne yöresel ürünlerle hazırlanmış güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlıklarımızı tamamlayıp saat 09.00’da istasyona gelen Toros Ekspres’ine binerek 25 dakikalık tren yolculuğu sonrası Belemedik İstasyonu’nda inip yürüyüşümüze başlıyoruz. 1905’li yıllarda Almanlar tarafından Hicaz Tren Yolu kapsamında; bu bölgedeki Tren yolu ve Toros Tünelleri yapılırken Almanların inşa ettiği yıkılmış durumdaki şantiye binaları ve diğer bina kalıntılarından geçerek yürümeye devam ediyoruz. Çakıt Çayı boyunca yer yer tünel ve demiryolu eşliğinde yürümeye devam edip demiryolu ve tünel inşası zamanında, farakalar inşa edilmiş Taşdurmaz Bölgesinde önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemekten sonra 1000 metreye kadar yükselip toplamda 25 km yürüdükten sonra Hacıkırı’nı, Kapıkaya Kanyonu girişini ve uzaktan Seyhan Baraj Gölü’nü seyrederek köye geliyoruz. Bir süre dinlendikten sonra istasyon yanında kampımızı kurup Çardak’ta güzel menü ile akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra köy koşullarını da dikkate alarak özel içeceklerimiz eşliğinde sohbetimize devam edip gecenin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Hacıkırı’nda Çadır’da geçiriyoruz.  

2.GÜN (
HACIKIRI-KAPIKAYA-YERKÖPRÜ-VARDA KÖPRÜSÜ-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası çadırlarımızı toplayıp aracımıza yüklüyoruz. Daha sonra aracımıza binip Kapıkaya Kanyonu girişine gidiyoruz. Suyun akışına doğru toplamda 8 km sürecek doğa yürüyüşümüze başlıyoruz. Piknik alanında kısa süreli mola verdikten sonra yürümeye devam edip Yerköprü Mesire Yeri’ne gidiyoruz.  Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra aracımıza binip hareket ediyoruz. Kısa süreli yolculuk sonrası Hacıkırı yakınındaki Varda Köprüsü’ne geliyoruz. 1907 yılında inşasına başlanan Hicaz Demiryolu hattının bu önemli sanat yapısı 5 yılda bitirilmiş ve yapımı sırasında 22 kişi yaşamını yitirmiştir. Yüksekliği 99 metre, uzunluğu 172 metre olan bu köprü; Vardıha/Varda-Hacıkırı veya Alman Köprüsü olarak da anılmaktadır. Köprü çevresinde ve eski dekovil hattında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası yürüyerek Hacıkırı’na gidiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra Çardak’ta akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası eşyalarımızı hazırlayarak saat 17.30’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Aynı yol üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat 23.55 civarında Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz. 

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araçta Sıcak-Soğuk İçecek İkramları, Tek Yön Yerel Tren Bileti (1), Kahvaltı (2),Öğle Yemeği (kumanya 2), Akşam Yemeği (2), Çadırda konaklama, TÜRSAB Seyahat Sigortası, Tüm Çevre Gezileri ve Rehberlik Hizmetleri 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri, Yemeklerde Su Dışında Alınan İçecek Ücretleri, Kişisel Harcamalar.

Biniş Noktaları

Kumrular - 23.00
Milli Kütüphane - 23.05
Armada - 23.10
Ufuk Üniversitesi Önü - 23.15
Taarus AVM Önü - 23.20

Konya Yolu Dikmen Kavşağı - 23.25
İncek Köprüsü - 23.30

Önemli Hatırlatmalar

Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı,  arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsi giriş yapabilmeleri için 20.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın Kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler. Etkinliğimiz çadır konaklamalı olduğu için kamp malzemeleri olan çadır ve mat tarafımızdan temin edilmeye çalışılacak olup uyku tulumu katılımcılar tarafından sağlanacaktır.