Doğu Ekspresi ile Gidiş Dönüş Tren ile Kars Ani Çıldır Sarıkamış Iğdır Doğubeyazıt Gezisi


Gidiş: 28/12/2018
Dönüş: 04/01/2019
Tur Süresi: 7 Gece 8 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.750,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağından/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçuklular’ın ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarı balık ziyafeti, 40 yıl süren Rus işgalinde; ızgara planlı olarak Baltık mimari tarzıyla yeniden inşaa edilen Kars şehir merkezi, 1914-15 aralık ve ocakta savaşmadan ölen, kana ve şehide doyan topraklarda, 90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Ayrıca süremizin uzun olmasından dolayı Iğdır ve Doğubeyazıt’ı da gezimize dahil ettik. Ermenistan sınırı boyunca yol alıp Ağrı Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a giderek İshakpaşa Sarayı ve Ahmed-i Hani Türbesini de görme şansımız olacaktır. Dönüşte Tuzlaca’daki Tuz Mağarası da gezimizin farklı bir içeriği olacaktır. Doğu Ekspresi’nin büyülü atmosferinde, karın ve kışın en çok yakıştığı Kars’ta; Kar, Kaşar, Kaz diyarı olan Kars ve çevresine yapacağımız, her yönüyle farklı bu gezimizde bölgeyi gezmek ve  yakından tanımak istiyorsanız sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. 

PROGRAMIMIZ: BU GEZİMİZE ÜLKEMİZİN HER YERİNDEN KATILABİLİRSİNİZ.
27 ARALIK 2018 PERŞEMBE (ANKARA): Saat 17.15’te Ankara Merkez Garı’nda buluşuyoruz. Saat 18.05’te hareket eden Doğu Ekspresi’nin yataklı vagonlarına binip Kars için hareket ediyoruz. Kış ortamında ve Anadolu bozkırlarında gece boyu süren yolculuğumuz kompartımanda ve restoranda yapacağımız koyu gezi sohbetleriyle devam ediyor.
 
28 ARALIK 2018 CUMA (KAYSERİ-SİVAS-ERZURUM-KARS): 25 Saat sürecek tren yolculuğumuzda Sivas-Divriği-Bağıştaş-Erzurum üzerinden güzel kış görüntüleri eşliğinde seyahatimize devam edip akşam saat 19.00’da Kars Garı’na varıyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip otelimize giderek odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. HATIRLATMA: Trende geçecek tüm zamanlarda yemekler katılımcılar tarafından karşılanacaktır.  

1.GÜN (29 ARALIK 2019 CUMARTESİ KARS-ÇILDIR GÖLÜ-BOĞATEPE-KARS): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Aracımızla yola çıkıp Arpaçay üzerinden yolumuza devam edip Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. Ülkemizin 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda bulunan Çıldır Gölü kışın buz tutmaktadır. Gölün buz tutması halinde buzları kırarak yapılan balık avını izleyip fotoğraf çektikten sonra, Atalay Abi’nin restoranında  tutulan göle özgü sarı balıklar ile güzel bir öğle yemeği yiyoruz. Çay ikramı sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip ederek Boğatepe Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan günümüze ulaşan bir öğreti ile peynir üretimi yapılan köyde Peynir Müzesi’ni görüp,  isteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra hareket edip Kars’a geliyoruz. Otelimizde bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

2.GÜN (30 ARALIK 2019 CUMARTESİ KARS-SARIKAMIŞ-KARS): Saat 07.30’da erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası saat 08.30’da otelimizden ayrılıp aracımıza binerek hareket edip 50 Km uzaklıktaki Sarıkamış’a, Teneke Mahallesi’ne gidiyoruz. Kana, cana ve şehide doymuş, donmuş topraklar olan Sarıkamış’ta; Yukarı Şehitlik Anıtı, Cer Atölyesi kalıntıları, Katerina Av Köşkü ve Yanık Kilise/Kazım Karabekir Camii gezileri sonrası  Obsidiyken Taşı’nın işlenmesiyle yapılan hediyelik eşya satılan bir yere gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne gidip Çamkar Otelde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası dileyen katılımcılarımız ayrı bir ücret ödeyerek kayak yapabilirler. Yapılan etkinlikler sonrası Erzurum-Kars yolu üzerinde bulunan Allahuekber Şehitlik Anıtı’nı görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

