İstanbul Kültür ve Lale Festivali Turu


Gidiş: 20/04/2019
Dönüş: 21/04/2019
Tur Süresi: 1 Gece 2 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 425,00 TL

Tur Programı

İSTANBUL’DA LALE FESTİVALİ VE RENK SENFONİSİNE MERHABA
Yarım Pansiyon(+)  

Zambakgillerden çiçekli bir bitki olan Lale’nin anavatanın anavatanı Orta Asya olduğu tahmin edilmektedir.  Selçuklular sayesinde Anadolu’ya gelen lale 12. Yüzyıldan itibaren minyatürlerde yer almaya başlamıştır. İstanbul’un fethi sonrası Fatih’in emriyle şehrin yeniden imarı sırasında Park ve Bahçeler Lalelerle bezenmiştir. III: Ahmed döneminde 1718’de imzalanan Pasarofça Antlaşması sonrası oluşan barış ortamı, ıslahat hareketleri başlayan döneme Lale Devri denilmektedir. Bu dönemde ne yazık ki her şeyde olduğu gibi Lale Soğanı’da yurt dışında götürülmüştür. Nice aşklara ve şiirlere ilham olmuş Lale, Osmanlı ve Türk Edebiyatında da önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde değişik kentlerimizde ve İstanbul’da park ve bahçelere dikilen lale soğanları nisan ayı boyunca çiçek açıp adeta renk gösterisi yapmaktadır. Bizde bu gösteriyi İstanbul’da yerinde görmek için kültür dokusu ve Lale Festivali içerikli muhteşem bir gezi hazırladık. Gelin bu Renk Senfonisi’ni birlikte görelim ve İstanbul’un kültürel zenginliklerini birlikte görüp gezelim. Kafka Tur ayrıcalığı ile yapacağımız bu gezimize bekliyoruz.

1.GÜN (ANKARA-İSTANBUL-EMİRGAN-ZEYTİNBURNU):
Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Bolu-İzmit üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde günün ilk ışıklarıyla bir dünya kenti olan Ortaköy’e gidiyoruz. Değişik din ve medeniyetlere mensup insanların inanç yapılarının adım başı uzaklıktaki Ortaköy’de; Esma SULTAN Yalısı çevresi, Boğaz seyri ve Büyükmecidiye Camii çevresinde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz.  Kahvaltı sonrası hareket edip  Yıldız Park’a gidiyoruz. 32 farklı türde lalenin dikildiği korudaki gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip sahil boyunca boğaz manzarası eşliğinde Emirgan’a gidiyoruz. 192 çeşit lalenin görülebileceği Eyüp’e gidiyoruz.  Emirgan Korusu’nda yaklaşık 3 milyon laleden oluşan Lalezar’ı görüp fotoğraf çektikten sonra Eyüp Sultan’a gidip Türbe ziyareti sonrası Teleferik’le Pierre Loti’ye çıkıyoruz. Muhteşem Haliç manzarası eşliğinde serbest öğle yemeği, çay-kahve ve fotoğraf molası sonrası hareket edip Zeytinburnu’ndaki otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi Galata Köprüsü’nde balık menüsü ile akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası otelimizde dönüyoruz. Geceyi İstanbul’da geçiriyoruz.  

2.GÜN (ZEYTİNBURNU-SULTANAHMET-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Sultanahmet’te gidiyoruz. Lale Halısının görüp fotoğraf çektikten sonra Sultanahmet Camii’nin görülüp gezilmesi sonrası rehberimizden eski İstanbul dokusu ve Hipodrom Meydanı’nda bulunan tarihi yapılar hakkında bilgiler aldıktan sonra yürüyerek Gülhane Parkı’na gidiyoruz. Demokrasi tarihimizin ilk adımının atıldığı ve Tanzimat Fermanının yayınlandığı Gülhane Parkı’nda; yaklaşık 1,5 milyon lalenin arasında gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Eminönü’nde isteğe bağlı nostaljik balık ekmek menüsü ile öğle yemeği sonrası  Boğaz Turu için teknemize biniyoruz. Eski İstanbul dokusunu oluşturan tarihi yapı, saray ve yalıları görüp fotoğraf çekerek Rumeli Hisarı’na kadar gidip Anadolu yakası boyunca turumuza devam edip Beylerbeyi’nde teknemizden iniyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binip Sultan Abdüllaziz döneminde yazlık saray olarak inşa edilen Beylerbeyi Sarayı’nı görüp gezdikten sonra hareket edip İstanbul’un sembolü sayılan Kız Kulesi’ni gördükten sonra saat: 16.30’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Kurtköy’de vereceğimiz mola sonrası İzmit-Bolu üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz mola sonrası saat: 23.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (2), Boğaz’da tekne turu, Akşam Yemeği (1), Özel statülü otelde konaklama (1), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Akşam yemeklerinde su dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, Milli park giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 23.55
Milli Kütüphane Önü - 00.00
Armada Önü - 00.05
Cepa/Kentpark Arası - 00.10
Acity Önü - 00.20
Carrefour/Batıkent - 00.25
Giyim Dünyası - 00.30
Eryaman Anayol Köprü Üstü - 00.35
Göksu Göleti Önü - 00.40

Önemli Hatırlatmalar

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.