Tunceli Ovacık Munzur Gözleri Kültür ve Doğa Yürüyüşü Gezisi


Gidiş: 03/06/2019
Dönüş: 08/06/2019
Tur Süresi: 5 Gece 6 Gün
Tur Tipi: Bayram Turları
Tur Fiyatı: 1.000,00 TL

Tur Programı

Dersim dört dağ içinde
Gülü var bağ içinde
Dersimi hak saklasın
Bir gülüm var içinde
Cumhuriyet’in ilan edilmesi sonrası 1921 ve 1937-38’li yıllarında  yaşanan trajik olay sonrası adeta parçalan Dersim hala o yaşanmışlıkların izlerini taşıyor. Üstelik son 40 yıldır devam eden terör olayları Dersim’i ve Dersimlileri yerlerinden yurtlarından uzaklaştırmak durumunda bırakmıştı. Son dönemde teröre karşı verilen mücadele ve Dersimlilerin kararlığı sonucu bölgenin yeniden yaşanılabilir görülmektedir. Kafka Tur olarak bölgede yaptığımız keşif gezisi ve ardından yaptığımız Kültür ve doğa gezisinde bizde aynı gözlemlere tanık olduk. İstedik ki bölgeyi ve yöre insanını batıdan gelen insanlarla kaynaştıralım, aradaki uçurumun giderilmesine yardımcı olmak amacıyla bölgeye yaptığımız gezilerimize devam edeceğiz. Ankara’dan gece hareketle yolculuğumuzda sabahın erken saatlerinde Erzincan/Çağlayan Beldesi yakınlarındaki Girlevik Şelaleleri’ne olacağız. Şelale manzarası eşliğinde yapacağımız güzel bir kahvaltı sonrası Pülümür-Tunceli yolunda seyrederek vereceğimiz molalar sonrası Nazmiye ilçesi yakınlarında bulunan Düzgün Baba/Babo Türbesini ziyaret edeceğiz. Adeta bir deniz sahilini andıran Kutu Deresi sonrası Dersim/Tunceli’ye ulaşacağız. Alevi/Bektaşi ibadet yeri olan Cemevi ziyareti, öğle yemeği ve şehir merkezinde yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası  artık Ovacık’a ulaşmış olacağız. Artık bambaşka bir doğanın kalbindeyiz. Munzur Dağları eteklerinde 3 gün farklı ve muhteşem parkurlarda doğa yürüyüşü yapacağız. Ve yürürken her an farklı bir vahşi yaşam bireyine rastlamak mümkün olduğunu göreceksiniz. Bizden söylemesi. Kırkmerdiven rotası, Munzur Gözeleri, Havoçör Vadisi ve Mercan Deresi gezileri bölgeyi ve Ovacık’ı yakından tanımamızı sağlayacak. Tunceli/Ovacık deyince akla gelen en önemli isim şüphesiz ki Komünist başkan fatih Mehmet Maçoğlu’dur. Başkanı kapısı olmayan odasına paldır küldür girip makamında ziyaret edip Belediye çalışmaları hakkında bilgiler alacağız. Bölgede yapacağımız oldukça farklı ve güzel etkinlikler sonrası yola çıkıp Hozat’ta Sarısaltık Türbesi ziyareti, Pertek, Elazığ üzerinden yolumuza devam ederek Malatya’da mola vereceğiz. Serbest öğle yemeği alış veriş molası sonrası Darende yakınlarındaki Günpınar Şelalesi ve Somuncu Baba Türbesi’nde yapacağımız gezinti ve serbest zaman sonrası Ankara yolculuğu başlıyor. Pazar sabahı erken saatlerde Ankara’dayız. Hiçbir güvenlik sorunu olmayan bölgede yapacağımız inanç yapıları, kültür ve doğa yürüyüşlerini içine alan, dönerken ayrılmak istemeyeceğiniz gezimize katılımlarınızı bekliyoruz. Bölge insanları size kucak açacaktır, bundan emin olabilirsiniz. Davetlisiniz.  

1.GÜN: 
ANKARA-GİRLEVİK-NAZIMİYE-TUNCELİ-OVACIK
Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli-Sivas-Hafik-Zara-İmranlı-Refahiye üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Erzincan üzerinden, Erzincan’ın 20 Km güney doğusunda yer alan Çağlayan Beldesine gidiyoruz. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip Girlevik Şelalesi manzarasıyla bir restoranda güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şelalede gezinti ve fotoğraf molası sonrası hareket edip bir süre Erzurum yolundan devam edip Fırat’ın ana kolu olan Karasu üzerindeki Mutu Köprüsünden sağa dönerek  Tunceli yoluna giriyoruz. Dağ yolundan yükselerek 25 km yol aldıktan sonra Pülümür üzerinden yolumuza devam Pülümür Çayı kenarında Kırmızıköprü’de çay molası veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip bir kanyon konumundaki muhteşem manzaralı virajlı yollardan geçerek sola dönerek ana yola 15 km uzaklıktaki Nazımiye İlçesine gidiyoruz. İlçede kısa süreli gezinti sonrası yerel araçlara binerek 10 Km yol alıp Cemevi’ne gidiyoruz.  Kalan 3 km eğimli/rampalı yolu tırmanıp 2097 metre yüksekliğindeki Düzgün Baba Türbesi'ne ulaşıyoruz. Ziyaret, dua, temenni ve fotoğraf çekimleri sonrası ayını yolu inip aracımıza binerek ilçe merkezine gelip kendi araçlarımıza biniyoruz. Aynı yoldan devam edip Pülümür-Tunceli yoluna girip Kutuderesi mevkiinde kısa süreli mola veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip toplamda 60 Km yol aldıktan sonra gümüş kapı anlamına gelen Dersim/Tunceli’ye gidiyoruz. Önce Tunceli Belediyesi’ne gidiyoruz. Ülkemizde farklı ve paylaşımcı bir belediyecilik anlayışını hayata geçiren Komünist başkan Mehmet Fatih MAÇOĞLU’nu ziyaret ediyoruz. Belediye ve hizmetler hakkında bilgi aldıktan sonra Belediye Binası’nı gezip, yıllardır unutulmuşluğun izlerini taşıyan bu kentimizde bir Alevi/Bektaşi ibadet yeri olan Cemevi’ne gidip Cem ibadeti ve Alevi/Bektaşi inançları hakkında yetkililerden bilgiler alıyoruz. Munzur Çayı’na gidip bir restoran da isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra aracımıza binip Ovacık’a hareket ediyoruz. Munzur Milli Parkı sınırları içinde ve Munzur Çayı eşliğinde ve muhteşem manzaralar eşliğinde kıvrımlı yollardan geçerek Ana Fatma’da kısa süreli dua ve fotoğraf çekimi sonrası toplamda 60 Km yol aldıktan sonra Ovacık’/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizin restoranında yiyoruz.  

