Taraklı Göynük Sünnet Gölü Mudurnu Gezisi


Gidiş: 11/11/2018
Dönüş: 11/11/2018
Tur Süresi: Günübirlik
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 135,00 TL

Tur Programı

Bu hafta sonu rotamızı Sakarya’nın doğusuna ve Bolu’nun güney yüzüne çevirdik. Kısaca 3 E, 1 G olarak adlandırdığımız gezimizde 1850’li yıllarda sivil mimari ev örneklerinin nitelik ve sayısal anlamda fazlaca olduğu  Taraklı, Göynük ve Mudurnu’yu görüp tanıma olanağı bulabileceğiz. Sünnet Gölü’de bundan 200 yıl önce oluşan bir heyelan/set gölü olma özelliğine sahip. Taraklı Osmanlı’nın ilk yerleşimleri arasında yer alıyor. Çok seçkin ve güzel ev örnekleri var. Günün Pazar olması nedeniyle oldukça değişik ürünleri alabilmek mümkün. Göynük Diyarı Akşemsettin olarak biliniyor. Sakarya Savaşı’nın kazanılması sonrası dönemin kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılan güzel bir Saat/Zafer Kulesi var. Son durağımız olan Mudurnu ise en güzel ev örneklerinin bulunduğu bir yerleşim. Sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu yerleşimleri görüp gezmek, Sünnet Gölü’nde kısa bir mola vermek için sizleri bu gezimize katılmaya bekliyoruz. Uygun olarak yöresel ve organik alışveriş yapmak istiyorsanız sizi bu etkinliğimize çağırıyoruz. Davetlisiniz.

1.GÜN (ANKARA-AYAŞ-TARAKLI-GÖYNÜK-SÜNNET GÖLÜ MUDURNU): Sabah saat: 07.00’de İzmir/Kumrular köşesinde buluşup hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kahvaltılık sandviç, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Ayaş-Beypazarı-Nallıhan üzerinden yolumuza devam edip saat: 10.30’da Taraklı’ya gidiyoruz. Osman Gazi’nin fetih ettiği ve Bursa Tekfuru tarafından yapılan bu şirin ilçede; 1850’li yıllarda yapılan sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu sokakları gezip fotoğraf çekiyoruz. Mimar Sinan eseri olan Sinan Paşa Cami ve etnoğrafik eserlerinin sergilendiği Etnoğrafya Müzesini gezip fotoğraf çektikten serbest alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip 30 Km yol aldıktan sonra Göynük’e gidiyoruz. Yöresel lezzetlerden oluşan güzel bir menü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında; Akşemsettin Türbesi ve Süleymaniye Camisini gezip fotoğraf çektikten sonra koşullar uygun olması halinde Akşemsettin Konağı’na gidiyoruz. Göynük’ün en güzel sivil mimari ev örnekleri arasında yer alan  muhteşem konağın bölümlerini görüp gezdikten sonra biraz tırmanarak Sakarya Savaşının kazanılması sonrası yapılan Zafer/Saat Kulesine çıkıyoruz. Göynük’ü kuş bakışı seyredip fotoğraf çektikten sonra arka sokaklara girip eski Göynük sokaklarını ve evlerini görüp fotoğraf çekiyoruz. Yöresel ürün ve alış veriş için vereceğimiz serbest zaman sonrası hareket edip Sünnet Gölü’ne gidiyoruz. Göl çevresinde yapacağımız kısa süreli gezinti ve çay molası sonrası hareket edip Mudurnu’ya gidiyoruz. II. Beyazıt Camii ve Hamamı’nı görüp gezdikten sonra 1850’li yıllarda sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu sokaklara girip günümüze ulaşabilen muhteşem ata yadigârı evleri görüp fotoğraf çekiyoruz.  Çay ve kısa süreli alış molası sonrası saat: 18.30’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Nallıhan-Çayırhan-Beypazarı-Ayaş üzerinden yolumuza devam edip saat: 22.30’da Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak üzere vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araçta kahvaltılık sandviç, Sıcak-soğuk içecek ikramları, Yöresel menü ile öğle yemeği, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Akşam yemeği, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 07.00  
Milli Kütüphane Önü - 07.05
 
Armada Önü - 07.10
 
Cepa/Kentpark Arası - 07.15
 
Acity Önü - 07.25
 
Batıkent Jandarma Karşısı Ana yol - 07.30

Giyim Dünyası Önü - 07.35
Optimum Outlet Karşısı - 07.40

Önemli Hatırlatmalar

YANINIZA ALIN 
Mevsime uygun rahat bir giysi, yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk/panço, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, kişisel malzeme ve ilaçlar, fotoğraf makinesi ve aksesuarları.
Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.