Doğu Anadolu Gezisi


Gidiş: 31/08/2019
Dönüş: 07/09/2019
Tur Süresi: 7 Gece 8 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.550,00 TL

Tur Programı

İşte size masalsı bir gezi programı daha!... Bugüne kadar belki Gap gezisine gittiniz. Oysa Doğu Anadolu yerleşimleri de Gap Bölgesinden aşağı değildir. Bakın bu gezide neler göreceğiz. Erzincan Girlevik Şelalesi, Ekşisu-Horhor, Mama Hatun Kervansarayı ve Türbesi, Erzurum’daki önemli Selçuklu yapıları, Kongre Binası ve Nene Hatun Tabyaları, Çobandede Köprüsü ve Kars Sarıkamış’a kadar uğrayacağımız gezi alanları olacaktır. Kars’ta 2 gece konaklayarak; Ani harabeleri ve Rus işgal yıllarında yeniden yapılan Kars’ı yakından tanıma olanağı bulabileceksiniz. Iğdır üzerinden Doğubeyazıt’a giderken Ağrı dağı size hoşgeldiniz diyecektir. Meteor Çukuru, bir şaheser olan İshak Paşa Sarayı, Tendürek Geçiti, Çaldıran Ovası ve muhteşem güzellikteki Muradiye Şelalesi mutlaka görülmesi gereken duraklarımız olacaktır. Van şehir merkezi, Ahdamar Adası, Tatvan, Ahlat ve ünlü Nemrut Krater/Dip Beslenme Gölleri gezimizin olmazsa olmazları arasında yer alacaktır. Elaman Kervansarayı, Bitlis’te Beş Minare ve Muş bu gezimizin durakları arasında yer alacaktır. Bingöl, Solhan yakınlarındaki Yüzenadacıklar, Keban Barajı, Malatya ve eski Malatya olarak bilinen Battalgazi Geç Hititler’e ait önemli bir höyük olan Aslantepe bu tür geziler kapsamında belki de ilk kez görülen yerler olacaktır. Ve ilk kez göreceğimiz Darende yakınlarındaki Günpınar Şelalesi gezimizin son tatları arasında yer alacaktır. 7 gece, 8 Gün süreli olarak yapacağımız bu masalsı gezimize katılmanızı bekliyoruz. Davetlisiniz.

1.GÜN (ANKARA-SİVAS-ERZİNCAN-ERZURUM):
Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli-Sivas-Hafik-Zara-İmranlı-Refahiye üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Erzincan üzerinden, Erzincan’ın 20 km güney doğusunda yer alan Çağlayan Beldesi’ne gidiyoruz. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip Girlevik Şelalesi’nde bir restoranda güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şelalede fotoğraf molası verdikten sonra hareket edip Erzincan yakınlarındaki Ekşisu ve Horhor'u geziyoruz. Daha sonra hareket edip Tercan’a doğru yola çıkıyoruz. 100 km yol aldıktan sonra Tercan’a gidip Tercan’da; Mama Hatun Türbesi ve Kervansaray gezisi sonrası Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Aşkale üzerinden yolumuza devam edip 90 km yol aldıktan sonra Dadaşlar diyarı Erzurum’a gidiyoruz. Kurtuluşumuza tanık Kongre Binası gezisi sonrası isteğe bağlı olarak cağ kebabı menüsü ile güzel bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrası Atatürk Konağı, Yakutiye Medresesi, Selçuklu eserleri arasında önemli bir işleve sahip Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler’i görüp fotoğraf çekiyoruz. Erzurum Kalesini ve Saat Kulesini görüp gezdikten sonra Mecidiye ve Aziziye Tabyalarının görüp geziyoruz. Şehir merkezine gelip oltu taşından yapılan ürün ve aksesuarların satıldığı Rüstem Paşa Bedesteni, Taşhan’a gidip isteğe bağlı olarak yapacağımız alış veriş sonrası Palandöken’deki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Erzurum’da geçiriyoruz.

