Kaz Dağları Assos Behramkale Bozcaada Kültür ve Doğa Yürüyüşü


Gidiş: 13/08/2019
Dönüş: 17/08/2019
Tur Süresi: 4 Gece 5 Gün
Tur Tipi: Doğa Yürüyüşleri
Tur Fiyatı: 1.000,00 TL

Tur Programı

Antik çağdaki adı İda olan ve bazı din ve inanışlarca kutsal sayılan Kaz Dağları ülkemizde Alplerden sonra en fazla oksijen zenginliği ile ülkemizin mutlak korunması gereken en önemli orman dokusuna sahip önemli bir değer konumundadır. Adı mitolojik öykülerde geçen ve Homeros’un İlyada Destanı’nda Troya Savaşı’nda adı geçen bazı kahramanlar bu dağlarda yaşamış ve dolaşmıştır. Ve kazların en yüksekten uçması nedeniyle adına Kaz Dağları denilmiştir. Bu doğal güzelliklerin devamı olarak göletler, şelaleler, eski Rum Köyleri, Zeytinyağı İşletmeleri ve antik ören yerleri mutlak görülmeye değer yerler arasındadır. Ve tabi ki olmazsa olmazımız denizdir. Yunanistan’a ait Lesbos/Midilli Adası’nın tam karşısında yer alan Kadırga Koyu bu bölgenin önemli sahil şeritleri arasında yer almaktadır. Bu bölgeye gelmişken Behramkale Köyünü, Antik Athena Tapınağı’nı ve Assos Antik Limanı görmeden ve dondurma yemeden olmaz. Ve tabi ki Bozcada… Eski adı Tenodos olan Bozcada her zaman görülmeye değer bir yer. Eski evleri, Ortodoks Kilisesi, Ortodoks Kalesi, üzüm bağları, şarapları ve rüzgârgülleri ile mutlak keyif alabileceğiniz bir ada konumda. İşte bizde sizler bu saydığımız değerleri ve güzellikleri içine alan 4 gece, 5 gün süreli güzel bir program hazırladık.. Kaz Dağlarının gizemli, oksijen deposu atmosferinde 5 gün keyifli zaman geçirip doğaya ve denize doymak istiyorsanız bu etkinlik tam size göre.   
HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 
YOLCULUK: 12 Ağustos 2019 Pazartesi gecesi saat 21.30’da Ankara Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz.

1.GÜN (EDREMİT-TAHTAKUŞLAR-KADIRGA):
 12 Ağustos 2019 akşam saat 21.30’dan yola çıktıktan sonra ara duraklardan katılımcılarımızı alıyoruz. Sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Polatlı-Sivrihisar-Eskişehir-Bursa-Balıkesir üzerinden yolumuza devam edip sabahın erken saatlerde Edremit Zeytinli Köyü yakınlarındaki Ova Restoran’a gidip serpme kahvaltı menüsü ile güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Edremit yakınlarındaki Zeytinli Köyü’ne gidip Sütüven Şelalesini ve Hasanboğuldu Göleti’ni gezip yöresel ürün alış verişi sonrası aracımıza binerek Güre çıkışındaki Tahtakuşlar Köyü’ne gidiyoruz. B.M. Unesco ödüllü ve ülkemizde oluşturulan ilk özel Etnografya Müzesi olma özelliğine sahip Alibey Kudar Etnografya Galerisi’ni görüp gezdikten sonra Altınoluk’a gidiyoruz. Çam Mahallesi’ne çıkıp Çınar Ağacı’nın altında bulunan, Kurtuluş Savaşı’nın iki ünlü komutanı Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’nün sohbetlerini seyrederek isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası çay-kahve molası sonrası grup anısı için fotoğraf çektikten sonra hareket edip Küçükkuyu üzerinden yolumuza devam edip Adatepe Köyü’ne gidiyoruz. Köy girişinde isteğe bağlı olarak Zeus Altarı/Sunağı’na kadar yürüyoruz. Muhteşem Edremit manzarasını seyredip fotoğraf çektikten sonra köye kadar yürüyoruz. Asırlık Çınar altında çay molası verdikten sonra köy sokaklarında küçük bir gezintiye çıkıyoruz. Mola ve gezinti sonrası hareket edip Assos/Kadırga Koyu’ndaki Kamp Tesislerine gidip çadırlarımıza yerleşiyoruz. İsteğe bağlı deniz molası ve dinlenme sonrası akşam yemeğimizi tesislerde afiyetle yiyoruz. Geceyi Kadırga Koyu’nda geçiriyoruz.   

2.GÜN (KADIRGA-BEHRAMKALE-ASSOS-KADIRGA): 
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası öğlen saatine kadar denize girip, öğle üzeri hareket ederek Behramkale Köyü’ne gidiyoruz. Aracımızı park yerinde bırakıp yürüyerek Hüdavendigar Cami gezisi sonrası Assos Antik Kenti kalıntıları içinde yer alan Athena Tapınağı ve çevrede bulunan arkeolojik kalıntıları görüp geziyoruz. Yürüyerek aşağıya inip isteğe bağlı olarak alış veriş, öğle yemeği sonrası damla sakızlı Türk Kahvesi’nin tadına bakıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası Assos Antik Limanı’na gidip limanda gezintiler yapıyoruz. İsteğe bağlı dondurma keyfi sonrası aracımıza binerek Kadırga Koyu’na/kampımıza gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak denize girdikten sonra akşam yemeğimizi Tesisler’de afiyetle yiyoruz. Geceyi Kadırga Koyu’nda geçiriyoruz.

