Büyük Ağrı Dağı Zirve Çıkışı - 5137 Metre


Gidiş: 12/07/2019
Dönüş: 18/07/2019
Tur Süresi: 6 Gece 7 Gün
Tur Tipi: Dağ ve Kamp Turları
Tur Fiyatı: 0,00 TL

Tur Programı

Doğayı ve dağları seviyor musunuz? Peki ya yükseklerde, daha da yükseklerde yürümeyi seviyor musunuz? Ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan ve muhteşem bir volkanik dağ olan Ağrı dağı zirvesine çıkmaya ne dersiniz? Iğdır’dan Ağrı Dağı zirvesine başlayacak tırmanış yolculuğumuzda gidişte ve dönüşte Doğubeyazıt’ta konaklama yaparak zirve çıkışı yanı sıra kültürel değerlerimizi de görüp gezme olanağımız olacak. İshak Paşa Sarayı, Ahmedi Hani Türbesi, Meteor Çukuru ve Nuh’un Gemisi olduğu düşünülen doğal Gemi oluşumu görüp gezeceğimiz kültürel değerlerimiz arasında yer alacaktır. Şüphesiz ki Ağrı Dağı’na çıkabilmek belli bir deneyimi gerektirecektir. Bu anlamda Ağrı’yı hedef alarak fiziksel ve psikolojik anlamda hazırlanmak düzenli olarak doğa yürüyüşlerine katılıp kondisyonu artırmak bu etkinlik için yeterli olacaktır. Sizleri her dağcı ve yürüyüşünün bir büyülü bir düşü olan Ağrı Dağı çıkış etkinliğimize katılmaya çağırıyoruz.

1.GÜN (ŞEHİRLER-ANKARA-IĞDIR-DOĞUBEYAZIT): Saat 12.00’de Ankara Esenboğa Havaalanı İç hatlar Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat 13.40’ta Anadolu Jet’in TK 7098 sefer sayılı uçağı ile Iğdır için havalanıp 1.40 saat süreli uçuş sonrası Iğdır Şehit Bülent AYDIN Havaalanı’na iniyoruz. Bagajlarımızı aldıktan sonra önceden ve faklı şekillerde gelen arkadaşlarımızla saat 15.30’da buluşup bizi bekleyen transfer aracımıza binerek kısa süreli yolculuk sonrası Doğubeyazıt’a/ otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra rehberimiz tarafından Ağrı dağı çıkışı hakkında ön bilgiler alıyoruz. Günü serbest zaman, kişisel alış veriş ve tırmanış hazırlıklarımızı tamamlayarak geçiriyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Doğubeyazıt’ta geçiriyoruz.

2.GÜN (DOĞUBEYAZIT-ÇEVİRME KÖYÜ-3200 M KAMPI): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelimizden ayrılarak transfer aracımız olan kamyona binerek hareket ediyoruz. Ağrı Dağı manzarası eşliğinde yolumuza devam edip tozlu ve tangur tungur yollardan geçerek 2800 m yüksekliğindeki Çevirme Köyü’ne gidiyoruz. Köyde kamp eşyalarımızı katırlara yükledikten sonra 3200 Metre Kampı’na kadar hafif bir eğimde tırmanarak çıkıyoruz. Yaklaşık 5 saat süreli bu yürüyüşümüzde bol su bulundurmanızı öneriyoruz. Çadır evlerden oluşan birkaç yayladan geçip şirin çocukların meraklı bakışları arasında 3200 m kamp alanına varıp zaman kaybetmeden çadırlarımızı kuruyoruz. Sabah ve akşamları suyun olduğu ve dağda yeşil çim örtüsünün olduğu tek yer olan kamp alanımızda kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeği hazırlıkları ve yemeğin birlikte yenilmesiyle sırt çantamızı hazırlayarak erkenden yatıyoruz. Geceyi 3200 m Kampı’nda geçiriyoruz.

3.GÜN (3200 M-4200 M KAMPI): Güne biraz daha dinlenmiş olarak başlıyoruz. Erken kalkıp dağ ortamında yapacağımız güzel bir kahvaltı sonrası 4200 m Kampı için tırmanmaya başlıyoruz. 4200 m’ye fazla belirgin olmayan bir patikadan çoğunlukla taş ve kaya olan zeminden tırmanarak yükselmeye devam ediyoruz. Yaklaşık 3 saat süreli tırmanma sonrası 4200 Metre Kampı’na çıkıyoruz. Burası çadır kurmak için oldukça kısıtlı bir alana sahip. Genelde taşların temizlenmesi veya düzeltilmesi sonucu açılmış alanlara kamp kurulabiliyor. Fazla kalabalık değilse uygun yerler bulup kampımızı kuruyoruz. Kumanya olarak yenilecek öğle yemeği sonrası bir süre dinleniyoruz. Burada bünyeye bağlı olarak baş ağrısı olabilir. Zirve çıkışı için rehberimizden önemli bilgiler alıp zirve için hazırlanıyoruz. Bu yükseklik manzara açısından oldukça iyi bir konumda. Havanın açık olması durumunda Doğubeyazıt’ı, Küçük Ağrı’yı ve İran’ı görebilmek mümkün. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra erkenden yatıyoruz. Geceyi 4200 m Kampı’nda geçiriyoruz.

