Ege Yerleşimleri Turu


Gidiş: 17/09/2020
Dönüş: 20/09/2020
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.150,00 TL

Tur Programı

Farklı bir gezi için yüzümüzü Ege yerleşimlerine çeviriyoruz. Ankara’dan sıklıkla yapılmayan bu destinasyonu biraz değiştirerek sizlerin beğenisine sunuyoruz. Eski adı Kirkince/Çirkince olan eski bir Rum yerleşimi olan Şirince gezisi ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Tabi güzel ve farklı yerler Şirince ile sınırlı değil. Seferihisar’a bağı Sığacık, Urla’ya bağlı Bademler Köyü de bir o kadar ilginizi çekecektir. İkinci gün daha kuzeye, Ayvalık  ve Cunda/Alibey Adası gezimizin tüm gününü geçireceğimiz, önemli gezi duraklarımız arasında yer alacaktır. Üçüncü gün ise Eski Foça’da Akdeniz’e özgü fok balıkların yaşam alanları içinde tam gün yemekli tekne turu yapacağız. Son günümüzde; Çeşme ve Alaçatı önemli gezi alanlarımız olacak. Evet bugün dönüş günü. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara’da olacağız. Bir birinden değişik Ege köyleri ve yerleşimleri, dantel gibi işlenmiş Ege kıyılarında doğa ve denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız sizleri bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.  

HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.
 

HAREKET NOKTAMIZ
16 Eylül 2020 Çarşamba gecesi saat 23.00’te Ankara  Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz.   

1.GÜN (
ANKARA, AFYON, UŞAK, ŞİRİNCE): 
Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Polatlı-Sivrihisar-Afyon-Uşak-Kula-Salihli-Turgutlu-Kemalpaşa üzerinden yolumuza devam edip  sabahın erken saatlerinde Şirince’ye gidiyoruz. Bir restoranda serpme kahvaltı menüsü ile yapacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Şarabı ve eski Rum evleri ile meşhur, kendinizi düşsel bir ülkedeymiş gibi hayal edeceğiniz, evleri, sokakları ve insanları ile sizleri kendine çeken Şirince'yi görüp gezdikten sonra hareket edip İzmir yönünde yolumuza devam edip Sivrihisar’a bağlı Sığacık Köyü’ne gidiyoruz. Kale ve Kaleiçi evlerinin bulunduğu dar sokakları yürüyerek görüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Yöresel lezzetler ile isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra serbest alış veriş molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası Sığacık’tan hareket edip Urla’ya bağlı ve ismini bir köyde ilk kez kurulan tiyatro ile duyuran, halk kütüphanesi ve çocuk oyuncakları müzesine sahip farklı ve çağdaş bir köy olan Bademler Köyü’ne gidiyoruz. Köy içinde yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Urla’ya gidiyoruz. Urla’da yapacağımız panoramik tur sonrası Karantina Adası’nı göreceğiz. Urla aynı zamanda M.Ö 6.yy’dan kalan ve dünyanın ilk zeytinyağı atölyesininde kurulduğu yer olma özelliğine sahiptir. Serbest zaman ve yapılan etkinlikler sonrası hareket edip İzmir’e otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi İzmir’de geçiriyoruz.  

