Erfelek Şelaleleri Sinop Turu


Gidiş: 13/07/2019
Dönüş: 14/07/2019
Tur Süresi: 1 Gece 2 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 425,00 TL

Tur Programı

Anadolu Coğrafyasında antik dönemde Kapadokya Bölgesi sınırları içinde yer alan Sinop, adının kraliçe Sinope’den almıştır. Stratejik konumda ve deniz kıyısında olmasından dolayı sürekli savaşların ve farklı uygarlıkların egemen olduğu Sinop adını ünlü kelesi, cezaevi ve son yıllarda keşfedilen Erfelek İlçesi sınırları içinde yer alan Tatlıca/Şamı Şelaleleri ile adını duyurmaktadır. Bizde bu gezi kapsamında Sinop’un doğal güzellikleri ile arkeolojik zenginliklerini görmek, gezmek ve keşfetmek için güzel bir gezi programı hazırladık. Erfelek ve Tatlıca Takım şelaleleri, Akliman, ülkemizde başka bir örneği olmayan Hamsilos Fiyordu, Sinop Cezaevi Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri, Sinop Kalesi ve Pervane Medresesi başlıca görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Şamı/Tatlıca Köyü sınırları içinde yer alan Tatlıca Şelaleleri mevsim itibarıyla en coşkulu şekilde bizleri karşılayacaktır. Bu güzellikleri yerinde görmek ve keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız sizleri bu etkinliğe katılmaya çağırıyoruz. 

1.GÜN (ANKARA-KASTAMONU-ERFELEK-SİNOP):
 Yol ikramları ile Çankırı-Kastamonu üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Erfelek’e gidiyoruz.  Bu güzel ilçede yapacağımız güzel bir kahvaltı ve alış veriş molası sonrası Şamı/Tatlıca Takım Şelalelerinin bulunduğu bölgeye hareket ediyoruz. Kısa süren bir yolculuk sonrası şelaleler bölgesine ulaşıyoruz. İlk gördüğümüz şelalenin adı Gürleyik Şelalesi. Kısa süreli hazırlık sonrası yapraklı bitkilerin çoğunlukta olduğu, 28 şelalenin bulunduğu kanyonun içine girip yürüyüşe başlıyoruz. Birbirinden farklı, birbirinden güzel tam 28 şelalede yürüyüş yapıyor ve fotoğraf çekiyoruz. Belirlediğimiz bir şelalede suya girmeyi deniyoruz. Tırmanış zevkinin her şelalede farklı yaşandığı bu kanyonda, doğada bulunmanın keyfiyle  su kaynağının başında orada bulunan Doğal Kafe’de bir şeyler yedikten sonra dönüşümüzü ayrı bir rotadan yaparak eski bir Değirmen’de mola veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Öküzbağan Şelalesine geliyoruz. Havanın ısınması ile nispeten ısınan Öküzbağan Şelalesinin muhteşem jakuzisinde kısa süreli denize girmeyi denedikten sonra hareket edip Erfelek’e geliyoruz. İsteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra hareket edip Sinop üzerinden 12 Km yol alıp Akliman’a gidiyoruz. Panoramik seyir sonrası ülkemizde tek örneği bulunan ülkemiz coğrafyasında başka örneği olmayan Ria/Çöküntü tipi Hamsaroz/Hamsilos Fiyorduna gidiyoruz. Koşullar uygun olması halinde 1 saat süreli denize giriyoruz. Mola sonrası hareket edip Sinop’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Sinop’ta geçiriyoruz. 

2.GÜN (SİNOP-KASTAMONU-ANKARA):
 Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Sinop gezimize başlıyoruz. Şehir turu kapsamında; İlk durağımız Aldırma Gönül Aldırma şairi Sabahattin Ali ve Zekeriya Sertel gibi değerlerimizin de yattığı, günümüzde müze olarak kullanılan Sinop eski Cezaevi Müzesi’ni geziyoruz. Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri gezisi sonrası tarihi Sinop Kalesi’ne gidiyoruz. Kale’de yapacağımız gezi, fotoğraf çekimleri i ve çay-kahve molası sonrası çarşıya iniyoruz.  Sinop’a özgü kotra ve serbest alış veriş molası sonrası isteğe bağlı olarak balık menüsü ile öğle yemeğimizi yedikten sonra hareket edip Pervana Medresesi’ne gidiyoruz. Kısa süreli alış veriş turu sonrası saat 16.00’da Sinop’tan ayrılıyoruz. Kastamonu-Çankırı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde verilecek molalar sonrası saat 23.30 civarında Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (2), Akşam yemeği (1), Sinop’ta özel statülü otelde konaklama (1), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Akşam yemeğinde su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 23.30 
Milli Kütüphane - 23.35
Armada - 23.40 
Kentpark/Cepa - 23.45
Bahçelievler Kavşağı - 23.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 23.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 00.00
Aydınlıkevler Kavşağı - 00.05
Altınpark Önü - 00.10

Önemli Hatırlatmalar

Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kartın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.