Adana Lezzet Festivali-Tarsus Gezisi


Gidiş: 12/10/2018
Dönüş: 14/10/2018
Tur Süresi: 2 Gece 3 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 345,00 TL

Tur Programı

“Ülkemizin ve Çukurova’nın en önemli kentlerinden olan Adana’ya farklı bir yolculuğa ve lezzet dünyasına ne dersiniz?” Şüphesiz ki Adana sonbaharda bir başka güzel. Ve bu güzellik Gastro Festivalinde değişik tat ve lezzetlerle daha da bir güzel. Festivallerin, karnavalların insanları coşturduğu, kaynaştırdığı böyle bir gezi için Adana ve Çukurova’ya gidiyoruz. Gastro Festivali, eski Adana dokusunda yapacağımız kültür gezileri, yöreye özgü birinden değişik tat ve lezzetler ile güzelliklerin katsayısının aratacağını düşünüyoruz. 2. Gün Tarsus’ta değişik din ve anlayışlarının mekanlarına yolculukla başlayacak etkinliğimizde birbirinden farklı yerler görüp kültürel zenginliğin doruklarına çıkacağız. Yöresel tat ve lezzetler burada da peşimizi bırakmayacak. Berdan Çayı’nda bir nefes molası gezimizin son durağı olacak. 
Gurme, Lezzet, tat, koku, kültür ve inanç kombinasyonlu bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. 

1.GÜN:
Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Gölbaşı-Aksaray üzerinden yolumuza devam edip sabah erken saatlerde Adana’ya/Seyhan Baraj Gölü’ne gidiyoruz. Bahar ayında Adana’nın bir başka güzel olduğu bir dönemde göl kenarında güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Panaromik baraj gölü turu sonrası eski Adana dokusunda yer alan 20 Bin kişi kapasiteli ve Ortadoğu’nun en büyük camisi olan Sabancı Merkez Cami ve Seyhan Nehri kıyıları ile bir Roma dönemi yapısı olup kullanılan en eski köprüsü olarak bilinen Taşköprü'yü görüp fotoğraf çekiyoruz. Büyük Saat, Küçük Saat, Bebekli Kilise, Ramazan Oğulları Külliyesi içinde yer alan Ulu Cami ziyareti sonrası eski bir Ermeni Kilisesi temelleri üzerine inşa edilen, önünde yağ pazarı olması ve satılması nedeniyle Yağ Cami olarak adlandırılan bu tarihi Camiyi ziyaret ettikten sonra Ramazanoğlu Köşkü ve Atatürk Evi’ni geziyoruz. Adana Valiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gastro Festivali kapsamında oluşturulan Festival Alanına gidiyoruz. Festivalde kentin önde gelen lezzet markalarının stantları sizlere bir birinden farklı ve güzel lezzetler sunacaklardır. Bunun yanı sıra; çeşitli etkinlikler, gastro şovlar, tadım seansları ve söyleşiler güzel ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Yapılan etkinlikler sonrası rehberimizin belirlediği zamanda buluşup otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Adana’da geçiriyoruz.

2.GÜN: Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Tepebağ Mahallesi’ne gidiyoruz. 1850’li yıllarda yapılan ve restore edilen sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu sokaklardan birini görüp ev mimarisi fotoğrafları çektikten sonra Adana’dan ayrılıp Tarsus’a doğru yola çıkıyoruz. Kısa süreli yolculuk sonrası Tarsus’a gidip şehir gezisi kapsamında; Tarsus Belediyesi öncülüğünde orjinalinden Müze haline getirilen Nusrat Mayın Gemi/Müze’yi görüp gezdikten sonra Tarsus’un dışında, kuzeyinde yer alan Eshab¬ı Kehf/Yedi Uyurlar Mağarası’na gidiyoruz. Kuranı Kerim’de Kehf Suresinde geçen olaya benzetilen bu mağarayı görüp gezdikten sonra şehre gelip Kleopatra/Kancık kapısını görüp fotoğraf çekiyoruz. Saint Piyer Kilisesi kalıntılarının üstüne yapılmış olan Tarsus Ulu Cami gezisi sonrası Roma dünyasına yolculuk için rotamızı değiştiriyoruz. Eski Roma kentinin üzerine kurulan Tarsus’ta gün ışığına çıkarılan Romayolu’na gidip tarihi yol üzerinde yürümenin ayrıcalığını yaşayacağız. Yol üzerinde yürürken ata arabası teker izleri, yağmur suyu ve kanalizasyon sisteminin sizleri büyüleyeceğini düşünüyoruz. Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir kişi olan Tarsuslu Saint Paul/Aziz Şaul’un Kuyusunu görüp fotoğraf çektikten sonra 1850 yıllarda yapılan sivil mimari seçkin ev örneklerinin bulunduğu sokaklardan birine girip fotoğraf çekiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yöreye özgü lezzetlerle afiyetle yedikten sonra cezerye ve yöreye özgü hediyelik ürün alış verişi için mola veriyoruz. Babil Kralı II. Nebukadnesar zamanında yaşamış, Musevileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamber olan Hz. Danyal Makamını ziyaret ettikten sonra Saint Paul Kilise/Müzesini geziyoruz. Müze gezisi sonrası Kırkkaşık Bedesten’ine gidiyoruz. İsteğe bağlı alış veriş molası sonrası hareket edip Bac/Justinianus Köprüsü’nü gördükten sonra muhteşem görselliği, yüksek su debisi ile kulakları çınlatacak Berdan Şelalesi’nde çay-kahve ve fotoğraf molası veriyoruz. Mola sonrası saat: 17.30’da Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Pozantı-Ulukışla-Aksaray üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz mola sonrası gece saat: 23.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, 1 Akşam Yemeği, 4 Yıldızlı otelde 1 gece konaklama, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 23.55
Milli Kütüphane Önü - 00.00
Armada Önü - 00.05
Ufuk Üniversitesi Önü - 00.10
Taurus/Çırağan Restoran Önü - 00.15
Dikmen Atatürk Sitesi karşısı/Ego Durağı - 00.20
Oran/Turan Güneş Bulvarı Köprü Altı/Sağ Yan yol - 00.25

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.HATIRLATMA: Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.