Günübirlik Amasra Gezisi


Gidiş: 27/04/2019
Dönüş: 27/04/2019
Tur Süresi: Günübirlik
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 130,00 TL

Tur Programı

Aranızda Amasra’ya gidenleriniz oldukça fazladır. Hem de bu olasılık birden fazla olabilir. Hele dönem balık sezonu ise Amasra’ya gitmek için bir nedeniniz daha var demektir. 17 Ekim 1460’ta Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan Amasra, Çeşm-i Cihan olma özelliğinden bir hayli uzaklaşmış olsa da hala görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Eski bir Bahriye Mektebi olan Amasra Arkeoloji Müzesi, Amasra’ya özgü salata ve yeni sezonun nefis balıkları, Ceneviz Kalesi içinde yer alan yerleşimler, Fatih Camisi, Küçük Kilise, Büyük Liman,  ünü Amasra ile eşdeğer olan Çekiciler Sokak, yöresel, organik ürünlerin satıldığı Galla/Kadınlar Pazar görülmeye değer yerer arasında bulunmaktadır. Balık sezonunun geldiği ve havaların soğuması ile balıkların yağlanıp lezzetlendiği bu dönemde derya kuzularını afiyetle yemek ve Amasra’da gezintiler yaparak eski Ceneviz yerleşimini tanımak için sizi gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.   

PROGRAMIMIZ
 Sabah 07.00’de Kumrular/İzmir Caddesi köşesinde buluşup hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kahvaltılık sandviç, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Mengen-Devrek-Bartın üzerinden yolumuza devam edip saat 11.45’te dünyanın gözü Çeşm-i Cihan Amasra’ya gidiyoruz. Amasra’ya girerken yol üzerinde; Roma dönemine ait bir yol anıtı olma özelliğine sahip Kuşkayası’nı gezip fotoğraf çekiyoruz. Amasra Arkeoloji Müzesi’ni görüp gezdikten sonra yürüyerek restoranımıza gidiyoruz. Amasra’ya gelip te balık ve salata yemeden olur mu? Amasra’da kendimize salata-balık ziyafeti çekiyoruz. Öğle yemeği sonrası Amasra’nın tarihi eserlerinin yanı sıra doğal güzelliklerini tanımak için sırasıyla;  Ceneviz Kalesi içinde yer alan; Kemere Köprüsü, eski Deniz Feneri, Karanlık Kapı, Ağlayan Ağaç, Boztepe, Kaleiçi Evleri,  Fatih Camisi ve Küçük Kilise’yi dışarıdan görüp geziyoruz. Daha sonra Büyük Liman’a inerek yöreye özgü tahta oymacılığı ve el sanatlarının satıldığı Çekiciler Sokaktaki çarşıda kendimiz ve sevdiklerimiz için alış veriş yapıyoruz. Sebze ve meyvelerin yanı sıra yöresel yiyeceklerin de satıldığı Galla/Kadınlar Pazarı’nda isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra saat 17.45’te Amasra’yı güzellikleriyle baş başa bırakarak bu şirin ilçeden ayrılıyoruz. Bartın-Mengen üzerinden yolumuza devam edip saat 22.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka  etkinliğinde buluşmak dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içinde kahvaltılık sandviç, sıcak-soğuk içecek ikramları, Öğle yemeği (1), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, Akşam yemeği.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 07.00   
Milli Kütüphane Önü - 07.05   
Armada Önü - 07.10   
Cepa/Kentpark Arası - 07.15   
Acity Önü - 07.25   
Batıkent/Jandarma Karşısı - 07.30   
Giyim Dünyası - 07.35   
Eryaman Anayol Köprü Üstü - 07.40   
Göksu Göleti Önü - 07.45

Önemli Hatırlatmalar

Mevsime uygun giysiler, koruyucu giysi, rahat bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk/panço, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

HATIRLATMA:
 Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.