Doğu Karadeniz Turu


Gidiş: 20/06/2020
Dönüş: 26/06/2020
Tur Süresi: 6 Gece 7 Gün
Tur Tipi: Karadeniz Turları
Tur Fiyatı: 1.750,00 TL

Tur Programı

Ülkemiz doğal güzellikleri içerisinde Doğu Karadeniz doğası şüphesiz ki ayrı bir yer tutmaktadır. Sahil boyunca birbiri ardına olan yerleşimler mimari açıdan görsel güzellik sunamasa da, ülkemizin en güzel mağarası, heyelan ve Buzul Gölleri, Borçka Karagöl, yemyeşil doğa içerisinde muhteşem güzellikteki yaylalar, Fırtına Vadisi ve ılıman yağmur ormanları, ata yadigârı kemerli köprüler ve Ayder Yaylası göreceğimiz yerler arasında. Dönüşte Kurtuluş Savaşı’mızın meşalesinin yakıldığı Samsun ve “Şehzadeler Kenti” Amasya gezisi ile birlikte değişik gezi parkurlarını içine alan güzel bir Doğu Karadeniz turu sunuyoruz sizlere. Bu güzellikleri Kafka Tur organizasyonu ve farkı ile yaşamak, anılarınız arasında yer almasını istiyorsanız bu gezimize davetlisiniz.   

HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.  
HATIRLATMA 2: 19 Haziran 2020 cuma günü saat 21.30’da Ankara İzmir/Kumrular Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz. 

  
1.GÜN (
ANKARA, ÇORUM, ORDU, GİRESUN, TRABZON): Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Sungurlu-Merzifon-Kavak-Çarşamba üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası Terme’ye gidiyoruz. Yol konaklama tesisinde güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yolumuza devam edip Ordu’ya teleferik istasyonuna gidip 8 kişilik kabinlere binerek Boztepe’ye çıkıyoruz. Muhteşem Ordu manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra teleferikle inip aracımıza binerek yola çıkıyoruz. 30 km yol aldıktan sonra Giresun’a gidiyoruz. Giresun Kalesi gezisi ve Topal Osman’ın kabrini ziyaret ettikten sonra kaledeki kafelerde çay molası veriyoruz. Daha sonra yola çıkıp Tirebolu-Doğankent-Kürtün-Torul üzerinden yolumuza devam edip 2 saat süreli yolculuk sonrası Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Karaca Mağarası’na gidiyoruz. Oluşum zenginliği açısından dünyada ikinci, ülkemizde birinci sırada yer alan; kireçtaşı oluşumlu ve karşıt geçirgen bir yapıya sahip doğa harikası Karaca Mağarası’nı gezip fotoğraf çekiyoruz.  Mağara gezisi, fotoğraf çekimi, çay-kahve ve alışveriş molası sonrası yola çıkıp Zigana Geçidi yakınlarındaki Bungalow evlerden oluşan Zitaş Tatil Köyü’ne gidiyoruz. Öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yola çıkıp Zigana Dağı’nın eteklerinde yer alan ve sütlacı ile meşhur Hamsiköy’ü panoramik olarak görüp ünlü sütlacın tadına bakıyoruz. Daha sonra Maçka üzerinden yolumuza devam edip Trabzon’a otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Trabzon’da geçiriyoruz.   