3.GÜN (31 ARALIK 2019 PAZARTESİ KARS): Saat 07.30’da kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat 08.30’da hareket edip şehir turu kapsamında; Kafkas/Kanlı Tabya Müzesi’ni görüp gezdikten sonra Aleksandr Nevski Kilisesi/Fethiye Camii’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra Kale Mahallesi’ne gidip eski Kars dokusunda yer alan; Kümbet Camii/Havariler Kilisesi ve Harakani Türbesi  gezileri sonrası Kars Çayı üzerinde bulunan Karahanoğlu Köprüsü’nü görüp fotoğraf çekiyoruz. Mazlumağa, Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan gördükten sonra yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında Tahtdüzü’nde; Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak,  Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu, Kar’S Otel, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbaycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Deftardarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün ve peynir alış verişi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak bir otele gidip yeni yıl balosuna katılıyoruz. Yöresel lezzetler, canlı müzik ve Kafkas Dansları eşliğinde gecenin ve Kars’ta olmanın keyfini çıkarıyoruz. Etkinlik sonunda otelimize gidiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

4.GÜN (01 OCAK 2019 SALI KARS): Bugün serbest gün. İsteğe bağlı olarak geç kalkıp geç, uzayan kahvaltı sonrası kendi başımıza Kars sokaklarında gezinti yapıyoruz. Günü serbest gezi ve fotoğraf çekerek tamamlıyoruz. Akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 

5.GÜN (02 OCAK 2019 ÇARŞAMBA KARS-DOĞUBEYAZIT-IĞDIR-KARS): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. Digor-Tuzluca-Iğdır üzerinden yolumuza devam edip toplamda 190 Km ve yaklaşık 3 saat sürecek yolculuk sonrası muhteşem Ağrı Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a gidiyoruz. Doğubeyazıt’ın 5 Km doğusunda, dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı’nın  Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısı konumundadır. Yapımı tam 100 yıl süren 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri oldukça büyük olan bu muhteşem sarayı görüp gezdikten sonra hemen yakınındaki Kürt Yazını’nın ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan  Mem ile Zin/Mem-u Zin’in yazarı olan Ahmed-i Hani'nin Türbesini ziyaret ediyoruz.  Doğubeyazıt’a gelip isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Elektronik eşyaların satıldığı çarşıda isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası geriye dönüp aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Iğdır’a gidiyoruz. Etrafta yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Tuzluca’ya gidiyoruz. Ermenistan sınırında yer alan bu ilçede Tuz Mağarası’nı görüp gezip fotoğraf çektikten sonra hareket edip Digor üzerinden yolumuza devam edip akşam saatlerinde Kars’a geliyoruz. Otelimizde bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 

6.GÜN (03 OCAK 2019 PERŞEMBE KARS-ANİ HARABELERİ-KARS): Sabah saat 07.30’da kalkıyoruz. 1 saat süreli güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da aracımıza binerek 40 Km ve 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy la tarihlenen Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gagik Kilisesi,  Havariler Kilisesi, Aziz KRIKOR Şapeli/Küçük Kilise, Aziz PRKTICH/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camii ve Selçuklular’ın Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’si görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler/Rahibeler Manastırı, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesini görüp gezdikten sonra  hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Subatan Köyü’ndeki Ermenilerin yaptığı katliamlar için yapılan anıtı görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Kars’a gidiyoruz. Otelimizde bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

7.GÜN (04 OCAK 2019 CUMA KARS-ERZURUM-ERZİNCAN-DİVRİĞİ-SİVAS): Sabah saat 05.45’te kalkıyoruz. 1 saat süreli erken kahvaltı yaptıktan sonra eşyalarımızı toplayıp saat 07.00’de Kars Garı’na hareket ediyoruz. Grubumuz için ayrılan yataklı vagonlara geçip kompartımanlara yerleşiyoruz. Saat: 08.00’de hareket eden Doğu Ekspresi ile hareket edip gün boyu Anadolu Bozkırları’nda ve sonbahar manzarası eşliğinde yol alarak yolculuğumuza devam ediyoruz. İsteğe bağlı olarak Erzurum’da Cağ Kebabı siparişi verip yemeğimizi kompartımanlarımızda yiyoruz. Erzincan-Divriği-Sivas üzerinden yolumuza devam edip geceyi Doğu Ekspresinde geçiriyoruz.

05 OCAK 2019 CUMARTESİ (SİVAS-KAYSERİ-IRMAK-ANKARA): Gece boyu devam eden tren yolculuğu sonrası Sivas-Şarkışla-Kayseri-Kırşehir-Irmak güzergahıyla yolculuğumuza devam edip sabah saat 10.30 civarında Ankara Merkez Garı’na geliyoruz. Eşyalarımızı aldıktan sonra etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Ankara-Kars Doğu Ekspresi ile gidiş-dönüş yataklı vagon bileti, Konforlu ulaşım aracı, Kahvaltı (7), 4 yıldızlı otelde konaklama (7), Çıldır Gölü Transferi, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle ve akşam yemekleri, Yeni yıl Balosu ve her türlü alkollü içecekler, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, Trende alınacak tüm yemekler

Biniş Noktaları

27 Aralık 2018 Perşembe Ankara Merkez Gar - 17.15

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzemeler ve ilaçlar.

• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum kartın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.