Doğu Karadeniz Turu


Gidiş: 13/08/2019
Dönüş: 17/08/2019
Tur Süresi: 4 Gece 5 Gün
Tur Tipi: Bayram Turları
Tur Fiyatı: 1.350,00 TL

Tur Programı

Ülkemizin doğal güzellikleri içerisinde Doğu Karadeniz doğası şüphesizki ayrı bir yer tutmaktadır. Sahil boyunca birbiri ardına olan yerleşimler mimari açıdan görsel güzellik sunamasa da, yaylalar, dereler, sivil mimari ev örnekleri ve muhteşem orman dokusu ile her zaman görülmeye değerdir. Ordu-Perşembe’den başlayacağımız bu etkinliğimizde kıyı şeridinde yer alan yerleşimler, Perşembe, Ordu, Giresun, Trabzon ve tabi ki Uzungöl. Rize’den sonra Fırtına Vadisi’ne girdiğinizde gerçek doğayı burada hisseder ve yaşarsınız. Karşınıza muhteşem yağmur ormanları, ata yadigarı Osmanlı dönemi kemerli köprüler, Fırtana’ya hakim bir yerde gözetleme ileri karakol amaçlı yapılan tarihi Zilkale, Palovit Şelalesi ve Yaşlı Şimşir Ormanları çıkar. Ayder’in yoğunluğu çok fazla olsa da gelmişken uğramamak olmaz. Kalegon Mevki’ndeki gelin Tülü Şelalesi, ahşap eski evleri, Karadeniz insanlarının kendine özgü giysisi ve aksesuarlarıyla görülmeye değer bir eski yayla konumundadır. Gürcistan’a bağlı Acara özerk bölgesinin başkenti ve bir zamanlar vatan toprağı olan Batum, son yıllarda yapılan yenileme çalışmalarıyla görülmeye değer bir başka yer konumundadır. Kısa sayılacak ve 4 gece, 5 gün süreli olarak yapacağımız bu gezimizde Doğa Karadeniz’in önemli yerleşimlerini görme olanağı bulabileceksiniz. Davetlisiniz.  

HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.
   

YOLCULUK:
 12 Ağustos 2019 Pazartesi Gecesi saat: 21.30’da Ankara İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz.  

1.GÜN (
ANKARA-ÇORUM-ORDU-GİRESUN):
 Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Sungurlu-Merzifon-Kavak-Çarşamba üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası Terme’ye gidiyoruz. Yol konaklama Tesisinde güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yolumuza devam edip Perşembe yakınlarındaki Yason Burnu’na gidiyoruz. Adını Iason’dan alan  antik adıyla Hagios Nikolaas/Jason's Church olarak bilinen kiliseyi ve Yason Feneri’ni görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Ordu’ya gidiyoruz. Ordu’ya teleferik istasyonuna gidip 8 kişilik kabinlere binerek Boztepe’ye çıkıyoruz. Muhteşem Ordu manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra teleferikle iniyoruz. Paşaoğlu Konağı, Etnografya Müzesi’ni görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra aracımıza binerek yola çıkıp 30 km yol aldıktan sonra Giresun’a gidiyoruz. Giresun Kalesi gezisi ve Topal Osman’ın kabrini ziyaret ettikten sonra kaledeki kafelerde çay molası veriyoruz. Daha sonra Giresun’daki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Serbest zaman sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Giresun’da geçiriyoruz.  

