Aladağlar Emler Engintepe Zirve Tırmanışı


Gidiş: 20/09/2019
Dönüş: 22/09/2019
Tur Süresi: 2 Gece 3 Gün
Tur Tipi: Dağ ve Kamp Turları
Tur Fiyatı: 650,00 TL

Tur Programı

“ Doğayı ve yürümeyi seviyor olmalısınız. Peki ya yükseklerde yürümeyi seviyor musunuz? Ülkemizde Alp-Himalaya sisteminin güney kıvrımları, Toros Dağları’nın uzantısı olan Niğde Aladağlar’ın en kolay zirvelerinden olan Emler Zirvesi’ne çıkmaya ne dersiniz? Eğer böyle düşünüyorsanız bu etkinlik tam size göre. Sokullupınar kamp yerine ulaşıp, dağ koşullarında güzle bir kahvaltı ve sonrasında uyum tırmanışı ve Narpuz Boğazı’nda uyum tırmanışı akşam yemeği ve 2. Gün erkenden zirve tırmanışına başlayarak Karayalak Vadisi ile Emler Zirvesi’ne merhaba diyeceğiz. Buradan göreceğiniz manzara ve zirveler saymakla bitmez. İniş sonrası kampımızda güzel bir akşam yemeği sizleri bekliyor olacak. Kamp ateşi etrafında milyonlarca yıldızın altında Aladağlar Korusu kendiliğinden oluşacaktır. Ertesi gün dinlenmiş bedenlerin yapacağı güzel bir kahvaltı ile dönüşe geçip Ecemiş Çayı kenarında yiyeceğimiz alabalık menüsü ile öğle yemeği sonrası Ankara yolculuğu başlıyor olacak. Dağ, doğa seviyorsanız, yükseklerde yürüyüş ve tırmanış ilginizi çekiyorsa, kamp kurmak sizin için ayrı bir keyif ise, sizleri bu etkinliğe bekliyoruz. Davetlisiniz.  

HATIRLATMA: Bu etkinliğe ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.
 
HATIRLATMA: 19 Eylül 2019 Perşembe, saat 23.30’da Kumrular/İzmir Caddesinde buluşup hareket ediyoruz.  

1.GÜN(
ANKARA-NİĞDE-ÇUKURBAĞ KÖYÜ-SOKULLUPINAR):
Gölbaşı-Şereflikoçhisar-Aksaray-Altunhisar-Bor üzerinden yolumuza devam edip sabahın erken saatlerinde Niğde’ye gidiyoruz. İsteğe bağlı işkembe çorbası ile güne başladıktan sonra yolumuza devam edip 60 km yol aldıktan sonra Aladağlar silsilesinin önemli zirveleri olan Küçük-Büyük Demirkazık zirvelerine “ merhaba ” deyip fotoğraf çekiyoruz. Çukurbağ Köyü’ne gelip dağ için eksik malzemelerimizi aldıktan sonra kendi aracımız ile Aladağlar’ın muhteşem zirvelerinin dibine sokularak Sokullupınar üst kampına çıkıyoruz. Kamp sorumlumuz tarafından karşılanıp kıl çadır olan restoranımızda dağ koşullarında güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şöyle etrafta neler var bilgisi aldıktan sonra çadırlarımızı kurup odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlenip uyuduktan sonra kumanyalarımızı alarak Demirkazık Dağı’nın dibi olan Narpuz Boğazı’na girerek uyum tırmanışına başlıyoruz. Yavaş adımlarla acele etmeden Demirkazık’ın Güneydoğu klasik çıkış rotası olan parkur üzerinde Kızılçarşak girişine kadar yükselip kumanya menüsü ile önceden hazırlanan öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra aynı parkur üzerinden geriye dönüp kampımıza geliyoruz. Akşam yemeğine kadar dinlendikten sonra güzel bir akşam yemeği ile dağ ve zirve sohbetleri yapıyoruz. Kahvaltı ve öğle yemeği kumanyaların hazırlanması, zirve hakkında bilgilendirme sonrası erkenden yatıyoruz. Geceyi Sokullupınar kamp yerinde geçiriyoruz.  
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Ankara-Çukurbağ Köyü arası 400 km, yolculuk süresi yaklaşık Niğde’deki mola ile birlikte 7 saat, Çukurbağ Köyü kamp yeri arası araç ile 10 m, yaklaşık 30 dakika. Uyum tırmanışı yürüyerek 6-7 km, süresi 5 saat olacaktır.  

YEMEKLER:
Kampta serpme kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve kampta çorbalı, besleyici akşam yemeği servisi.
 

YÜKSEKLİK: Sokullupınar üst kamp yeri 2232 Metre, Uyum Tırmanışı yüksekliği 2750 Metre
 

