Kars Ani Şavşat Artvin Borçka Karagöl Macahel Çamlıhemşin Ayder Turu


Gidiş: 26/10/2019
Dönüş: 02/11/2019
Tur Süresi: 7 Gece 8 Gün
Tur Tipi: Kars Turları
Tur Fiyatı: 1.750,00 TL

Tur Programı

Sizleri Kars ve Ani harabeleri ile birlikte Karçal ve Kaçkar Dağları’nın kalbinde muhteşem bir doğa ve kültür gezisine davet ediyoruz. Karçal Dağları’nın içinde bulunduğu Şavşat, Şavşat Köyleri ve Yaylaları’nda yapacağımız bu gezimizde Gürcü kültürünün etkilerini görüp, köy ve yaylalarında doğa yürüyüşü yaparak, mis gibi havasını soluyup berrak sularında su içip, suya girme olanağı bulabileceksiniz. Akşam yemeklerinde yöresel lezzetleri tadıp, müzik kültürü ile birlikte bölgeyi yakından tanıma olanağı bulabileceksiniz. Ülkemizde kuzey doğuda Gürcistan sınırında yer alıp 6 ay karın kalkmadığı Macahel/Cami’li köyü de gezimizin önemli durakları arasında yer almaktadır. Bu gezi ile birlikte ülkemizin en yüksek platoları arasında yer alan ve adını Karsak Türkleri’nden alan Kars, 1001 Kiliseli Şehir olarak tanımlanan Ani, Malakanlar’dan kalma bir gelenek olan ve organik peynir üreticiliği yapılan Boğatepe Köyü, Artvin, Borçka-Karagöl, Çamlıhemşin, Fındıklı/Çağlayan Köyü, Fırtına Vadisi, Palovit Vadisi ve Şelalesi, Zilkale, Şenyuva/Çinçuva Köyü ve Ayder gezi alanlarımız içerisinde yer alacaktır. Sizlere 5 yıldızlı bir tatil değil, milyonlarca yıldız altında unutamayacağınız doğa ve kültür gezi sözü veriyoruz. Davetlisiniz.

1.GÜN (ANKARA-KARS-ANİ-ARDAHAN-ŞAVŞAT):                            
Sabah saat 07:15’te Ankara Esenboğa Havaalanı İç Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet, Check-in ve bagaj teslimi işlemleri sonrası Anadolujet’in TK 7090 sefer sayılı uçağına binip saat: 08.55’te Kars için havalanıyoruz. 1 saat 35 dakika süreli uçuş sonrası saat 10:30’da Kars Harakani Havaalanı’na iniyoruz.  Bizi bekleyen tur aracımıza binip Kars’ta öğle yemeği için bir şeyler aldıktan sonra yolumuza devam edip 40 Km ve 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. Yüzyılda olan Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7-8 yüzyılda Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde de yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gürcü Kilisesi, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi Tapınağı, Kral Gagik Kilisesi,  Havariler Kilisesi/Selçuklu Kervansarayı, Aziz Krıkor Şapeli/Küçük Kilise, Hamam kalıntıları, Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebul Menucehr Cami’si, Büyük Katedral/Fethiye Cami, Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve bir depremde yarısı yok olan Aziz Patrick/Halashar/Kurtarıcı İsa/Keçel Kilisesini görüp gezip fotoğraf çekiyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kars’a gidiyoruz. Aleksandır Nevski Kilisesi/Fethiye Camii, Kafkas/Kanlı Tabya ve Arkeoloji Müzelerini görüp gezdikten sonra eski Kars Dokusu yerleşimi içinde kalan Kale Mahallesi’nde yapacağımız kısa süreli gezinti ve Tahtdüzü Bölgesinde Rus’ların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak,  Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapıları görmek için araç ile panoromik olarak yapacağımız gezi kapsamında; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İnönü İlk Öğretim Okulu, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbeycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Deftardarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra Kars’tan ayılıp Göle yoluna girerek Boğatepe Köyü’ne gidiyoruz. Doğu Anadolu'nun ilk Tıbbi Aromatik Bahçeleri’nin oluşturulduğu Boğatepe Köyünde BM desteği ile oluşturuluşmuş Peynir Müzesi’ni geziyoruz. Eski Kaşar’ın, Gravyer ve Çeçil Peyniri’nin yapımı ve köy yaşamı hakkında bilgileri aldıktan sonra hareket edip Göle üzerinden yolumuza devam edip 2470 metredeki Çam/Sahara Geçiti’nden geçiyoruz. Fotoğraf molası sonrası muhteşem manzaraları eşliğinde yolumuza devam edip Şavşat girişindeki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Şavşat’ta geçiriyoruz.

