Alagöz Malıköy Sivrihisar Pessinus Gezisi


Gidiş: 06/10/2018
Dönüş: 06/10/2018
Tur Süresi: Günübirlik
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 110,00 TL

Tur Programı

Kurtuluş Savaşı tarihimizde şüphesiz ki Sakarya Savaşının önemi çok büyük olup ulusumuza 30 Ağustosa giden süreci sağlayan önemli bir savaş ve zaferdir. Bu gezimizde Sakarya Savaşı’nın komuta yeri olan Alagöz Karargah Müzesi ile Malıköy İstasyon Müzesini görüp o günlere tanıklık edeceğiz. Daha sonra belki de önünden geçerken sağınıza bile bakmadan uzaklara gittiğiniz Sivrihisar’a gidip bu ilçedeki kültürel ve tarihi zenginlikleri keşfetme olanağı bulabileceğiz. Bir Selçuklu şaheseri olan Ulucami, 1850’li yıllarda yapılan Sivrihisar eski evleri, Metin YURDANUR Heykel Müze evi, Sivrihisar Kalesi eteklerine serpilmiş Açık hava Heykel Atölyesi, Ermenilerin Anadolu’da inşa edilen ve 2. Büyük kilise olan Surp Yerrortutyun Kilisesi, Kurtuluş Savaşı sürecinde Bakanlar Kurulunun Ankara’dan sonra toplantı yaptıkları Zaim AĞA Konağı ve bir Roma kenti olan Pessinus Antik kenti görüp gezeceğimiz güzellikler arasında yer alacaktır. Öğle yemeğimiz Sivrihisar’a özgü yöresel lezzetlerden oluşan güzel bir menü ile afiyetle yenecek ve etkinlik sonunda yöresel ürünlerden alış veriş yapma olanağı bulabileceksiniz.
Sivrihisar’da bunlarda mı varmış diyeceğiniz, gezerken şaşırıp büyüleneceğiniz bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. 

1.GÜN: 
Sabah saat: 07.45’te İzmir-Kumrular Caddesi köşesinde buluşup hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kahvaltılık sandviç, sıcak-soğuk içecek ikramları ile yolumuza devam edip Alagöz Köyü’nde gidiyoruz. Sakarya Meydan Savaşı’nda önemli bir karargah komuta merkezi olan Müze evini görüp gezip fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam Malıköy’e gidiyoruz. Sakarya Savaşı’nda önemli bir lojistik merkezi olan Malıköy’de o döneme tanıklık eden savaş araç-gereçlerinin sergilendiği Malıköy Açıkhava Müzesini görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip kısa süreli mola sonrası Sivrihisar’a gidiyoruz. İlçe gezimize Selçuklular döneminde ahşap bindirme tekniği ile inşa edilen Anadolu’nun en seçkin camileri arasında ilk sıralarda yer alan Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası 1850’li yıllarda yapılan sivil mimari eski ev örneklerini dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra Heykeltraş Metin YURDANUR tarafından oluşturulan Müze evini ve Açık Hava Heykel Atölyesi’ni gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Anadolu’da Ahdamar Kilisesi’nden sonra 2. Büyük yapı olan ve günümüzde restore edilip müze olarak işlev gören Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesini görüp geziyoruz. Gezi sonrası yöresel lezzetler eşliğinde öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Ankara’dan sonra ilk kez Bakanlar Kurulu’nun toplandığı Zaim Ağa Konağını görüp geziyoruz. Nasrettin Hoca Parkı’nda kısa süreli dinlenme sonrası aracımızla yola çıkıp 13 Km güney, güney-doğu yönünde yol aldıktan sonra Ballıhisar Köyü’ne gidiyoruz. Bir Roma kenti olan Pessinus’u yerel rehber eşliğinde görüp gezip fotoğraf çektikten sonra aracımıza binip hareket ediyoruz. Sivrihasar’da kısa süreli vereceğimiz yöresel ürün alış verişi sonrası yola çıkıp mola sonrası Polatlı üzerinden yolumuza devam edip 2 saat süreli yolculuk sonrası Ankara’ya etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kahvaltılık sandviç, Sıcak-soğuk içecek ikramları, Öğle Yemeği, Yerel rehberlik Hizmetleri, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, Rehberlik Hizmetleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Akşam yemeği, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi, Saat - 07.45
Milli Kütüphane Önü - 07.50
Armada Önü - 07.55
Cepa/Kentpark Arası - 08.00
Bilkent Köprü Altı - 08.05
Hacettepe/Beytepe Köprü Altı - 08.10
Ümitköy Köprü Altı - 08.15
Gordion Yan Yol - 08.20
Korukent Otobüs Durağı - 08.25
Yaşamkent/BP Önü - 08.30

Önemli Hatırlatmalar

Mevsime uygun rahat giysiler, yürüyüş ayakkabısı, koruyucu üst giysi, yağmurluk/panço, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar, çöp torbası ve su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.