2.GÜN (
TRABZON, UZUNGÖL, RİZE, HOPA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Of-Çaykara üzerinden yolumuza devam edip Uzungöl’e gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme ve hazırlık sonrası yerel araçlara binerek Lustra ve Karester Yaylaları turu için hareket ediyoruz. Yol boyunca seyir teraslarında vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte önce Lustra sonra Karester Yaylası’na gidiyoruz. Yaklaşık 2000 m rakımda bulunan yaylada rengârenk çiçeklerin arasında yapacağımız yürüyüşler sırasında, yayla evlerini görüyor ve yöre insanıyla hoş sohbetlerle yayla kültürünü yakından tanıma olanağı buluyoruz. Uzungöl’ü en yüksek noktadan kuşbakışı muhteşem manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra dönüşe geçiyoruz. Serbest zaman içinde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra göl çevresinde gezinti yaparak İnan Tesisleri içerisinde yer alan Ağaç Müzesi’ni görüp gezdikten sonra hareket ediyoruz. Yol üzerinde kiremitli bir çatı ile kapatılmış, bölgedeki tek örnek olan Hapsiyaş Köprüsü’nde fotoğraf molası verdikten sonra yol üzerinde bir çay fabrikasında çayın işlenişinin tanıtımı ve alışveriş için mola veriyoruz. Mola sonrası Rize’ye gidiyoruz. Rize Kalesi ve Botanik Parkı gezisi sonrası yöreye özgü dokuma çeşidi olan Rize Bezi Feretiko Atölyesi’ne uğrayıp isteğe bağlı alışveriş yapıyoruz. Mola sonrası hareket edip Çayeli-Pazar-Ardeşen-Fındıklı-Arhavi üzerinden yolumuza devam edip Hopa’ya otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Hopa’da geçiriyoruz.  

3.GÜN (
HOPA, SARP, ACARA, BATUM, HOPA): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Batum için hareket ediyoruz. Sarp Sınır Kapısı’na gelip T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanlarımız ile ülkemizden çıkış yapıyoruz. Yaya olarak Acara’ya giriş yaparak zengin Gürcü kültürü doğası ile tanışıp merhaba demeye hazırız artık. Andrew Heykeli önünde durup grup anısı fotoğrafı çektikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Hz. İsa’nın 12 Havari’sinden biri  olan Saint Aziz Mathias’ın anıt mezarının bulunduğu, Roma dönemine ait ve Osmanlı döneminde de kullanılan  Gonio Apsaros Kalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra Batum’a doğru yolculuğumuz devam ediyor.  Ülkemizde, Bayburt’tan doğup keskin kavisler yaparak deli dolu akarak Batum yakınlarında geniş bir delta oluşturarak denize dökülen Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’nü gördükten sonra 14 km yol alıp Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti Batum-Batumi’ye gidiyoruz. Panoromik Batum turunun ardından Ünlü Argonat efsanesine konu olmuş Altın Post Heykeli’ni görüp gezdikten sonra Meryem Ana Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. Acara Etnografya Sanat Müzesi gezisi sonrası Gürcü mutfağına özgü lezzetlerle Türk damak tadına uygun bir menü ile öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası Batum’un kuzey doğrusunda Chakvi Bölgesi’nde yer alan ve 19. yy’da Rus botanikçi Krasnow tarafından kurulan, üç binin üzerinde bitki çeşitliliği ile dünyanın en büyük ikinci botanik bahçesi konumunda olan Batumski Botaniçiski Sad-Batum Botanik Bahçesi’ni geziyoruz. Gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Batum şehir merkezinde;  Türk Mahallesi ve Osmanlı yapısı Orta Camii ziyareti sonrası Drama Opera Binası’nı dıştan görüp geziyoruz. Kısa süreli alışveriş molası sonrası Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Ay Saati, Piazza Meydanı gezileri sonrası Batum’dan ayrılıyoruz. Acara’dan çıkış yaptıktan sonra Free Shop’ta isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Ülkemize giriş işlemleri sonrası yola çıkıp kısa süreli yolculuk sonrası Hopa’ya otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Hopa’da geçiriyoruz.   