2.GÜN (ERZURUM-HORASAN-SARIKAMIŞ-ANİ-KARS):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Eşyalarımızı toplayıp otelimizden ayrılıp Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. Pasinler’i geçtikten sonra Köprüköy’de, Emir Çoban Saldız tarafından yaptırılan Çobandede Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Horasan üzerinden yolumuza devam edip Sarıkamış’a gidiyoruz. Sarıkamış’ta yerel araçlarımıza binip Katerina Av Köşkü’ne gidiyoruz. Rus işgal yıllarında yapılan harap durumdaki köşkü gezdikten sonra yine aynı durumdaki Cer Atölyesi’ni gezip Sarıçam ormanlarının dibinde yer alan Çamkar Otel’de isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra çay molası veriyoruz. Daha sonra hareket edip Sarıkamış ilçe merkezinden geçtikten sonra, savaşamadan ölen 90 bin şehidimizin anısına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı’nın görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip 50 km yol aldıktan sonra Serhad Kentimiz Kars üzerinden yolumuza devam edip 40 km yol aldıktan sonra Ani Harabeleri’ne gidiyoruz. M.S. 8. yüzyılda Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz Krıkor Şapeli/Küçük Kilise, Aziz Prktıch/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camisi ve Selçuklular’ın Anadolu’da yaptıkları ilk cami olan Ebul Menucehr Cami’sini görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler/Rahibeler Manastırı, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesi’ni görüp gezdikten sonra aynı yol üzerinden yolumuza devam edip 1 saat süreli yolculuk sonrası Kars’a otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

3.GÜN (KARS):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası 3 kez Ruslar tarafından işgal edilen, II. Abdülhamit tarafından Ruslara savaş tazminatı olarak verilen Kars'taki gezimiz kapsamında ilk durağımız olan; Kars Kalesi’ne çıkıp şehri seyredip fotoğraf çekiyoruz. Kümbet Camisi/Havariler Kilisesi, Karahanoğlu Köprüsü ve Muradiye Hamamını gördükten sonra Kafkas Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan özgün binaları dışarıdan görüp fotoğraf çekiyoruz. İsmet İnönü İlköğretim Okulunu dışarıdan gördükten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında, ızgara planlı ve baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, Defterdarlık ve Misafirhanesi, Maruf Bey Evi, Ortodoks Kilisesi/Merkez Camisi, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı ve Konservatuvar binasını dışarıdan görüp, Alexander Nevski Kilisesi/Fethiye Cami’sini gezip fotoğraf çektikten sonra otelimize gidip odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. İsteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gecenin keyfini çıkarıyoruz.

4.GÜN (KARS-DİGOR-TUZLUCA-IĞDIR-DOĞUBEYAZIT-VAN):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Yörede yapılan kazılarda çıkarılan arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği müzeyi görüp gezdikten sonra Kars’tan ayrılıp Doğubeyazıt’a doğru yola çıkıyoruz. Digor-Tuzluca-Iğdır üzerinden yolumuza devam edip Büyük ve Küçük Ağrı Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a gidiyoruz. Doğubeyazıt gezimiz kapsamında; Gürbulak Sınır Kapısı ve Meteor Çukurunu gördükten sonra ilçe merkezine gelip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra muhteşem bir Osmanlı yapısı olan İshak Paşa Sarayı’na gidiyoruz. İnşası 100 yıl sürüp günümüzde restore edilen sarayı gezip fotoğraf çektikten sonra hemen yakınındaki Kürt edebiyatının ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan aşk romanı Mem ile Zin/Mem-u Zin’in yazarı olan Ahmed-i Hani'nin türbesini ziyaret ediyoruz. Daha sonra ilçe merkezine gidip elektronik eşyaların satıldığı çarşıya gidip isteğe bağlı olarak alışveriş yaptıktan sonra yola çıkıp Büyük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde Tendürek Geçiti’ne geliyoruz. Tendürek Dağları’nın sönmüş volkan kalıntılarını 2644 metreden geçerken fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip Çaldıran Ovası’nı geçip Muradiye’ye gidiyoruz. Muhteşem güzellikteki Muradiye Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Van’a gidiyoruz. Eski Van Şehri’ni ve Urartu Uygarlığı’nın başkenti Antik Tuşba Kenti kalıntılarını görüp gezdikten sonra Van Kalesi’nde gün batımını izliyoruz. Daha sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van’da geçiriyoruz.

5.GÜN (VAN-AHDAMAR-TATVAN-AHLAT):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Ahlat ve yöreye özgü bastonların yapıldığı baston atölyesini geziyoruz. İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Malazgirt Meydan Muharebesi hazırlıklarının yapıldığı Ahlat’ta; Selçuklu Mezarlığı ziyareti sonrası Selçukluların önemli devlet adamlarının defnedildiği; Emir Bayındır, Çifte Kümbet, Ulu Kümbet’i ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra eski Ahlat’ta yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası hareket edip Tatvan’a gidiyoruz. Tatvan’da yerel araçlarımıza binip kısa süreli bir yolculuk sonrası 1441-1443 yılları arasında faaliyete olan, artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı’na gidiyoruz. Volkanik bir taş olan opsidiyen taşının oldukça fazla görüldüğü bu doğa harikası krater(çökelti) içindeki göl ve gölcükleri gördükten sonra Tatvan'a dönüyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yola çıkıp Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman/Rahva Kervansarayı’nı görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Bitlis’e gidiyoruz. İhlasiye Medresesi gezisi ve araç ile yapacağımız panoromik şehir turu sonrası yola çıkıp 80 km yol aldıktan sonra, Muş’a otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre odalarımızda dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Muş’ta geçiriyoruz.