2.GÜN (
GİRESUN-TRABZON):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Trabzon Turu’muza başlıyoruz. Şehir gezisi kapsamında;  4000 yıl öncesinde kurulmuş Trapezus/Trabzon’daki gezimize kutsal bilgelik anlamına gelen, 13. yy.’da yapılmış 1572 tarihinde önce cami, sonrasında 1964 yılında müzeye çevrilen Kommenos Uygarlığı’nın en önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesi’ne gidiyoruz. Hagia Sophia/Ayasofya Kilisesi ve müzesini rehber eşliğinde grup gezdikten sonra sadece Trabzon’da yapılabilen Kazaziye gümüş işleme işçiliğinin tanıtılması ve isteğe bağlı gümüş alış veriş molası verdikten sonra  hareket edip  Soğuksu Mevki’inde bulunan ve Atatürk’ün bütün mal varlığını Türk Milletine armağan ettiği, vasiyetinin bir bölümünü yazdığı Atatürk Köşkü’ne gidiyoruz. Köşk gezisi ve fotoğraf çekimi sonrası şehir merkezine gidiyoruz. Kısa süreli gezinti ve alış veriş  molası sonrası hareket edip Zigana Yörük Çadırı’na gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Akçabat köftesi ana menüsü ile güzel bir öğle yemeği yedikten sonra yola çıkıp Trabzon-Maçka üzerinden yolumuza devam edip Altındere Milliparkı’na gidiyoruz. Deniz seviyesinden 1300 m yükseklikte bulunan, M.S. 375-395 yılları arasında yapıldığı düşünülen Panagia/Meryem Ana/Sümela/Teodosius Manastırı'na orman içi patikalardan ve zigzaglı yollardan tırmanarak çıkıyoruz.  Manastır’a varıp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra fotoğraf çekiyoruz. Aynı yoldan inişe geçip Milli Park girişinde serbest gezinti, çay ve alışveriş molası veriyoruz. Daha sonra hareket edip otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Maçka veya Trabzon’da geçiriyoruz.   

3.GÜN (
TRABZON-RİZE-AYDER-SARP):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Rize Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip ülkemizin ılıman yağmur ormanları içinde önemli bir konuma sahip muhteşem doğal güzellikteki ormanlardan ve Fırtına Vadi’sinden geçerek Fırtına Vadisi’ne gidiyoruz. Ortan Köyü’ne yapacağımız kısa süreli gezinti ve doğa yürüyüşü sonrası yerel araçlarımıza binerek Çat Vadisi boyunca yol alıp yeşilin binbir tonu içinde bulunmanın keyfiyle Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Doğal orman dokusu içinde, Palovit Vadisi’nde bulunan ve Kaçkar Dağları’nın eriyen kar suları ile beslenen muhteşem güzellikteki şelaleyi görüp fotoğraf çektikten sonra Çat Yolu üzerinde bulunan Şimşir Ormanı alanına gidiyoruz. Yaşlı Şimşir Ağaçlarını görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip Zilkale’ye gidiyoruz. Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş, yol kontrol noktası, konaklama yeri ve ileri karakol gibi misyonlar üstlenen  tarihi Zilkale’yi görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Çinçiva, Şenyuva Köyü’ne gidiyoruz. 1600 yılının son döneminde yapılan bir Osmanlı şaheseri olan tarihi kemerli köprüyü görüp fotoğraf çektikten sonra Çinçiva Kafe’de çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası aracımıza binip Ayder’e gidiyoruz. Kaçkar Dağı Milli Parkı içinde yer alan Kalegon mevki ve Gelintülü Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yürüyerek Ayder’e gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak 1 saat süreli kaplıca etkinliği, öğle yemeği ve alışveriş molası sonrası hareket edip yol üzerinde Hala Deresi’ndeki ata yadigarı ve kültür mirası Osmanlı döneminden kalma taş kemer köprülerini görüp fotoğraf çektikten sonra Çamlıhemşin-Ardeşen-Fındıklı-Arhavi-Hopa üzerinden yolumuza devam edip Sarp’a otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Sarp’ta geçiriyoruz.    

