Şile Ağva Doğa ve Kültür Turu


Gidiş: 26/10/2019
Dönüş: 27/10/2019
Tur Süresi: 1 Gece 2 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 450,00 TL

Tur Programı

Bu kez farklı bir rotada Rive ile birlikte İstanbul’un üç incisi olan Polonezköy, Şile ve Ağva’ya gitmek istiyoruz. Doğal olarak üç incinin yanına Maşukiye’yi de eklemeyi ihmal etmedik. İstanbul’un üç incisi de ününü Tv dizlerine borçlu olsa da doğal güzellikleri görülmeye değer. İstanbul’a 30 Km uzaklıktaki sevimli Riva Köyü, Şile’de tarihi Deniz Feneri, Kavalapark, Ağlayankayalar Plajı görüp gezeceğimiz yerler arasındadır. adını Polonyalı Yerleşimcilerden alan Polonezköy gezimizin önemli durakları arasında yer alacaktır. Itırlı bir bitki olan Mercan Çiçeği anlamına gelen Şile, İki nehir arasında bir yerleşim olan Ağva, tekne gezisi, Turan Güneş’in memleketi Kandıra, Kerpe’de rüzgarın ve dalgaların biçimlendirdiği Adamkayalar ve Maşukiye Aşıklar Derersi gezimizin diğer durakları arasında yer alacaktır. Baharın yeniden doğaya can verdiği ve her şeyin yenilendiği bu dönemde yapacağımız her yönüyle farklı gezimize bütün doğaseverleri bekliyoruz. 

YOLCULUK: 20 EYLÜL CUMA KUMRULAR/İZMİR CADDESİ KESİŞİMİ - 23.55
1.GÜN (ANKARA-İSTANBUL-RİVA-POLONEZKÖY-ŞİLE): Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Bolu-İzmit-İstanbul üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Riva’ya gidiyoruz. Kısa süreli yürüyüş sonrası Elmas Burnu’ndan İstanbul Boğazı’nı seyrettikten sonra geri dönüp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Riva Kalesi’ni gördükten sonra yola çıkıp Polonezköy’e doğru yola çıkıyoruz. Koşullar uygun olması halinde Cam Ocağı gezisi sonrası, eski adı Adampol olan, atalarının Polonyalı göçmenler olmasından dolayı Polonezköy adını alan bu köyde yapacağımız tur kapsamında; Katolik Kilisesi bahçesi, Zoşa Teyze Anıevi, Kültür Merkezi, Arı Müzesi gezileri sonrası malzemeleri Polonya’dan getirilerek yapılan yaş pastanın tadına bakmak için Polina’ya gidiyoruz. Daha sonra Stella Kafe’de çay ve içecek molası verdikten sonra isteğe bağlı olarak 6 Km lik doğal parkurda doğa yürüyüşü yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası yola çıkıp Şile’ye gidiyoruz. Ağlayankayalar Plajı ve sahilde yapacağımız gezi sonrası geriye dönüp Tarihi Şile Deniz Feneri’ne gidiyoruz. Bahçeyi ve Kavalapark’ı gezdikten sonra Balıkçı Limanına inip Şile’yi denizden fotoğraflayarak Deniz Fenerine kadar yürüyoruz. Daha sonra aracımıza binip otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi yiyoruz. Geceyi Şile’de geçiriyoruz.   

2.GÜN (
ŞİLE-AĞVA-KERPE-MAŞUKİYE-BOLU-ANKARA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelden ayrılıyoruz. Şile Bezi ürünleri alış verişi yaptıktan sonra dondurmalı Revani’nin tadına bakıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip 1 saat süreli bir yolculuk sonrası sahil yolundan yolumuza devam edip Ağva’ya gidiyoruz. Yeşilçay ve Göksu nehirleri arasında kalan bu şirin belde de Göksu nehrinde 45 dakika süreli tekne gezisi yapıyoruz. Gizlibahçe’de çay molası verdikten sonra isteğe bağlı Şile bezi ürünleri alış verişi yapıyoruz. Ağva fenerine yapacağımız kısa gezinti, Yeşilçay Nehri girişi ve isteğe bağlı alış veriş molası sonrası isteğe bağlı olarak balık menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası yola çıkıp Kandıra üzerinden yolumuza devam ederek Kerpe’ye gidiyoruz. Dalgaların ve rüzgarların biçimlendirdiği Adamkayalar’ı gezdikten sonra bir kafede çay molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip Kandıra-İzmit üzerinden yolumuza devam edip Maşukiye’ye gidiyoruz. Aşıklar Deresi’nde yapacağımız kısa süreli gezinti ve çay molası sonrası isteğe bağlı olarak yöresel ürün alış verişi yapıyoruz. Daha sonra İlçe Merkezi’ne gelip ekmek aldıktan sonra Ankara’ya hareket ediyoruz sapanca-Bolu üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat 23.45’te Ankara'ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (2), Akşam yemeği (1), Özel statülü otelde konaklama (1), Ağva Göksu’da tekne turu, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Akşam yemeklerinde su dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, Milli park giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 23.55
Milli Kütüphane - 00.00 
Armada - 00.05
Cepa/Kentpark Arası - 00.10
Acity Önü - 00.20
Carrefour/Batıkent - 00.25
Giyim Dünyası - 00.30
Eryaman Anayol Köprü Üstü - 00.35
Göksupark Önü - 00.40

Önemli Hatırlatmalar

Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.