2.GÜN (ŞAVŞAT-KARAGÖL-İVET/MISIRLI KÖYÜ):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp hareket ederek Yavuzköy Seyirterası’na gidiyoruz. Kısa süreli gezinti ve fotoğraf molası sonrası aracımıza binip Karagöl’e gidiyoruz. 1580 metrede doğa harikası bu heyelan/set gölü çevresinde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Veliköy ve Meşeli köylerinden geçerek Cevizli Köyü’ne gidiyoruz. Gürcülerin kutsal saydıkları Tibeti Kilisesi’nin tarihini rehberimizden dinledikten sonra kilise kalıntılarını gezerek fotoğraf çektikten sonra hareket edip Şavşat’a gidiyoruz. İlçe çıkışındaki Şavşat Kalesi’ni gördükten sonra Meydancık Beldesi’ne doğru yolculuğumuza devam edip Karçal Dağları içinde, İmerhev Vadi’si içinde yer alan 1453 metrede yükseklikteki İvet/Mısırlı Köyü’ne pansiyonumuza gidiyoruz. Gürcü kültürünü yansıtan bu köyde kısa süreli dinlenme sonrası yöresel lezzetler eşliğinde akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Geceyi İvet/Mısırlı Köyü’nde geçiriyoruz.

3.GÜN (UZUNYAYLA-İVET YAYLASI-MISIRLI):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası aracımıza binip Taşköprü Köyü’nden geçerek orman sınırına yakın bir yerde aracımızdan iniyoruz. Kısa süreli hazırlık sonrası yürüyüş etkinliğimize başlıyoruz. Orman zonu/sınırında yaban mersini yiyerek yükselip İmiyet/Uzunyayla’ya çıkıyoruz. Çoğunlukla kadınların bulunduğu yaylada kısa süreli sohbet ve fotoğraf çekimleri sonrası yürüyüşümüze devam edip yanal yürüyüşler yaparak uygun bir yerde önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası yürüyüşümüze devam edip İvet/Mısırlı Köyü Yaylası yakınlarında fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra bir sırt üzerine kurulmuş İvet Yaylası’na gidip bir yayla evine misafir oluyoruz. Çay eşliğinde yapacağımız sohbet sonrası dik bir kaya blokuna çıkıp fotoğraf çektikten sonra hareket edip sürekli iniş olan parkurda orman dokusuna girip İvet Köyü’ne geliyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. 

4.GÜN (MISIRLI-KELEBEK/PAPART VADİSİ-MISIRLI):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığı yaparak aracımıza binip Papart Vadisi’ne girerek orman dokusu içinden yol alıp Mesire Alanı’na gidiyoruz. Kısa süreli hazırlık sonrası kuzey yönünde orman zonu/sınırına kadar yükselip yürümeye devam ediyoruz. Daha sonra batı yönünde inişe geçip bir yay çizerek doğuya yöneliyor ve Mesire Alanı’na geliyoruz. Bugün öğle yemeği sürpriz ve çok keyifli olacak. Çay-kahve molası sonrası sıra yürüyüş yorgunluğunu atmaya geldi. Farklı bir vadinin içinde bir süre suyun geldiği yönde yükselip doğal bir göle gidiyoruz. Fazla derin olmayan bu gölde suya girerek serinleyip yorgunluğumuzu atıyoruz. Daha sonra dönüşe geçip bir süre yürüdükten sonra Connar Şelalesi’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak suya girmeyi denedikten sonra hareket edip Merek’lerin arasından geçerek köyümüze geliyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak akerdion müziği eşliğinde Gürcü ezgilerini dinleyip gecenin keyfimi çıkarıyoruz. Geceyi İvet Köyü’nde geçiriyoruz.

5.GÜN (MISIRLI-ARTVİN-BORÇKA-MACAHEL):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp dostlarımızla vedalaştıktan sonra hareket edip yola çıkıyoruz.  Şavşat Deresi ve Çoruh Irmağı boyunca yol alıp Deriner Barajı Seyirterası’na gidip baraj fotoğrafı çektikten sonra Osmanlı dönemindeki adı Livane, yerel ağızda Artavani olarak da bilinen Artvin’i Seyirtepesi’nden seyredip fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Borçka’ya gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Maradit/Muratlı’ya doğu yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde baraj suları altında kalmış olan Eski Köy Cami Minaresi’ni ve Çay Fabrikası Bacaları’nı görüp fotoğraf çektikten sonra Maradit Köyü’ne gidiyoruz. Gürcü etkileri taşıyan tarihi Ahşap Camisi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Borçka’ ya gidip, orman sigortalı yollardan geçerek 45 dakika süreli yolculuk sonrası 1550 metre yükseklikte muhteşem bir heyelan gölü olan Kayın ve Göknar Ormanları ile çevrili olan Karagöl’e gidiyoruz. Göl etrafında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimi sonrası çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Macahel yolundan sağa dönerek Macahel Boğazı’na girip vadileri ve Karçal Dağları’nın doyumsuz manzarasını seyredip fotoğraf çekiyoruz. Camili Köyü üzerinden Macahel Bölgesi’ne gidiyor ve pansiyonumuza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz.  Geceyi Macahel’de geçiriyoruz.

