Ege Yerleşimleri Turu


Gidiş: 14/11/2019
Dönüş: 17/11/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.100,00 TL

Tur Programı

Farklı bir gezi için yüzümüzü Ege yerleşimlerine çeviriyoruz. Ankara’dan sıklıkla yapılmayan bu destinasyonu biraz değiştirerek sizlerin beğenisine sunuyoruz. Eski adı Kirkince/Çirkince olan eski Rum yerleşimi Şirince gezisinin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Tabi güzel ve farklı yerler Şirince ile sınırlı değil. Seferihisar’a bağlı Sığacık, Urla’ya bağlı Bademler Köyü de bir o kadar ilginizi çekecektir. İkinci gün; Çeşme ve Alaçatı önemli gezi alanlarımız olacak, sonrasında İzmir’in önemli kültürel ve tarihi gezi alanları görüp gezebileceğiz. Üçüncü gün ise; daha kuzeye, Ayvalık ve Cunda/Alibey Adası gezimizin tüm gününü geçireceğimiz önemli gezi duraklarımız arasında yer alacaktır. Son günümüzde; bir birinden değişik Ege yerleşimleri arasında yer alan; Salihli/Sardes, Kula ve Uşak Ulubey Kanyonu Seyirterası yer alacaktır. Farklı bir içerikte hazırladığımız Ege Kıyıları ve Yerleşimlerini içine aşan bu gezimize katılmaya bekliyoruz. Davetlisiniz.  

HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.  

HATIRLATMA 2:13 Kasım 2019 Çarşamba gecesi saat 23.00’te Ankara Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz.    

1.GÜN(
ANKARA-AFYON-UŞAK-ŞİRİNCE):
Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Polatlı-Sivrihisar-Afyon-Uşak-Kula-Salihli-Turgutlu-Kemalpaşa üzerinden yolumuza devam edip sabahın erken saatlerinde Şirince’ye gidiyoruz. Bir restoranda serpme kahvaltı menüsü ile yapacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Şarabı ve eski Rum evleri ile meşhur, kendinizi düşsel bir ülkedeymiş gibi hayal edeceğiniz, evleri, sokakları ve insanları ile sizleri kendine çeken Şirince'yi görüp gezdikten sonra İzmir yönünde yolumuza devam edip Sivrihisar’a bağlı Sığacık Köyü’ne gidiyoruz. Kale ve Kaleiçi evlerinin bulunduğu dar sokakları yürüyerek, görüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Yöresel lezzetler ile isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra serbest alış veriş molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası Sığacık’tan hareket edip Urla’ya bağlı ve ismini bir köyde ilk kez kurulan tiyatro ile duyuran, halk kütüphanesi ve çocuk oyuncakları müzesine sahip farklı ve çağdaş bir köy olan Bademler Köyü’ne gidiyoruz. Köy içinde yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Urla’ya gidiyoruz. Urla’da yapacağımız panoramik tur sonrası Karantina Adası’nı göreceğiz. Urla aynı zamanda M.Ö 6.yy’dan kalan ve dünyanın ilk zeytinyağı atölyesinin de kurulduğu yer olma özelliğine sahiptir. Serbest zaman ve yapılan etkinlikler sonrası hareket edip Çeşme’deki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Havuz keyfi ve dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Çeşme’de geçiriyoruz.  

2.GÜN(ÇEŞME-ALAÇATI-İZMİR):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Çeşme'ye gidiyoruz. Şehir gezisi kapsamında; Çeşme Kalesi ve 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kervansarayı görüp gezdikten sonra Marina’da serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Dalyan’a gidip Hasanpaşa Heykeli’ni görüp fotoğraf çektikten sonra serbest zaman veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip kısa süreli yolculuk sonrası Alaçatı'ya gidiyoruz.  Ege’ye özgü Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin bir arada olduğu sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu dar sokaklarda gezinti yaparak isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz.  Serbest öğle yemeği sonrası hareket edip 80 km süreli yolculuk sonrası İzmir’e gidiyoruz.  Narlıdere’de Kültür Evi/Cem Evi’ni görüp gezdikten sonra açık hava kahvesinde çay molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Göztepe’ye giderek tarihi Asansörü görüp gezdikten sonra aracımıza binerek Konak’a gidiyoruz. Konak Meydanı, Saat Kulesi, İlk Kurşun Anıtı ve Hükümet Meydanı’nı görüp gezdikten sonra İzmir Agora’sına gidiyoruz. Agora gezisi sonrası yürüyerek Kızlarağası Han’a gidiyoruz. Bu tarihi yapıda yapacağımız serbest gezi ve alış veriş turu sonrası Alsancak’taki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak Kordon’a gidip İzmir’de olmanın keyfini çıkarıyoruz. Geceyi İzmir’de geçiriyoruz.  

