Doğu Ekspresi ve Uçak ile Kars Ani Çıldır Sarıkamış Turu


Gidiş: 10/03/2019
Dönüş: 13/03/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.500,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağından/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçukluların ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarı balık ziyafeti, Malakanlardan kalma bir gelenek ile peynir üretimi yapılan Boğatepe Köyü, 40 yıl süren Rus işgalinde yeniden inşa edilen Kars şehir merkezi, 1915 aralığında savaşmadan ölen 90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakından tanımak istiyorsanız, sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. 

PROGRAMIMIZ
BU GEZİMİZE ÜLKEMİZİN HER YERİNDEN KATILABİLİRSİNİZ.

1.GÜN (ANKARA-KARS): Sabah saat 06.30’da İzmir/Kumrular caddesi köşesinde buluşup transfer aracımızla hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra  Esenboğa Havaalanı iç hatlar Gidiş Terminali’ne gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolu Jet’in TK 7090 sefer sayılı uçağına binip   saat: 08.55’te Kars için havalanıyoruz. 1.35 dakika süreli uçuş sonrası saat: 10.30’da Kars Harakani Havaalanı’na iniyoruz.  Bizi bekleyen tur aracımıza binip Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. 40 Km yol aldıktan sonra Teneke Mahallesi’ne gidiyoruz. Kana, cana ve şehide doymuş, donmuş topraklar olan Sarıkamış’ta; Yukarı Şehitlik Anıtı, Cer Atölyesi kalıntıları, Katerina Av Köşkü  gezileri sonrası isteğe bağlı cağ kebabı menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Oksidiyken Taşı’nın işlenmesiyle yapılan hediyelik eşya satılan bir yere gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Yanık Kilise/Kazım Karabekir Camii gezip fotoğraf çekiyoruz. Cıbıltepe’de, Kayak Tesisleri içinde yer alan Çamkar Otele gidip liftlerin açık olması halinde Üstkafe’ye kadar çıkıp bembeyaz doku içinde gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra aynı sistemle inişe geçip aracımıza binerek Kars’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Sarıkamış Şehitlik Anıtı’nı görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip Kars’a/Otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 

2.GÜN (KARS-ANİ-ÇILDIR GÖLÜ-BOĞATEPE-KARS): Saat 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da aracımıza binerek 40 Km ve 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy la tarihlenen Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy. a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde de yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gürcü Kilisesi, Pers Uygarlığına ait bir Zerdüşt Ateşgedesi Tapınağı, Kral Gagik Kilisesi,  Havariler Kilisesi/Selçuklu Kervansarayı, Aziz Krikor Şapeli/Küçük Kilise, Hamam kalıntıları, Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’si, Büyük Katedral/Fethiye Camii, Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve bir depremde yarsısı yok olan Aziz Patrick/Halashar/Kurtarıcı İsa/Keçeli Kilisesini görüp gezip fotoğraf çekiyoruz. Gezi sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Arpaçay-Doğruyol üzerinden yolumuza devam ederek Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda 1950 metrede bulunan Çıldır Gölü’nde yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak gölden çıkan sarı balık ana menüsü öğle yemeği yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay ikramı sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Göle yoluna giriyoruz. Susuz İlçesi’nden geçip İlçe yakınlarındaki Susuz Şelalesi’nde yapacağımız kısa süreli fotoğraf çekimleri sonrası Boğatepe/Zavot Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan kalma bir gelenek olan Süt ve Peynir üretimine devam edilen bu köyde Peynir Müzesi’ni gezip kaşar ve gravyer peynir üretimi hakkında bilgiler alıyoruz. İsteğe bağlı olarak peynir alış verişi yaptıktan sonra hareket edip Kars’a/otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. İsteğe bağlı Kars Kalesi’ne gidip Kale’deki Kafe’ye gidip canlı müzik eşliğinde; sımışka, kestane, patates ve sınırsız demleme çay sunumuyla  gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 

3.GÜN (KARS): Saat 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da hareket ederek Kars turumuza başlıyoruz. Şehir turu kapsamında; Aleksandır Nevski Kilisesi/Fethiye Camii, Kafkas/Kanlı Tabya ve Arkeoloji Müzelerini görüp gezdikten sonra Kale Mahallesi’ne gidip eski Kars dokusu içinde yer alan; Harakani Türbesi ve Kümbet Camii/Havariler Kilisesi gezileri sonrası Kars Çayı üzerinde bulunan Karahanoğlu Köprüsü’nü görüp fotoğraf çekiyoruz. Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan gördükten sonra yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında Rus’ların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak,  Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı Tahtdüzü bölgesinde dışarıdan göreceğimiz yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu, Kar’S Otel, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbaycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Deftardarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün ve peynir alış verişi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak ve ayrı bir ücret ödeyerek Kafkas Halk Dansları etkinliğini izliyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi otelimizde geçiriyoruz. 

4.GÜN (KARS-ERZURUM-ERZİNCAN-DİVRİĞİ-SİVAS): Sabah saat 05.45’te kalkıyoruz. 1 saat süreli erken kahvaltı yaptıktan sonra eşyalarımızı toplayıp saat: 07.00’de Kars Garı’na hareket ediyoruz. Grubumuz için ayrılan yataklı vagonlara geçip kompartımanlara yerleşiyoruz. Saat: 08.00’de hareket eden Doğu Ekspresi ile hareket edip gün boyu Anadolu Bozkırları’nda ve sonbahar manzarası eşliğinde yol alarak yolculuğumuza devam ediyoruz. İsteğe bağlı olarak Erzurum’da Cağ Kebabı siparişi verip yemeğimizi kompartımanlarımızda yiyoruz. Erzincan-Divriği-Sivas üzerinden yolumuza devam edip geceyi Doğu Ekspresinde geçiriyoruz.

14 MART (SİVAS-KAYSERİ-IRMAK-ANKARA): Gece boyu devam eden tren yolculuğu sonrası Sivas-Şarkışla-Kayseri-Kırşehir-Irmak güzergahıyla yolculuğumuza devam edip sabah saat 08.30 civarında Ankara Merkez Garı’na geliyoruz. Eşyalarımızı aldıktan sonra etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Ankara-Kars, Anadolu jet ile ekonomi sınıfı uçak bileti, Havaalanı transferi, 4 yıldızlı otelde konaklama (3), Akşam yemeği (3), Kahvaltı (3), Tur süresince konforlu ulaşım aracı, Çıldır Gölü Transferi, Tüm çevre gezileri, Yataklı ve 2 kişilik kuşetli kompartımanlarda tren bileti, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri .

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri. 4.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

10 Mart Kumrular/İzmir Caddesi köşesi - 06.30 

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.
Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kart sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası’nın Maximum Kartı’nın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.