Likya Kentleri Turu


Gidiş: 08/07/2019
Dönüş: 13/07/2019
Tur Süresi: 5 Gece 6 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.990,00 TL

Tur Programı

Anadolu’nun ilk yerel halkları arasında olan Likya Birliği değişik uygarlıkların himayesinde varlıklarını devam ettiren Likyalılar savaşçı bir kavim olarak biliniyor. Bu yönüyle Kral Sarpedon komutasında  Hektor’un saflarında Trioya Savaşlarına katıldıkları bilinmektedir. Fethiye ilke Olympos arasındaki bölge Işık ülkesi anlamına gelen Likya toprakları olarak bilinmektedir. Bu bölgede dağların denize çok yakın olması nedeniyle birbirinden farklı koylar ve muhteşem güzellikler ortaya çıkar. İşte bizde bu güzellikler arasında antik çağdaki adı Telmossos olan Fethiye ve Likya kentlerinde 5 gece, 6 gün süreli muhteşem bir gezi yapacağız. Fethiye  Koylarında tekne gezisi yapmanın yanı sıra Tloss, Yakapark ve Saklıkent ile birlikte Likya Birliğine ait Kaş-Kalkan-Patara ve Xanthos’ta görüp gezme şansına sahip olacağız. Bu gezi için bir de hoş sürpriz olarak Burdur/Yeşilova sınırları içinde yer alan ülkemizin en derin gölü olma özelliğine sahip ve Türkiye’nin Maldivleri olarak tanıtılan Salda Gölü de gezimizin son gezi durağı arasında yer alacaktır. Deniz, doğa, tarih ve göl ekosistemi ile birlikte hazırladığımız bu gezimize katılımlarınızı bekliyoruz.  HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 

YOLCULUK: 07 Temmuz 2019 Pazar günü saat 22.00’de Ankara Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminden hareket ediyoruz. 
1.GÜN (ANKARA-BURDUR-TEFENNİ-FETHİYE): Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Polatlı-Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır üzerinden yolumuza devam edip sabahın erken saatlerinde Fethiye Çalış Plajı’ndaki otelimize gidiyoruz. Güne güzle bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı ve kısa süreli hazırlık sonrası aracımıza binerek Fethiye Limanı’na gidiyoruz. Tam gün sürecek tekne turu için teknemize biniyoruz. Öğle yemekli olarak yapılacak bu etkinlikte  Ege’nin masmavi sularında denizin ve güneşin keyfini çıkarıyoruz. Yapılacak etkinlikler sonrası Marina’ya gelip aracıma binerek otelimize gidiyoruz. Odalarımızda yerleştikten sonra isteğe bağlı deniz ve havuz keyif yapıyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fethiye’de geçiriyoruz. 

2.GÜN (FETHİYE-TLOSS-YAKAPARK-SAKLIKENT-ÖLÜDENİZ):
 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Fethiye’ye 36 Km uzaklıkta ve doğusunda yer alan Likya Birliğine ait 3 oy hakkında sahip Tloss’a gidip, Antik Kent kalıntılarını  gördükten sonra Yakapark’a gidiyoruz. Suların dans ettiği Yakapark’ta geçireceğimiz serbest zaman sonrası Saklıkent’e hareket ediyoruz. Çoban Ekrem tarafından keşfedilen ülkemizin en güzel kanyonları arasında yer alan Saklıkent Kanyonu’nda yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Hisarönü-Ocacık üzerinden yolumuza devam edip Ölüdeniz’e/Belcekız Plajı’na gidiyoruz. Dünyaca ünlü bu koy ve plajda yüzme etkinlikleri ve serbest zaman sonrası hareket edip otelimize gidiyoruz. Dinlenme, havuz ve deniz keyfi sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fethiye’de geçiriyoruz. 

3.GÜN (FETHİYE-TEKNE TURU-FETHİYE):
 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Fethiye Limanı’na gidiyoruz. Tam gün sürecek tekne turu için teknemize biniyoruz. Öğle yemekli olarak yapılacak bu etkinlikte  Ege’nin masmavi sularında denizin ve güneşin keyfini çıkarıyoruz. Yapılacak etkinlikler sonrası Marina’ya geliyoruz. Amfi Tiyatro ve Fethi Yüzbaşı Anıtı gezisi sonrası aracıma binerek otelimize gidiyoruz. Deniz, havuz ve dinlenme molası sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fethiye’de geçiriyoruz. 