3.GÜN(İZMİR-AYVALIK-CUNDA ADASI-İZMİR):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket edip Menemen-Aliağa-Dikili üzerinden yolumuza devam ederek Ayvalık üzerinden Cunda/Ali Bey Adası’na giderken; Âşıklar Yolu ve ülkemizin ilk Boğaz Köprüsü olan Cunda’yı anakaraya bağlayan Cunda Köprüsü’nü görüyoruz. Cunda Adası’nda aracımızdan inerek tarih kokan, güzel sokaklarda yürüyerek ilk olarak Thaksiyarhis Kilise/Müzesi’ne gidiyoruz. Koç Grubu/Ailesi tarafından restore edilerek müzeye çevrilen bu yapıyı görüp gezdikten sonra sokaklardan yürüyerek Âşıklar Tepesine çıkıyoruz. Yine Koç Ailesi tarafından restore edilen Tarihi Şapel/Küçük Kilise ve yel değirmeninin olduğu yere çıkıp buradan tüm Moshinos Adaları’nı görme olanağı buluyoruz. Muhteşem manzarayı doyasıya seyredip fotoğraf çektikten sonra sahile inip isteğe bağlı olarak öğle yemeği molası veriyoruz. Ege’ye özgü mezeler ve balıkların tadına bakmanızı öneriyoruz. Yemek sonrası kahvelerimizi Taş Kahve’ye giderek afiyetle içiyoruz. Serbest gezi ve alış veriş molası sonrası Ayvalık’a geçip gezimize taş döşeli yolları, birbirinden güzel taş evleri ve kilise kalıntıları ile Ayvalık Sokaklarını gezerek başlıyoruz. Macaron Mahallesi’nden başlayıp Ayvalık’ın Neo Klasik dönem mimarisine ve sarımsak taşının bu mimari ile uyumuna doyamayacaksınız. Durup durup fotoğraf çekmek isteyeceksiniz, bizden söylemesi. Ayazma Kilisesi, Şeytan’ın Kahvesi, Çınarlı Camii ve Saatli Camii gezileri sonrası yönümüzü sokaklarda birbirinden güzel antikacılara ve sanat atölyelerine çeviriyoruz. Arabacılar Meydanı’ndan aşağı doğru inerek İmren Pastanesi’nde meşhur lor tatlısının tadına bakma olanağı buluyoruz. Kurabiyeler ve diğer lezzetleri de unutmamanızı öneriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binerek, Şeytan Sofrası’na çıkıyoruz. Burada Hekatos-Apollon Ada’ları ve Midilli/Lesbos Adası manzarasına karşı kahvelerimizi yudumladıktan sonra cennetten kovulan şeytanın yeryüzüne ilk ayak bastığı yer olduğuna inanılan Ayakizi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra İzmir için hareket ediyoruz. Dikili-Aliağa-Menemen üzerinden yolumuza devam edip İzmir’e/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gezinin ve İzmir’de olmanın keyfini çıkarıyoruz. Geceyi İzmir’de geçiriyoruz.  

4.GÜN(İZMİR-KARŞIYAKA-1/2-İZMİR-SALİHLİ-KULA-UŞAK-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Pasaport İskelesi’ne gidiyoruz. Şehir Hatları vapuruna binerek Karşıyaka’ya gidip Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabrini ziyaret ettikten sonra hemen yakındaki Latife Hanım Köşkü Anı Evi’ni görüp geziyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası vapurla geçiş yapıp Cumhuriyet Meydanı’na geliyoruz. Kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası İzmir’den ayrılıyoruz. Kemalpaşa, Ahmetli üzerinden yolumuza devam edip Salihli’ye gidiyoruz. Tarihte ilk sikke darbının yapıldığı ve Lidya Uygarlığı’nın başkenti eski Sardes’te; antik şehir gezisi kapsamında, Bintepe, Mezarlık/Nekropol; kilise, hamam, mahkeme binası ve evleri gezisi sonrası, Artemis Tapınağı, Yukarışehir/Akropol ve Gimnasyum alanlarını görüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası ilçe merkezinde bir restoranda isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yiyip, 50 km uzaklıktaki Kula’ya gidiyoruz. Tarih kokan ve 1850’li yıllarda yapılan sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu Kula sokaklarında görsel şölen turuna başlıyoruz. Tarihi Kula evlerinin en güzel örneklerinden birisi olan, Türk Kültürü Müzesi’ni görüp gezdikten sonra ülkemizin ilk ve tek Jeopark’ı ilan edilen, Kapadokya’ya benzerliğinden dolayı Kuladokya adının verildiği Peribacası oluşumlarının da bulunduğu Kula Jeopark Alanı’na gidiyoruz. Yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında; milyonlarca yılda oluşmuş doğanın sunduğu harikaları görüp, gezerek fotoğraf çektikten sonra aracımıza binerek hareket ediyoruz. Eşme üzerinden yolumuza devam edip toplamda 80 km yol aldıktan sonra Uşak’ın Ulubey ilçesi yakınlarında yer alan Ulubey Kanyonu’na gidiyoruz.   ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içinde yer alan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu olarak kabul edilen Ulubey Kanyonu’da ziyaretçiler için 2015 yılında inşa edilmiş olan 135 m² büyüklüğündeki Cam Seyir Terası’ndan kanyonun eşsiz görüntüsünü seyredip fotoğraf çektikten sonra çay-kahve ve serbest alış veriş molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası saat 17.00’de Ankara’ya hareket ediyoruz. Uşak-Sivrihisar-Polatlı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat 23.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.   

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel Araçla Ulaşım, Yerel Araç Ve Yayla Transferleri, Araç İçinde Kek Ve Soğuk-Sıcak İçecek İkramları, Yarım Pansiyon Otelde Konaklama (3), Kahvaltı (4), Akşam Yemeği (3), Tüm Çevre Gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi Refakati, Rehberlik Hizmetleri.  

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar, Alkollü İçecekler, Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri, Öğle Yemeği, Son Gün Akşam Yemeği

Biniş Noktaları

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi - 23.00   
Milli Kütüphane Önü - 23.05   
Armada Önü - 23.10   
Cepa/Kentpark Arası - 23.15   
Bilkent Köprü Altı - 23.20   
Hacettepe/Beytepe Köprü Altı - 23.25   
Ümitköy Köprü Altı - 23.30   
Gordion Yan Yol - 23.35   
Korukent Otobüs Durağı - 23.40   
Yaşamkent/BP Önü - 23.45

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar ve malzemeler. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaşüstü katılımcılar, kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın Kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.