2.GÜN(
SOKULLUPINAR-KARAYALAK-EMLER): 
Sabah 02.30’da kalkıyoruz. Çay ve kek servisi sonrası kahvaltı ve öğle yemeği kumanyalarımızı alarak küçük ve yavaş adımlarla gecenin karanlığında Güvercin Kayalar’dan yürüyüşe başlıyoruz. Karayalak Kapı’sından giriş yapıp derin ve eğilimli vadi içinden yavaş adımlarla yükselerek geniş alana çıkıp sonrasında Çelikbuyduran, ya da biz dağcıların “ Büzükbuyduran ” olarak değerlendirdiği altın gibi kıymetli su kaynağında mola verip kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası güneşin ilk ışıklarıyla kalan son etabı çıkarak Emler ve Kızılkaya’yı birbirinden ayıran ve Yedigöller Boynu olarak tanımlanan yere çıktığımızda artık zirve çocuk oyuncağı. 45 dakikalık yanal bir çıkışla zikzaklı patikaları kullanarak 3723 metrelik Emler/Engintepe zirvesine ulaşıyoruz. Zirve’ye çıktığımızda bizleri neler bekliyor. Hemen solumuzda Yedigöller Platosu, Direktaş, uzakta Hacer Ormanları ve Kızılyar silsilesi, hemen önümüzde Aladağlar’ın 3767 metre ile en yüksek zirvesi olan Kızılkaya, Karsaytepe, çok uzaklarda Vayvay/Torasan grubu, Kaldı ve Alaca zirveleri sizleri büyüleyecektir. Sağ yanda Karayalak Vadisi boşluğu ve ardınıza döndüğünüzde 3756 metre yüksekliği ile muhteşem bir külte olan Büyük Demirkazık sizlere merhaba diyecektir. Fotoğraf ve Zirve Defteri’ne duygu ve düşüncelerin yazılması sonrası aynı yoldan inişe geçerek Çelikbuyduran’da kumanya olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra bir süre günün sıcağında siesta yapıyoruz. Bundan sonrası “ saldım çayıra, Mevla’m kayıra“ hesabıyla düzenli patikaları kullanarak ve “ yahu sabah biz buralardan mı geçtik “ söylemleriyle iniş ve geçişler sonrası nihayet kıl çadır restoranımız görünecektir. “ Geldik, nihayet bitti “ demeden rehberinizin çağrısı ile esnetme ve gerdirme hareketleri sonrası kamp sorumlumuzun hazırladığı çay-kahve servisi bütün yorgunluğunuzu almaya yetecektir. Hadi bakalım şimdi dinlenme zamanı. Akşam yemeğinin hazırlanmasıyla dağ ve zirve sohbetleri eşliğinde güzel bir yemek servisi bizleri bekliyor. Bundan sonra söz sırası kamp ateşinde ve kendiliğinden oluşacak Aladağlar Korosu’nda.   Milyonlarca yıldızın altında özel içecekler eşliğinde artık keyif ve eğlence zamanı.  
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Kamp yeri-zirve arası yaklaşık 8-9 km, çıkış süresi 6.5-7.00 saat, zorluk derecesi II+, dönüş aynı parkur üzerinden gidiş dönüş 18.00 km.  

YEMEKLER:
Başlangıçta çay, kek ve bisküvi, Çelikbuyduran’da paket kahvaltı, öğle yemeği aynı yerde kumanya, akşam çorbalı besleyici yemek servisi.
 

YÜKSEKLİK: Sokullupınar üst kamp yeri 2232 metre, Çelikbuyduran yüksekliği 3250 metre, Emler/Engintepe Zirvesi 3723 metre.
 

3.GÜN(21 EYLÜL 2019 CUMARTESİ): SOKULLUPINAR-ÇUKURBAĞ-NİĞDE-ANKARA
Güneşin ilk ışıkları ve gürültücü kampçıların çıkardığı seslerle söylenerek uyanıyoruz. Restoranımızda kahvaltı hazırlığı sonrası keyifle bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yavaştan toplanıp çadırlarımız sökerek aracımıza yüklüyoruz. Kamp sorumlumuza ve dağlara hüzünlü vedanın ardından Aladağ silsilesinin görünen yükselti ve zirvelerine “ elvada “ diyerek el sallayıp Çukurbağ Köyü’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı elma alış verişi ve kamp sorumlumuzun ailesi ile vedalaşıp Çukurbağ Köyü’nden ayrılıyoruz. Ecemiş Çayı’nda gidip restoranlardan birinde isteğe bağlı olarak Alabalık menüsü ile güzle bir öğle yemeği yedikten sonra Ankara için hareket ediyoruz. Niğde-Bor-Altunhisar üzerinden Aksaray’da vereceğimiz mola sonrası yolumuza devam edip saat 21.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel Araçla Ulaşım, Araç İçinde Kek Sıcak-Soğuk İçecek İkramları, 3 Kahvaltı, 2 Kumanya Öğle Yemeği, 2 Akşam Yemeği, 2 Gece Sokullupınar Üst Kamp yerinde Çadırda Konaklama, Tüm Çevre Gezileri ve Zirve Çıkışları, TURSAB Seyahat Sigortası, Millipark Giriş Ücretleri, Kişisel ve Ana Kamp Malzemesinin Araç İle Taşınması, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası Refakati, Rehberlik Hizmetleri 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kahvaltı ve Yemek Menüleri dışında Kalan Her Türlü Yiyecek ve İçecekler, Son Gün Öğle ve Akşam Yemeği, Kişisel Harcamalar 

Biniş Noktaları

Kumrular-İzmir Caddesi kesişimi - 23.30
Milli Kütüphane - 23.35
Armada - 23.40
Cepa - 23.45
Ufuk Üniversitesi Önü - 23.50
Taurus AVM Önü - 23.55
Konya Yolu Dikmen Kavşağı - 00.05
Oran/İncek Kavşağı - 00.05

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, kalın çorap, mevsime ve etkinliğe uygun rahat  giysiler, koruyucu giysi, iyi bir uyku tulumu, baton(isteğe bağlı), tozluk, karbonhidratlı yiyecekler, şapka, bandana vs., kişisel malzeme ve ilaçlar, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, çöp torbası, en az 1.50 litre su.  Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Sokullupınar kamp yerinde 2 şerli çadırlarda konaklama yapılacaktır. Yemek ve kahvaltı malzemeleri tarafımızdan temin edilecek olup hazırlanması ve servis edilmesi tüm grup üyeleri ile birlikte yapılacaktır.  Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile solunum sistemlerinde sorunları olan katılımcıların bu tür etkinliklere katılmamaları önerilmektedir. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.