2.GÜN (
İZMİR, AYVALIK, CUNDA ADASI, İZMİR): 
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket edip Menemen-Aliağa-Dikili üzerinden yolumuza devam ederek Ayvalık üzerinden Cunda Ali Bey Adası’na giderken; Âşıklar Yolu ve ülkemizin ilk Boğaz Köprüsü olan Cunda’yı anakaraya bağlayan Cunda Köprüsü’nü görüyoruz. Cunda Adası’nda aracımızdan inerek tarih kokan, güzel sokaklarda yürüyerek ilk olarak Thaksiyarhis Kilise Müzesi’ne gidiyoruz. Koç Grubu Ailesi tarafından restore edilerek müzeye çevrilen bu yapıyı görüp gezdikten sonra sokaklardan yürüyerek Âşıklar Tepesi’ne çıkıyoruz. Yine Koç Ailesi tarafından restore edilen Tarihi Şapel Küçük Kilise ve Yel Değirmeni’nin olduğu yere çıkıp buradan tüm Moshinos Adalarını görme olanağı buluyoruz. Muhteşem manzarayı doyasıya seyredip fotoğraf çektikten sonra sahile inip isteğe bağlı olarak öğle yemeği molası veriyoruz. Ege’ye özgü mezeler ve balıkların tadına bakmanızı öneriyoruz. Yemek sonrası kahvelerimizi Taş Kahve’ye giderek afiyetle içiyoruz. Serbest gezi ve alış veriş molası sonrası hareket edip Ayvalık’a gidip gezimize taş döşeli yolları, birbirinden güzel taş evleri ve kilise kalıntıları ile Ayvalık Sokaklarını gezerek başlıyoruz. Macaron Mahallesi’nden başlayıp Ayvalık’ın Neo Klasik dönem mimarisine ve sarımsak taşının bu mimari ile uyumuna doyamayacaksınız. Durup durup fotoğraf çekmek isteyeceksiniz, bizden söylemesi. Ayazma Kilisesi, Şeytan’ın Kahvesi, Çınarlı Camii ve Saatli Camisi gezileri sonrası yönümüzü sokaklarda birbirinden güzel antikacılar, sanat atölyelerine çeviriyoruz.. Arabacılar Meydanı’ndan aşağı doğru inerek İmren Pastanesi’nde meşhur Lor Tatlısı’nın tadına bakma olanağı buluyoruz. Kurabiyeler ve diğer lezzetleri de unutmamanızı öneriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binerek, Şeytan Sofrası’na çıkıyoruz. Burada Hekatos-Apollon Adaları ve Midilli/Lesbos Adası manzarasına karşı kahvelerimizi yudumladıktan sonra Cennetten kovulan Şeytanın yeryüzüne ilk ayak bastığı yer olduğuna inanılan Ayakizi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra İzmir için hareket ediyoruz. Dikili-Aliağa-Menemen üzerinden yolumuza devam edip İzmir’e otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak canlı müzik çalına bir yere gidip gezinin ve İzmir’de olmanın keyfini çıkarıyoruz. Geceyi İzmir’de geçiriyoruz.  

3.GÜN (İZMİR, MENEMEN, ESKİFOÇA, İZMİR, ÇEŞME):

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket edip İzmir-Menemen üzerinden yolumuza devam ederek Eski Foça’ya gidiyoruz. Akdeniz fokları ve siren kayalıkları ile ünlü beldemizde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası gün boyu sürecek olan  öğle yemekli tekne turuna katılıyoruz.  Foça’nın birbirinden güzel koylarını görüp gün boyu  Ege Koylarında denize girip tatilde ve Ege’de olmanın keyfini çıkarıyoruz. Tekne turu sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Çeşme’deki otelimize gidiyoruz. Serbest zaman ve dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Çeşme’de geçiriyoruz.  

4.GÜN (ÇEŞME, ALAÇATI, İZMİR, ANKARA):

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Çeşme'ye gidiyoruz. Şehir gezisi kapsamında; Çeşme Kalesi ve 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray'ı görüp gezdikten sonra Marina’da serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Dalyan’a gidip sonrası Hasanpaşa Heykeli’ni görüp fotoğraf çektikten sonra serbest zaman veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip  kısa süreli yolculuk sonrası Alaçatı'ya gidiyoruz.  Ege’ye özgü Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin bir arada olduğu sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu dar sokaklarda gezinti yaparak isteğe bağlı olarak alışveriş yapıyoruz.  Serbest öğle yemeği sonrası hareket edip 80 km  süreli yolculuk sonrası İzmir’e gidiyoruz. Narlıdere’de Kültürevi Cemevi’ni görüp gezdikten sonra panoromik olarak yapacağımız İzmir gezisi sonrası hareket edip İzmir-Turgutlu-Salihli-Uşak-Afyon-Sivrihisar-Polatlı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat 23.55’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Yerel araç ve yayla transferleri, Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları, Yarım pansiyon, Otelde konaklama (3), Kahvaltı (4), Eski Foça’da öğle yemekli tekne turu, Akşam Yemeği (3), Tüm çevre gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tekne turu dışında kalan tüm öğle yemekleri, Alkollü içecekler, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, Son gün akşam yemeği.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 23.00  
Milli Kütüphane Önü - 23.05
 
Armada Önü - 23.10
 
Cepa/Kentpark arası - 23.15
 
Bilkent Köprü Altı - 23.20
 
Hacettepe/Beytepe Köprü Altı - 23.25
 
Ümitköy Köprü Altı - 23.30
 
Gordion Yan Yol - 23.35
 
Korukent Otobüs Durağı - 23.40
 
Yaşamkent/BP Önü - 23.45

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar ve malsemeler. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsi giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaşüstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.