6.GÜN (AHLAT-TATVAN-NEMRUT-BİTLİS-MUŞ):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Ahlat ve yöreye özgü bastonların yapıldığı baston atölyesini geziyoruz. İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Malazgirt Meydan Muharebesi hazırlıklarının yapıldığı Ahlat’ta; Selçuklu Mezarlığı ziyareti sonrası Selçukluların önemli devlet adamlarının defnedildiği; Emir Bayındır, Çifte Kümbet, Ulu Kümbet’i ve ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra eski Ahlat’ta yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası hareket edip Tatvan’a gidiyoruz. Tatvan’da yerel araçlarımıza binip kısa süreli bir yolculuk sonrası 1441-1443 yılları arasında faaliyete geçip artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı’na gidiyoruz. Volkanik bir taş olan opsidiyen taşının oldukça fazla görüldüğü bu doğa harikası krater(çökelti) içindeki göl ve gölcükleri gördükten sonra Tatvan'a dönüyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yola çıkıp Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman/Rahva Kervansarayı’nı görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Bitlis’e gidiyoruz. İhlasiye Medresesi gezisi ve araç ile yapacağımız panoromik şehir turu sonrası yola çıkıp 80 km yol aldıktan sonra, Muş’a otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre odalarımızda dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Muş’ta geçiriyoruz.

7.GÜN (MUŞ-BİNGÖL-SOLHAN-ELAZIĞ-MALATYA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Muş’ta yapacağımız kısa süreli panoromik gezi sonrası yolumuza devam edip Bingöl’ün Solhan İlçesine bağlı Hazarşah Köyü’ndeki Turnalar Gölü’nde bulunan Yüzer Adalar’ı görüp fotoğraf çekiyoruz. Kovancılar üzerinden yolumuza devam edip Keban Barajından geçerek Elazığ’a gidiyoruz. Harput Turu kapsamında; Harput/Süt Kalesi, Ala Mescid, Kurşunlu Cami, Eski Hamam, Ulu Cami, Arap Baba Türbesi, Balak Gazi Heykeli ve Buz Mağarasını görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası 1 saat süren yolculuğun ardından Karakaya Barajı ve Kömürhan Köprüsü’nde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası kayısı cenneti Malatya/Battalgazi ilçesine gidiyoruz. Eski Malatya olarak bilinen İlçe’de; Ulu Cami ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı gezileri sonrası eski evlerin olduğu sokaklarda yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası Malatya’ya otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Malatya’da geçiriyoruz.

8.GÜN (MALATYA-DARENDE-KAYSERİ-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Kanal Boyu caddesinde aracımızla yapacağımız panoramik tur sonrası Malatya Arkeoloji ve Beşkonaklar Etnografya Müzeler’ini görüp geziyoruz. Kernek Meydanı ve Şire pazarını görüp isteğe bağlı olarak alışveriş yaptıktan sonra Malatya’nın 7 km kuzeydoğusunda Orduzu Beldesi’nde yer alan Hitit ve Geç Hitit Dönemi’ne ait kültür katmanlarının bulunduğu Aslantepe Höyüğü’nü görüp gezdikten sonra hareket edip İnönü Üniversitesi Yerleşkesi içinde yer alan İnönü Özel müzesini ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası yola çıkıp 110 km yol aldıktan sonra Malatya’nın Darende ilçesine gidiyoruz. Yusuf Ziya Paşa Bedesteni’ni görüp gezdikten sonra Elbistan yolu üzerinde, ilçeye 11 km uzaklıkta, bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra su kaynağına doğru 1.5 km yürüyüp geri dönüyoruz. Çay-kahve molası sonrası saat 16.00’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat 23.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (8), Akşam Yemeği (7),Gece 3 ve 4 yıldızlı otellerde konaklama (7), Ahdamar Adası Tekne Turu, Nemrut Dağı Çıkışı  Yerel Araç Transferleri, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.30   
Milli Kütüphane Önü - 21.35  
Armada Önü - 21.40   
Kentpark/Cepa - 21.45   
Beşevler Kavşağı - 21.50   
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 21.55  
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 22.00   
Aydınlıkevler Kavşağı - 22.05

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, mayo, bone, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar ve malzemeler. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.