Hattuşa Kültür Turu


Gidiş: 20/10/2018
Dönüş: 20/10/2018
Tur Süresi: Günübirlik
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 150,00 TL

Tur Programı

“Anadolu’nun ilk kurulan devletin Hititler olduğunu biliyor muydunuz? Anadolu’ya Kavimler Göçü zamanında, Kuzey Kafkasya’dan giriş yaptığını, Hint Avrupa dili konuştuğunu ve Başkentlerinin Hattuşa olduğunu biliyor muydunuz? Peki, Bin Tanrılı bu halkın ve devletin yaşadığı yerleri, dini ve siyasi başkentlerini, Tapınaklarını ve eserleri görerek Hititler’i yakından görmeye ne dersiniz? Günübirlik gezi kapsamında; dini başkent Alacahöyük’ü, Yazılıkaya ve siyasi başkent olup etrafı geçilmez surlarla kaplı olduğu düşünülen Hattuşa’yı görüp Hititleri yakından tanımak istiyorsanız bu gezimize davetlisiniz.”

1.GÜN: 20 Ekim 2018 Cumartesi, saat 07.00’de İzmir/Kumrular Caddesinde buluşup hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kahvaltılık sandviç, sıcak-soğuk içecek ikramlarımız ile birlikte Elmadağ-Kırıkkale üzerinden  yolumuza devam edip Sungurlu çıkışında mola veriyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip Alacahöyük’e gidiyoruz. Hatti/Hitit Uygarlığına ait Alacahöyük/Arinna; Kalkalotik çağdan günümüze kadar kesintisiz yerleşime sahne olmuştur. Günümüze kadar yapılan kazılarda 4 kültür katı tespit edilmiştir.  Rehber  eşliğinde imparatorluğun dini merkezi olan Alacahöyük Ören yerini ve Müze’yi gezdikten  sonra hareket edip Yazılıkaya’ya gidiyoruz. Burada A ve B Galerilerdeki Hititlerin; Tanrı-Tanrıça, Kral-Kraliçe rölyeflerini rehber eşliğinde gezdikten sonra Restoran’ımızda öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası  Hattuşa/Boğazkale Antik Kentine gidiyoruz. Hattuşa M.Ö. 1650 yıllarında Hitit Devletinin siyasi başkenti olmuştur. Tarihte; Kadeş Savaşı sonrası Hititler ile Mısır arasında M.Ö. 1259 yılında imzalanan Kadeş Antlaşması tableti burada ortaya çıkarılmıştır. Antik Kent gezisi kapsamında: Büyük Tapınak, Aslanlı Kapı, Sfenksli Kapı ve Kral Kapısı’nı  görüp fotoğraf çektikten sonra Hiyeroglifi Oda ve Nişantaşı’nı görüp geziyoruz. Daha sonra aracımıza binerek Boğazköy’e gidiyoruz. Boğazkale Müzesini görüp gezdikten sonra Restoranımızda çay molası veriyoruz. Molası sonrası hareket edip Sungurlu girişindeki  tesislerde vereceğimiz mola sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip saat: 22.00’de Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak üzere vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kahvaltılık sandviç, Sıcak-soğuk içecek ikramları, Öğle Yemeği, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acente refakati , Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Alkollü içecekler, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 07.00
Milli Kütüphane Önü - 07.05
Armada Önü - 07.10
Cepa/Kentpark -  07.15
Ankamall Karşısı - 07.20
Ana Tamir/1011 Karşısı - 07.25
Fatih Köprüsü/Yan Yol - 07.30
Aydınlıkevler Kavşağı - 07.35

Önemli Hatırlatmalar

Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.