Daday Barış At Çiftliği-Kastamonu Turu


Gidiş: 05/10/2019
Dönüş: 06/10/2019
Tur Süresi: 1 Gece 2 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 415,00 TL

Tur Programı

Doğa ile kültürü harmanladığımız çok özel bir program. Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan bölgede sonbaharda oluşan renk dönüşümünü görmek, Halaçoluğu Yaylası’na çıkarak muhteşem orman dokusu içinde gezinti ve doğa yürüyüşü yapabilmek, bu mevsimde yağan yağmurlar sonucu şansımız yaver giderse ortaya çıkan “kanlıca mantarı” toplamak ve şömine başında bu mantarları afiyetle tüketebilmek… Doğal orman dokusuna yakın tesisimizde konaklayarak keyifli anlar yaşamak artık sizlerin elinde. İsteğe bağlı olarak at binmek ve yöresel lezzetlerin tadına bakmak gezimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kültür gezisi kapsamında Kasaba Köyü, Mahmut Bey Camii ve Kastamonu gezisi de kültürel etkinliğimiz arasında yer almaktadır. Sonbahar döneminde bölgeyi yakından tanımaya yönelik bu özel etkinliğimize davetlisiniz.”     

HATIRLATMA: 04 Ekim 2019 Cuma, Kumrular/İzmir Caddesi Köşesi, Saat 21.30    
HATIRLATMA2: Çiftlik Evi’nde oda sayısı azlığı nedeniyle tek kişilik konaklama istemleri kabul edilmeyecektir. 

1.GÜN (ANKARA-KASTAMONU-DADAY-ÇÖMLEKÇİLER KÖYÜ):
Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek ve sıcak-soğuk içecek ikramlarımız ile birlikte Akyurt-Çankırı-Kastamonu üzerinden yolumuza devam ediyoruz. Belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası toplamda 5.5 saat süreli yolculuk sonunda Kastamonu’ya 30 km uzakta ve kuzeybatı yönünde olan Daday’a bağlı Çömlekçiler Köyü üstünde yer alan Barış At Çiftliği’ne gidip hazır ve ısıtılmış olan odalarımıza girip saat 07.30’a kadar uyuyoruz. Güne yöresel ürünlerinde bulunduğu güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası traktör romörkü ile orman içi ve çalı çırpılı yollardan geçerek 9 km uzaklıktaki Halaçoluğu Yaylası’na gidiyoruz. Muhteşem orman dokusu içinde,  1650 metredeki tepeye kadar yürüyerek çıkıp etrafı seyredip fotoğraf çekiyoruz. Farklı bir rotadan yürüyerek traktörü bıraktığımız alana geliyoruz. Rastladığımız kanlıca mantarlarını toplayıp mangalda sucuk menüsü, kanlıca mantarı, meyve ve çay-kahve ikramıyla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra bir süre dinleniyoruz. Daha sonra isteğe bağlı olarak farklı bir rotadan muhteşem parkurumuzda 12 km uzaklıktaki Taşçılar Göleti’ne kadar doğa yürüyüşü yapıyoruz. Gölette bir süre dinlendikten sonra bizi bekleyen aracımıza binip çiftliğe dönüyoruz. Dileyen katılımcılarımız çiftliğe kadar yürüyüş yapabilirler. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra ızgara menüsü ile hazırlanmış akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Keyifle yenilen yemek ve sohbetler sonrası mikoloji/mantar bilimi hakkında kısa bilgi paylaşımı yaptıktan sonra kamp ateşimizi yakıp kanlıca mantarı tüketimi ve özel içecekler eşliğinde şarkılar söyleyerek gecenin keyfini çıkarıyoruz. Dileyen katılımcılarımızla gece yürüyüşü yapıyoruz. Geceyi Barış At Çiftliği’nde geçiriyoruz.  

2.GÜN (DADAY-KASABA KÖYÜ-KASTAMONU-ANKARA): 
Saat 07.30’da kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası atların hazırlanmasıyla doğal bir parkurda sırayla ayrı bir ücret ödeyerek at biniyoruz. İsteğe bağlı olarak köy içinde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası öğle yemeğimizi değişik ürünlerle hazırlanmış yöreye özgü etli ekmek menüsü, meyve, ayran, çay-kahve ikramıyla afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası çiftlik çalışanlarına veda edip eşyalarımızı toplayıp saat 13.30’da Çömlekçiler Köyü’nden ayrılıyoruz. Kısa süreli bir yolculuk sonrası Daday’a geliyoruz. Atatürk’ün misafir edildiği Daday Evi’nde, isteğe bağlı olarak yöreye özgü dokuma ürünlerinden alış veriş yaptıktan sonra Kasaba Köyü’ne gidiyoruz. Ahşap işlemeleriyle ünlü Mahmut Bey Cami’sini ziyaret ettikten sonra yolumuza devam edip Kurtuluş Savaşı’mızın en görkemli Anıtı olan Şerife Bacı Anıtı’nı görüp fotoğraf çektikten sonra kısa süreli yöresel ürün alış verişi yapıyoruz. Daha sonra Kastamonu’da Etnoğrafya ve Arkeoloji müzelerini geziyoruz. Gezi sonrası hareket edip Ilgaz ayrımında mola verdikten sonra Ilgaz-Çankırı üzerinden yolumuza devam edip saat 22.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak üzere vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

- Özel Araçla Ulaşım, Araç İçi Sıcak-Soğuk İçecek İkramları, Gece Tam Pansiyon Plus Otelde Konaklama (2), Sabah Kahvaltı (2), Öğle Yemeği (2), Akşam Yemeği (1), Yemeklerdeki Meşrubat, Tüm Çevre Gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası Refakati, Rehberlik Hizmetleri 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar, Alkollü İçecekler, Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.30
Milli Kütüphane Önü - 21.35
Armada Önü - 21.40
Kentpark/Cepa - 21.45
Beşevler Kavşağı - 21.55
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 22.00
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 22.05
Aydınlıkevler Kavşağı - 22.10
Altınpark Önü - 22.45

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, yedek ayakkabı, baton(isteğe bağlı), tozluk, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın Kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.