6.GÜN (MACAHEL-MARAL ŞELALESİ-MACAHEL):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yerel aracımıza binerek B.M. UNESCO tarafından Türkiye’de Biyosfer alanı ilan edilen muhteşem orman dokusu içinden geçerek aracın gidebileceği son noktaya kadar gidiyoruz. Yöre halkı tarafından doğa harikası olarak adlandırılan kendinizi tropik bir ormanda bulmuş gibi hissedeceğiniz Maral Şelalesi’ne doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Seyirterası’nda fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak zor inilebilen merdivenlerden şelale dibine inerek fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yukarı çıkıp çay-kahve molası sonrası hareket edip Maral Köyü Camisi’ni gördükten sonra Macahel’de gidiyoruz. Merkez’de bulunan 1855 yılında ahşap ve kök boyasının ustalıkla kullanılarak yapılan tarihi Macahel Camisi’ni ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay-kahve sonrası köy gezileri için hareket ediyoruz. Büyük Kayalıklar anlamına gelen Epart/Efeler köyünde yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Kayalar Köyü’ne gidiyoruz. Havanın açık olması halinde Karçal Dağları’nın muhteşem manzarasını izleyip fotoğraf çektikten sonra hareket edip Macahel’e gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Arıcılık ve bölgedeki vahşi yaşam ile ilgili belgesel izliyoruz. Geceyi Macahel’de geçiriyoruz.

7.GÜN (MACAHEL-HOPA-ÇAĞLAYAN-ÇAMLIHEMŞİN):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp Macahel’den ayrılıp yola çıkıyoruz. Borçka-Hopa üzerinden yolumuza devam edip Doğu Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan 690 metredeki Cankurtaran Geçiti’nde kısa süreli fotoğraf molası veriyoruz. Mola sonrası çay bahçelerinden geçerek Hopa-Arhavi üzerinden yolumuza devam edip Rize’ye bağlı Fındıklı ilçesi sınırları içinde yer alan Çağlayan Köyü’ne gidiyoruz. 18. yüzyılda yapılan tarihi konaklar arasında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Zeki Amca’nın Tahta Kaşık Atölyesi’nde molası veriyoruz. İsteğe bağlı olarak alışveriş yaptıktan sonra hareket edip Ardeşen-Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam edip Fırtına Vadisi kenarındaki Doğa Motel’e gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi pansiyonumuzda yiyoruz. Geceyi Fırtına’da geçiriyoruz.

8.GÜN (ÇAMLIHEMŞİN-AYDER-PAZAR-ANKARA):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. Fırtına Vadisi’nde yeşilin binbir tonu içinde bulunmanın keyfiyle Çat Vadisi boyunca yol alıp Palovit Vadisi’ne girerek Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Muhteşem doğal güzellikte olan Şelale’nin dibine kadar gidip fotoğraf çektikten sonra geriye dönüp Çat Vadisi’nde Şimşir Ormanları’na yapacağımız gezinti sonrası Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine bir yol gözetleme ve savunma yapısı olarak inşa edilmiş tarihi Zilkale’yi görüp geziyoruz. Daha sonra Çinçiva/Şenyuva Köyü’ne gidip tarihi kemerli köprülerde gezinti/yürüyüş yaparak fotoğraf çektikten sonra Çinçiva Kafe’de serbest çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Çamlıhemşin üzerinden yolumuza devam ederek Ayder’e, Kalegon Mevki’ne çıkıyoruz. Yürüyerek yapacağımız gezintimiz esnasında paylaşımlarda sıkça görülen Gelin Tülü Şelalesi fotoğrafı çekiyoruz. Yürüyerek merkeze doğrun inip isteğe bağlı alış veriş ve 1 saat süreli kaplıca molası veriyoruz. Mola ve yapılan etkinlikler sonrası isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra ülkemizdeki en önemli Ilıman Yağmur Ormanları’nda bulunmanın keyfiyle ve muhteşem orman manzaralarından geçerek Hala Deresi’ndeki ata yadigarı ve kültür mirası Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi Taş Kemer Köprüleri görüp fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip Çamlıhemşin’de isteğe bağlı alış veriş molası sonrası saat 17:30’da hareket edip Pazar-Çayeli-Rize üzerinden yolumuza devam edip Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in, ve bagaj teslimi sonrası Anadolujet’in TK 7067 sefer sayılı uçağına binip Ankara için havalanıyoruz. 1 saat 20 dakika süreli uçuş sonrası saat 23:05’te Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz. 

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı transferleri(2), Özel araçla ulaşım ve yayla transferleri, Araç içi soğuk içecek ikramları, Gece Tam Pansiyon, Otel, Pansiyon ve Yayla Evleri’nde konaklama (7), Kahvaltı (7), Kumanya ve Öğle Yemeği (7), Akşam Yemeği (7), Tüm çevre gezileri, TURSAB Seyahat Sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat, Acentesi refakati, Rehberlik Hizmetleri.
 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Alkollü içecekler, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Ankara Esenboğa Havaalanı - 07.15

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı, baton(isteğe bağlı), tozluk, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsi giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Bu etkinlik boyunca yükseklerde yürüyüş yapılacağı düşünülmelidir. Bu nedenle bu etkinliği yapabilecek ve etapları yürüyebilecek kondisyona sahip, deneyimli ve donanımlı kişilerin bu etkinliğe katılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra; akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile solunum sistemlerinde sorunları olan kişilerin bu tür etkinliklere katılmamalarını öneriyoruz. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.