4.GÜN (FETHİYE-KAŞ-KALKAN-XANTOS-FETHİYE):
 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek tam gün sürecek Likya Kentleri gezimize başlıyoruz.  Eşen-Yeşilköy üzerinden yolumuza devam edip Kalkan’a gidiyoruz.  Her sokağında ayrı bir manzara olan Kalkan’da çay-kahve molası verdikten sonra Kaş’a gidiyoruz.  Kaş şehir turu kapsamında; Amfi Tiyatro, Likya Lahiti ve Liman gezisi sonrası öğle yemeği ve alış veriş için serbest zaman molası veriyoruz. Daha sonra hareket edip Mola sonrası hareket edip Gelemiş Köyü yakınlarında 18 Km uzunluğa  sahip ülkemizin en uzun sahip bandı olarak kabul edilen ünlü Patara Plajı’na gidiyoruz. Aynı zamanda Noel Baba olarak ta bilinen Saint Nicolas’ın da doğdu yer olan Patara ve ünlü  Plajında vereceğimiz yüzme molası sonrası hareket edip Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan Xanthos’a gidiyoruz. Likya Birliğinin siyasi başkenti olan Xanthos’ta bir yazıtta Likyalıların yazılı kaynaklara göre Kral Sarpedon komutasında ve Hektor’un saflarında Trioya savaşlarına katıldıkları anlaşılmaktadır. Antik kent içinde yapacağımız kısa gezinti ve anlatım sonrası hareket edip Fethiye’ye/otelimize gidiyoruz. Deniz, havuz ve dinlenme molası sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fethiye’de geçiriyoruz. 

5.GÜN (FETHİYE-KAŞ-KALKAN-XANTOS-FETHİYE):
 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek tam gün sürecek tekne turumuz için hareket ediyoruz. Öğle yemekli olarak yapılacak bu etkinlikte  Ege’nin masmavi sularında denizin ve güneşin keyfini çıkarıyoruz. Yapılacak etkinlikler sonrası Marina’ya geliyoruz. Paspatur Çarşısı ve serbest alış veriş molası sonrası aracıma binerek otelimize gidiyoruz. Deniz, havuz ve dinlenme molası sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Fethiye’de geçiriyoruz. 

6.GÜN (FETHİYE-SALDA GÖLÜ-BURDUR-ANKARA):
 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası otelimizden ve Fethiye’den ayrılıp hareket ediyoruz. Seydikemer-Çavdır-Tefenni-Yeşilova üzerinden yolumuza devam edip Salda Gölü’ne gidiyoruz. Van Gölü’nden sonra en derin gölü olarak bilinen ve Ülkemizin Maldivleri olarak tanıtılan Salda Gölü’ne gidip 1 saat yüzme ve serbest zaman molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Yeşilova-Burdur-Afyon-Sivrihisar-Polatlı üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat 22.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.  

Ücrete Dahil Hizmetler

Katılımcı sayısına göre belirlenmiş özel araçla ulaşım, Araç içinde kek ve soğuk-sıcak içecek ikramları, Kahvaltı (6), Öğle yemekli tekne gezisi (3), Akşam yemeği (5), 3 yıldızlı Rebin Beach Otelde Konaklama (5), Tüm çevre gezileri, TURSAB seyahat sigortası, Kafka Turizm ve Seyahat Acente refakati, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Öğle Yemeği (3), Alkollü içecekler, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, 6.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 22.00
Milli Kütüphane Önü - 22.05 
Armada Önü - 22.10 
Cepa/Kentpark - 22.15 
Bilkent Köprü Altı - 22.20 
Hacettepe/Beytepe Köprü Altı - 22.25 
Ümitköy Köprü Altı - 22.30 
Gordion Yan Yol - 22.35 
Korukent Otobüs Durağı - 22.40 
Yaşamkent/BP Önü - 22.45

Önemli Hatırlatmalar

Mevsime uygun giysiler, yedek çamaşır/giysi, uygun bir sırt çantası, doğa yürüyüşü ve deniz için için gerekli malzemeler, yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, havlu, mayo, bone, terlik,  karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsi giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kart’ın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.