4.GÜN (
HOPA, BORÇKA, KARAGÖL, ARHAVİ, ÇAMLIHEMŞİN): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Borçka Maradit-Muratlı’ya doğu yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde baraj suları altında kalmış olan Eski Köy’ün Cami minaresini ve çay fabrikası bacalarını görüp fotoğraf çektikten sonra Maradit Köyü’ne gidiyoruz. Gürcü etkileri taşıyan tarihi Ahşap Camisi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Borçka’ ya gidiyoruz. Yerel araçlara binerek orman sigortalı yollardan geçerek; 1550 metre yüksekliğinde ve etrafı kayın ve köknar ormanları ile çevrili olan Borçka Karagöl’e gidiyoruz. Göl etrafında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimi sonrası çay molası veriyoruz. Daha sonra dönüşe geçip Borçka’ya gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Ekmek Teknesi Restoran’da öğle yemeğimizi yedikten sonra hareket edip Hopa üzerinden yolumuza devam edip Arhavi’ye gidiyoruz. İlçe merkezinden ayrılıp 15 km yol aldıktan sonra Çifteköprü'ye gidiyoruz. Muhteşem orman dokusu içinde yer alan Osmanlı yapısı 400 yıllık bir geçmişe sahip köprüde gezinti ve fotoğraf çektikten sonra 15 kişilik yerel araçlara biniyoruz. Kamilet Vadisi’nde sık orman dokusu içinde bir süre yol aldıktan sonra aracımızdan iniyoruz. Kalan bölümü düzenlenmiş kolay olmayan dik çıkışlı patikadan yürüdükten sonra adeta orman içine gizlenmiş ve yanına gidene kadar görünmeyen şelale ile karşılaşıyoruz. “Neden bu kadar yürüdük, bu eziyete yorulmaya değer miydi?” sorusunun yanıtını sizlere biz değil,  muhteşem doğal güzellikteki Mençura Şelalesi veriyor. Yaklaşık 90 metre su düşümü yüksekliği olan şelalede gezintisi ve fotoğraf çekimleri sonrası suya girmeyi isteyen misafirlerimizle hemen hazırlık yapıp şelalenin muhteşem doğal jakuzisinde bir süre suya giriyoruz. Doğal ortamda suya girmenin keyfini çıkardıktan sonra hazırlanıp aynı yoldan yürüyerek araçlarımızın bulunduğu noktaya geliyoruz. Çifteköprü’deki restoranlarda çay-kahve keyfinin ardından etrafta yapacağımız kısa gezintiler ve fotoğraf çekimleri sonrası aracımıza binip Arhavi üzerinden Fındıklı’ya gidiyoruz. Çağlayan Köyü’ndeki 18.yy da yapılan tarihi konaklar arasında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Zeki Amca’nın Tahta Kaşık Atölyesi’nde çay molası veriyoruz. İsteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Ardeşen-Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip 60 km yol aldıktan sonra Çamlıhemşin çıkışındaki Doğa Motel’deki odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fırtına’da geçiriyoruz.   

5.GÜN (
ÇAMLIHEMŞİN, AYDER, SÜRMENE, TRABZON): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Fırtına Vadisi’nde yeşilin binbir tonu içinde bulunmanın keyfiyle Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş tarihi Zilkale’yi görüp gezdikten sonra dönüşe geçip Çinçiva Şenyuva Köyü’ne gidiyoruz. Tarihi kemerli köprülerde yürüyüş yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Çinçiva Kafe’de serbest mola verdikten sonra Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam ederek Ayder’e Kalegon Mevki’ne çıkıyoruz. Yürüyerek yapacağımız gezintimiz esnasında paylaşımlarda sıkça görülen Gelin Tülü Şelalesi’nin fotoğrafını çekiyoruz. Yürüyerek merkeze doğru inip isteğe bağlı alışveriş ve 1 saat süreli kaplıca molası veriyoruz. Mola ve yapılan etkinlikler sonrası isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra ülkemizdeki en önemli Ilıman Yağmur Ormanları’nda bulunmanın keyfiyle ve muhteşem orman manzaralarından geçerek Hala Deresi’ndeki ata yadigârı ve kültür mirası Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi taş kemer köprüleri görüp fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Çamlıhemşin’de isteğe bağlı alış veriş molası sonrası Pazar-Çayeli-Rize üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde bulunan bıçak yapımı ile ünlü Sürmene’deki atölyelerde alacağımız bilgi ve alış veriş molası sonrası Trabzon’a otelimize gidiyoruz.   