4.GÜN (4200 M KAMPI-AĞRI DAĞI ZİRVESİ/5137 M): Gece saat 02.00’de kalkıyoruz. Rehberimizin iyi hava için uygunluk vermesiyle ve kahvaltının hazırlanmasıyla güzel bir kahvaltı yaparak Zirve tırmanışına başlıyoruz. Zirve yolunun oldukça dik ve hissedilen oksijen azlığı nedeniyle oldukça yavaş bir tempoda tırmanarak yükselmeye devam ediyoruz. Havanın açık olması halinde Ağrı Dağı’nın görüntüsü Iğdır Ovası’na düşüp ayaklarınız altında hissedebileceksiniz. Gölgesini gördüğünüz dağa çıkarken ayrı bir heyecan duyacaksınız. 4900 Metre civarında Buzul örtüsüne girip rehberimizin kurduğu sabit istasyonla kramponlarımızı takarak tek sıra halinde platodan geçerek yükselmeye devam ediyoruz. Son etabı çıkarken doruk noktasına ulaşan heyecanla Ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan 5137 Metre yüksekliğindeki Büyük Ağrı Dağı’nın zirvesine ulaşıyoruz. Havanın açık olması durumunda Ermenistan, Nahçivan, İran ve Van Gölü’nü görebilmek mümkün. Havanın rüzgarlı olması nedeniyle kısa süreli fotoğraf çekimleri sonrası ve Zirve defterine duygu ve düşüncelerin yazılması sonrası aynı noktadan emniyete girip buzul örtüsünden çıkıyoruz. Oldukça kısa süren iniş sonrası 4200 m Kampı’na geliyoruz. Sıcak çorba ve çay ikramı sonrası 1 saat süreli çadırlarda dinlenip kampımızı toplayarak inişe geçiyoruz. Dikkatli bir şekilde yürüyerek 3200 m Kampı’na iniyoruz. Kampımızı kurarak akşam yemeğimizi yiyoruz. Geceyi 3200 Metre Kampı’na geçiriyoruz.

*NOT: Havanın çıkış için uygun olmaması halinde bir gün daha opsiyonel gün olarak kullanılacaktır. (16 Temmuz 2019 Salı)

5.GÜN (3200 M KAMPI-ÇEVİRME KÖYÜ-DOĞUBEYAZIT): Havanın aydınlanmasıyla kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Artık bugün Ağrı’ya veda edeceğiz. Zirve yapmış olmanın keyfi ve dağdan ayrılmanın hüznü ile kampımızı toplayıp katırlara vererek inişe geçiyoruz. Yaklaşık 4 saat süreli iniş sonrası Çevirme Köyü’ne varıyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip yine tozlu ve tangur tungur yollardan geçerek Doğubeyazıt’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası İshak Paşa Sarayı’na gidiyoruz. Doğubeyazıt’ın 5 Km doğusunda, dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı’nın Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısı konumundadır. Yapımı tam 100 yıl süren 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri oldukça büyük olan bu muhteşem sarayı görüp gezdikten sonra hemen yakınındaki Kürt yazının ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan Mem ile Zin/Mem-u Zin’ in yazarı olan Ahmed-i Hani'nin Türbesini ziyaret ettikten sonra hareket edip Büyük ve Küçük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde Gürbulak Sınır Kapısı’na gidiyoruz. İran ile sınır kapısı olan Gürbulak’ta Meteor Çukurunu görüp gezdikten sonra Telçeker-Üzengili Köyleri arasında doğal bir anıt özelliğinde olup Nuh’un Gemisi olduğuna inanılan Gemi’ye benzer doğal oluşumu görüp gezdikten sonra otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Doğubeyazıt’ta geçiriyoruz.

6.GÜN (DOĞUBEYAZIT-IĞDIR-ANKARA-TÜM ŞEHİRLER): Sabah geç kalkıp dağın ve gezinin tüm yorgunluğunu atarak kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı düzenleyip dönüş için hazırlık yapıyoruz. İsteğe bağlı Elektronik eşyaların satıldığı Kapalı Çarşı’da serbest alış veriş molası sonrası saat: 12.30’da Iğdır’a hareket edip 60 Km yol aldıktan sonra Iğdır Şehit Bülent AYDIN Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat 15.50’de Anadolu Jet’in TK 7099 sefer sayılı uçağı ile havalanıp 1.40 saat süreli uçuş sonrası Ankara Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Grup arkadaşlarımızla bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı transferi (2), Doğubeyazıt’ta otelde konaklama (1+1), Yerel ulaşımlar, Dağ transferleri, Katırla kamp eşyaların taşınması, Çadır ve Mat temini, Çadır’da konaklama (3), Kumanya öğle yemeği (3+1), Akşam yemeği (5), Kahvaltı (5), Dağ Mihmandarlığı ve Rehberliği, Tüm çevre gezileri ve zirve çıkışları, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi refakati, Acente refakati

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

İlk ve son gün öğle yemekleri, Verilecek kahvaltı ve Yemek Menüleri dışında kalan her türlü yiyecek ve içecekler, Kask temini(zorunlu), Son gün akşam yemeği, Kişisel harcamalar

Biniş Noktaları

12 Temmuz Ankara Esenboğa Havaalanı - 12.00

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, kalın çorap, mevsime ve etkinliğe uygun rahat giysiler, koruyucu giysi, kamp eşyaları, baton (isteğe bağlı), tozluk, karbonhidratlı yiyecekler, şapka, bandana vs, kişisel malzeme ve ilaçlar, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz. Çadır, mat, uyku tulumu kişilere ait olup olmayan arkadaşlarımıza yardımcı olunacaktır. Bu etkinlikte baret kullanılması zorunlu olup acentemizden kiralamak mümkün olacaktır. Kamp malzemesi ve kişisel eşyalar katırlarla taşınacak olup gerekmeyen eşya alınmamasına özen gösterilecektir. Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile solunum sistemlerinde sorunları olan katılımcıların bu tür etkinliklere katılmamaları önerilmektedir. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.