4.GÜN (
SARP-ACARA/BATUM-ÇAYELİ-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Batum için hareket ediyoruz. Sarp Sınır Kapısı’na gelip T.C. Kimlik numarası yazılı Nüfus Cüzdanlarımız ile ülkemizden çıkış yapıyoruz. Yaya olarak Acara’ya giriş yaparak zengin Gürcü kültürü, doğası ile tanışıp merhaba demeye hazırız artık. Andrew Heykeli önünde durup grup anısına fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Hz. İsa’nın 12 Havarisi’nden (yardımcısı) biri  olan Saint Aziz Mathias’ın anıt mezarının bulunduğu, Roma dönemine ait ve Osmanlı döneminde de kullanılan  Gonio,Apsaros Kalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra Batum’a doğru yolculuğumuz devam ediyor.  Ülkemizde, Bayburt’tan doğup keskin kavisler yapıp deli dolu akarak Batum yakınlarında geniş bir delta oluşturarak denize dökülen Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki Eski Gonio Köprüsü’nü gördükten sonra 14 km yol alıp Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti Batum/Batumi’ye gidiyoruz. Panoromik Batum turu sonrası Ünlü Argonat Efsanesine konu olmuş Altın Post Heykelini görüp/gezdikten sonra  Meryemana Katedral’ini ziyaret ediyoruz. Acara Etnografya/Sanat Müzesi gezisi sonrası Gürcü mutfağına özgü lezzetlerle Türk damak tadına uygun bir menü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası açık olması halinde Batum’un kuzey doğrusunda, Chakvi Bölgesi’nde yer alan ve 19 yy’da Rus  Botanikçi Krasnow tarafından kurulan, üç binin üzerinde bitki çeşitliliği ile dünyanın en büyük ikinci botanik bahçesi konumunda olan Batumski/Botaniçiski Sad-Batum Botanik Bahçesi’ni geziyoruz. Gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Batum şehir merkezinde;  Türk Mahallesi ve Osmanlı yapısı Orta Cami ziyareti sonrası Drama/Opera Binasını dıştan görüp geziyoruz. Kısa süreli alış veriş molası sonrası Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Ay Saati, Piazza Meydanı gezileri sonrası Batum’dan ayrılıp hareket ediyoruz. Acara’dan çıkış yaptıktan sonra isteğe bağlı Free Shop’ta isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Ülkemize giriş işlemleri sonrası yola çıkıp kısa süreli yolculuk sonrası Sarp-Hopa-Arhavi-Fındıklı-Ardeşen-Pazar üzerinden yolumuza devam edip Çayeli’ndeki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Çayeli’nde geçiriyoruz.  

5.GÜN (UZUNGÖL-SÜRMENE-TRABZON-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket edip Rize Bezi Feretiko Atölyesi’ne uğrayıp isteğe bağlı alışveriş yapıyoruz. Daha sonra Rize’ye gidip Botanik Parkı gezisi sonrası hareket edip Of, Dernekpazarı, Çaykara üzerinden yolumuza devam edip Uzungöl’e gidiyoruz. Uzungöl’ü en yüksek noktadan kuşbakışı muhteşem manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra göl çevresinde gezinti yaparak İnan Tesisleri içerisinde yer alan Ağaç Müzesi’ni görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip yol üzerinde kiremitli bir çatı ile kapatılmış, bölgedeki tek örnek olan Hapsiyaş Köprüsü’nde fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Sürmene’ye gidiyoruz. Sürmene’ye özgü bıçak imalathanesini görüp isteğe bağlı olarak alışveriş yaptıktan sonra bir Çay İşleme Tesisi’ne gidip çay ikramı sonrası isteğe bağlı olarak açış veriş yapıyoruz.  Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip Akçaabat’a özgü köfte menüsü ile isteğe bağlı olarak akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra saat 20.00’de hareket ediyoruz. Gece boyu Giresun, Ordu, Çorum üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde verilecek molalar sonrası sabah saat: 07.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, yerel araç transferleri, Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları, Yarım Pansiyon, Pansiyon ve Otellerde konaklama (4), Kahvaltı (5), Batum’da Öğle Yemeği, Akşam Yemeği (4), Tüm çevre gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar,  Batum hariç tüm öğle yemekleri, Alkollü içecekler, Son gün akşam yemeği, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.30  
Milli Kütüphane Önü - 21.35
 
Armada Önü - 21.40
 
Kentpark/Cepa - 21.45
 
Beşevler Kavşağı - 21.50
 
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 21.55
 
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 22.00
 
Aydınlıkevler Kavşağı - 22.05

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. - Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.