6.GÜN (
TRABZON, GİRESUN, ORDU, PERŞEMBE, FATSA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. 4000 yıl öncesinde kurulmuş Trapezus Trabzon’daki gezimize; Soğuksu mevkiinde bulunan ve Atatürk’ün bütün mal varlığını Türk Milletine armağan ettiği, vasiyetinin bir bölümünü yazdığı Atatürk Köşkü’ne gidiyoruz. Köşk gezisi ve fotoğraf çekimi sonrası şehir merkezine gidiyoruz. Kutsal bilgelik anlamına gelen “Hagia Sophia” Ayasofya Kilisesi Müzesi’ni rehber eşliğinde görüp gezdikten sonra sadece Trabzon’da yapılabilen Kazaziye gümüş işleme işçiliğinin tanıtılması ve isteğe bağlı gümüş alış veriş molası verdikten sonra Kent Tarihi Müzesi’ni geziyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası Akçaabat’a gidiyoruz. Yöreye özgü ünlü Akçaabat Köftesi menüsü ile isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra Görele-Tirebolu-Giresun-Ordu üzerinden yolumuza devam edip Perşembe’ye gidiyoruz. Yason Burnu’na gidip Yason Kilisesi’ni dışarıdan görüp fotoğraf çektikten sonra edip Fatsa'ya otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fatsa’da geçiriyoruz.   

7.GÜN (
FATSA, SAMSUN, AMASYA, ÇORUM, ANKARA): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Ordu’nun meşhur fındık ve mamulleri için serbest alış veriş molası sonrası yolumuza devam edip Samsun’a gidiyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin yakıldığı Samsun’da; Bandırma Vapuru gezisi sonrası Atatürk'ün Samsun'a çıktığı noktaya dikilen Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı sayılan Atatürk Anıtı ve çok özel Gazi Müzesi gezileri sonrası isteğe bağlı ünlü Samsun pidesiyle öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Şehzadeler diyarı Amasya'ya gidiyoruz. Arkeoloji ve Mumya Müzeleri gezisi sonrası Çakallar Tepesi’ne çıkıyoruz. Şehri kuş bakışı seyredip fotoğraf çektikten sonra çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası Beyazıt Külliyesi içinde yer alan II. Beyazıt Camisi’ni ziyaret edip, Osmanlı döneminde akıl hastalarının müzik ile tedavi edildiği günümüzde ise müze olarak kullanılan Bimarhane’yi geziyoruz. Yeşilırmak kenarında 1850 yıllarda sivil mimari ev örnekleri arasında en seçkin konak olan Hazeranlar Konağı’nı görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak Rum Pontus Krallarına ait mezarlarını geziyoruz. Yeşilırmak kenarındaki Şehzadeler Büstü ve Ferhat ile Şirin heykeli gezileri sonrası saat 18.00’de Ankara’ya hareket ediyoruz. Mecitözü-Çorum-Sungurlu-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat 22.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel Araçla Ulaşım, Yerel Araç ve Yayla Transferleri, Araç İçinde Kek ve Soğuk-Sıcak İçecek İkramları, Yarım Pansiyon, Pansiyon ve Otellerde konaklama (6), Kahvaltı (7), Batum’da Öğle Yemeği, Akşam Yemeği (6), Tüm Çevre Gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi Refakati, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar, Tüm Öğle Yemekleri, Alkollü İçecekler, Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri.

Biniş Noktaları

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi - 21.30   
Milli Kütüphane Önü - 21.35   
Armada Önü - 21.40   
Kentpark/Cepa - 21.45   
Beşevler Kavşağı - 21.50   
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 21.55   
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 22.00   
Aydınlıevler Kavşağı - 22.05

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın Kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.