3.GÜN (ZEYTİNLİ-AYI DERESİ-KADIRGA): 
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası dileyen katılımcılarımız için yürüyüş hazırlığımızı yaparak aracımızla yola çıkıp. Zeytinli-Mehmetalan Köyleri’ni geçerek Yalama Kapı’da aracımızdan iniyoruz. Kısa süreli hazırlık sonrası toplamda 10-12 km mesafeli yürüyüşümüze başlıyoruz. Orman içi yol ve patikalardan yükselerek Aygır Deresi’ne gidiyoruz. Doğa bir jakuzide buz gibi suyun dayanılmaz sıcaklığını hissederek suya giriyoruz. Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra dik bir yokuştan yukarı çıkarak dönüşe geçiyoruz. Daha sonra aynı yollardan yürüyerek aracımızın bulunduğu yere gelip kısa süreli esnetme antrenmanı sonrası aracımıza binerek aynı yol üzerinden yolumuza devam edip kampımıza gelip soluğu denizde alıyoruz. Yürüyüş yorgunluğunu denize girerek attıktan sonra bir süre dinlenip akşam yemeğimizi tesislerde afiyetle yiyoruz. Geceyi Kadırga’da geçiriyoruz.

4.GÜN (KADIRGA-GEYİKLİ-BOZCAADA-KADIRGA): 
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp yola çıkıp Ayvacık üzerinden yolumuza devam edip Geyikli’ye gidiyoruz. Feribota binerek çay ikramı eşliğinde 35 dakika feribot yolculuğu sonrası Bozcaada’ya gidiyoruz.  Eski bir Rum yerleşimi olan Tenodos/Bozcaada’da; Ceneviz Kalesi’ni görüp gezdikten sonra Bozcaada sokaklarında gezintiye çıkıyoruz. İsteğe bağlı öğle yemeği ve yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binerek Ada turu yapıyoruz. Bir şarap tesisinde şarap tadımı ve isteğe bağlı şarap alış verişi sonrası sırasıyla; Akvaryum Koyu, Aya Paraskevi Küçük Kilisesi gezileri ülkemizin en büyük rüzgâr enerjisiyle elektrik üreten rüzgârgüllerini görüp gezdikten sonra ada merkezine gidiyoruz. Serbest zaman ve alış veriş molası sonrası İskele’den feribota binip 35 dakikalık feribot yolculuğu sonrası Geyikli İskelesi’ne gidiyoruz. Aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kadırga’daki Kamp Tesisimize gelip isteğe bağlı olarak denize giriyoruz. Deniz ve dinlenme molası sonrası akşam yemeğimizi tesislerde yiyoruz. Geceyi Kadırga Koyu’nda geçiriyoruz. 

5.GÜN (KADIRGA-YEŞİLYURT-EDREMİT-ANKARA):
 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası son kez denize girdikten sonra eşyalarımızı toplayıp hareket edip eski bir Rum Köyü olan Yeşilyurt’a gidiyoruz. Köy sokaklarında gezinti yaparak Karye Teknoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Müze gezisi sonrası dar sokaklarda yürüyerek köy meydanındaki Çınar altında çay-kahve molası veriyoruz. İsteğe bağlı yöresel ürün alış verişi sonrası hareket edip Küçükkuyu’ya geliyoruz. Küçükkuyu’da eski bir zeytinyağı fabrikasını gezip geleneksel olarak üretilen zeytinyağı ve zeytinyağının tarihi/oluşum öyküsünü dinledikten sonra isteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra hareket edip Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Edremit-Havran-Balıkesir-Karacabey-Bursa üzerinden yolumuza devam edip isteğe bağlı olarak İnegöl’de akşam yemeği molası veriyoruz. Mola sonrası Bozüyük-Eskişehir-Sivrihisar-Polatlı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat 23.55’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları, Yarım Pansiyon geceleme (4) Kampetli yataklar bulunan çadır veya kendi çadırlarımızda konaklama, Behramkale/Assos, Ayı Deresi Yürüyüşü ve Bozcada gezileri, Bozcada feribot geçişleri, Kahvaltı (5), Yürüyüş günü kumanya öğle yemeği, Akşam yemeği (4), Çevre gezileri, TURSAB seyahat sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acente refakati, Rehberlik hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Milli park giriş ücretleri, Alkollü içecekler, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi -  21.30 
Milli Kütüphane Önü - 21.35 
Armada Önü - 21.40 
Kentpark/Cepa - 21.45 
Bilkent Köprüaltı - 21.50 
Ümitköy Köprüaltı - 21.55 
Gordion AVM karşısı Yanyol - 22.00
Mesa Koru Karşısı/Anse AVM - 22.05 
Yaşamkent/BP Önü - 22.10

Önemli Hatırlatmalar

Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.