Doğu Ekspresi ve Uçak ile Kars Ani Çıldır Sarıkamış Turu


Gidiş: 09/02/2019
Dönüş: 12/02/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.500,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağı’ndan/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu olan Kars’ın yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde ve yeni yıla girerken serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçuklular’ın ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarı balık ziyafeti, 40 yıl süren Rus işgalinde yeniden inşa edilen Kars şehir merkezi, 1915 yılında savaşmadan ölen 90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakından tanımak istiyorsanız sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.

08 ŞUBAT (ANKARA): Saat 17.15’te Ankara Merkez Garı’nda buluşuyoruz. Saat 18.05’te hareket eden Doğu Ekspresi’nin yataklı ve kuşetli vagonlarına binip Kars’a doğru hareket ediyoruz. Kış ortamında ve Anadolu bozkırlarında gece boyu süren yolculuğumuz kompartımanda ve restoranda yapacağımız koyu gezi sohbetleriyle devam ediyor. 

09 ŞUBAT (KAYSERİ-SİVAS-ERZURUM-KARS): 25 Saat sürecek tren yolculuğumuzda Sivas-Divriği-Bağıştaş-Erzurum üzerinden güzel kış görüntüleri eşliğinde seyahatimize devam edip akşam saat 19.00’da Kars Garı’na varıyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip otelimize giderek odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz.  Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 

1.GÜN (KARS-ANİ-ÇILDIR GÖLÜ-BOĞATEPE-KARS): Saat 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat 08.30’da aracımıza binerek (40 km) 1 saat sürecek olan yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy olan Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8. yy Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde de yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gürcü Kilisesi, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi Tapınağı, Kral Gagik Kilisesi,  Havariler Kilisesi/Selçuklu Kervansarayı, Aziz Krikor Şapeli/Küçük Kilise, Hamam kalıntıları, Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebul Menucehr Camisi, Büyük Katedral/Fethiye Cami, Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve bir depremde yarsısı yok olan Aziz Patrick/Halashar/Kurtarıcı İsa/Keçeli Kilisesi’ni görüp gezip fotoğraf çekiyoruz. Gezi sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Arpaçay-Doğruyol üzerinden yolumuza devam ederek Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda 1950 metrede bulunan Çıldır Gölü’nde yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak gölden çıkan sarı balık ana menüsü öğle yemeği yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay ikramı sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Göle yoluna giriyoruz. Susuz İlçesi’nden geçip ilçe yakınlarındaki Susuz Şelalesi’nde yapacağımız kısa süreli fotoğraf çekimleri sonrası Boğatepe/Zavot Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan kalma bir gelenek olan süt ve peynir üretimine devam edilen bu köyde Peynir Müzesi’ni gezip kaşar ve gravyer peynir üretimi hakkında bilgiler alıyoruz. İsteğe bağlı olarak peynir alış verişi yaptıktan sonra hareket edip Kars’a/otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı canlı müzik çalınan bir Kafe’ye gidip canlı müzik eşliğinde; sımışka, kestane, patetes ve sınırsız demleme çay sunumuyla  gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.
 
2.GÜN (KARS): Saat 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat 08.30’da hareket ederek Kars Turu’muza başlıyoruz. Şehir turu kapsamında; Aleksandır Nevski Kilisesi/Fethiye Cami, Kafkas/Kanlı Tabya ve Arkeoloji Müzelerini görüp gezdikten sonra Kale Mahallesi’ne gidip eski Kars dokusu içinde yer alan; Harakani Türbesi ve Kümbet Cami/Havariler Kilisesi gezileri sonrası Kars Çayı üzerinde bulunan Karahanoğlu Köprüsü’nü görüp fotoğraf çekiyoruz. Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan gördükten sonra yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında Rus’ların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak,  Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı Tahtdüzü bölgesinde dışarıdan göreceğimiz yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İnönü İlk Öğretim Okulu, Kars Otel, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbeycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Deftardarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün ve peynir alış verişi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak ve ayrı bir ücret ödeyerek Kafkas Halk Dansları etkinliğini izliyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi otelimizde geçiriyoruz. 

3.GÜN (KARS-SARIKAMIŞ-ERZURUM-ANKARA): Saat 07.30’da erken güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayarak saat: 09.00’da otelimizden ayrılıyoruz. Aracımıza binerek hareket edip 50 km uzaklıktaki Sarıkamış’a, Teneke Mahallesi’ne gidiyoruz. Kana, cana ve şehide doymuş, donmuş topraklar olan Sarıkamış’ta; Yukarı Şehitlik Anıtı, Cer Atölyesi kalıntıları, Katerina Av Köşkü ve Yanık Kilise/Kazım Karabekir Cami gezileri sonrası Obsidiyen Taşı’nın işlenmesiyle yapılan hediyelik eşya satılan bir yere gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne gidip Çamkar Otel’de isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası aracımıza binerek Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Horasan üzerinden yolumuza devam edip Köprüköy’e gidiyoruz. Aras Nehri üzerinde, Emir Çoban Saldız tarafından yaptırılan  Çobandede Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Erzurum’a gidiyoruz. Zaman kalması durumunda isteğe bağlı olarak cağ kebabı menüsü ile akşam yemeğimizi yedikten sonra Erzurum Havaalanı’na hareket ediyoruz. Bilet, check-in ve bagaj işlemleri sonrası Anadoluvjet’in TK 7075 sefer sayılı uçağı ile saat 21.35’te Ankara için havalanıyoruz. 1 saat 30 dakika süreli uçuş sonrası saat 23.05’te  Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip kısa süreli yolculuk sonrası ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra Kumrular/İzmir Caddesi köşesinde etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz. 

Ücrete Dahil Hizmetler

Yataklı ve 2 kişilik kuşetli kompartmanlarda tren bileti, Ankara-Kars, Anadolujet ile ekonomi sınıfı uçak bileti, Havaalanı transferi, 4 yıldızlı otelde konaklama (3), Akşam yemeği (3), Kahvaltı (3), Tur süresince konforlu ulaşım aracı, Çıldır Gölü transferi, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TÜRSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri. 4.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

08 Şubat  Ankara Merkez Garı - 17:15

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası’nın Maximum Kartı’nın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.

NOT: Trende geçecek tüm zamanlarda yemekler katılımcılar tarafından karşılanacaktır.