2.GÜN: OVACIK-KIRKMERDİVEN-OVACIK Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı yaparak aracımıza binip hareket ediyoruz. Gözeler Köyü’ne kadar aracımızla gidip toplamda 16 Km mesafeli Kırıkmerdiven rotasında yürüyüşümüze başlıyoruz. Alışık olmadığımız doğada, farklı bitki türlerini görüp fotoğraf çekerek  vadi boyunca yükselip 8 Km yürüyüş sonrası birbirinden  farklı önce ilk sonra 2. Ve 3. Şelaleyi görerek fotoğraf çekiyoruz. Önceden hazırlanan kumanya menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra dönüşe geçiyoruz. Dönüp dönüp bir daha baktığımız şelaleleri ardımızda bırakarak vadinin sağ yamacından aynı güzellikteki renk cümbüşü içinde yürümeye başlıyoruz. Yürüyüş etabı  bitiminde Gözeler Köyü’nde aracımıza binerek Ovacık’a/otelimize geliyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.  

3.GÜN: OVACIK-MUNZUR GÖZELERİ-OVACIK Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı tamamladıktan sonra Munzur Gözeleri için hareket ediyoruz. 15 km yol aldıktan sonra Ziyaret Köyü’ne gidip efsanesi bir çobanın döktüğü sütlerden oluştuğu varsayılan ve Alevi-Bektaşi inancında kutsal bir su olarak kabul edilen Munzur Gözeleri’nde Dua Yeri’ne gidip isteğe bağlı olarak mum yakıp dilek tutuyoruz. Munzur Dağların eteklerinden doğup değişik yerlerden gün yüzüne çıkan muhteşem güzellikteki gözeleri görüp fotoğraf çektikten sonra bir restoranda öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Saat: 15.00’e kadar zaman geçirdikten sonra hareket edip Ovacık’a geliyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra geriye kalan zamanı serbest zaman olarak geçiriyoruz. Akşam yemeğimizi Munzur Çayı kenarında Anahita Bungalow Tesisleri’nde yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.  

4.GÜN:OVACIK-HAVAÇUR VADİSİ-OVACIK Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı yaparak yerel araçlara binip hareket ediyoruz. Parkur başlangıcında aracımızdan inip kısa süreli hazırlık sonrası yürüyüşümüze başlıyoruz. Munzur Dağlarının eteklerinden başlayarak etkinliğimiz toplamda 18-20 Km sürecektir. Uygun bir yerde önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi yedikten sonra her an farklı bir bitki, bir çiçek veya vahşi bir birey görmenin mümkün olduğu parkurumuzda yürüyüşümüze devam ediyoruz. Farklı bir doğa, yöreye özgü endemik bitkiler arasında yürüyüşümüzü tamamlayarak aracımızın bulunduğu yere geliyoruz. Kısa süreli dinlenme ve hazırlık sonrası aracımıza binip Ovacık’a/otelimize geliyoruz.  Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi Munzur Çayı kenarında Anahita Bungalow Tesisleri’nde yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.  
ALTERNATİF PROGRAM: OVACIK-MERCAN DERESİ-OVACIK Havaçur vadisi yürüyüş etabını uzun bulan katılımcılarımızla Ovacık-Tunceli yolu üzerinde, Mercan Deresinin yoldan geçtiği yerden yürüyüşümüze başlayarak çağıl çağıl akan derenin solundan değişik bitki ve çiçeklerin gövde ve renk gösterisi eşliğinde yürüyüp fotoğraf molaları vererek yaklaşık 5 Km yürüyoruz. Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yer yer patika değiştirerek dere boyunca inişe geçip etkinliğimizi tamamlıyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Ovacık’a/otelimize geliyoruz.  Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi Munzur Çayı kenarında Anahita Bungalow Tesisleri’nde yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.  

5.GÜN: OVACIK-GEYİKSUYU-HOZAT-MALATYA-ANKARA Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp Otelimizden ve Ovacık’tan ayrılıp yola çıkıyoruz. Geyiksuyu üzerinden muhteşem manzaralar eşliğinde 85 Km yol aldıktan sonra Hozat’a gidiyoruz. Zaman kaybetmeden yerel araçlara binerek 8 Km yol aldıktan sonra Sarısaltık Köyü yakınlarında bulunan Sarısaltık Türbesi’ne gidiyoruz. Ziyaret, dua, temenni ve fotoğraf çekimleri sonrası ayını yoldan ilçe merkezine geliyoruz. Dersim olayları ile ilgi panoları görüp çay-kahve içtikten sonra aracımıza binerek kendi araçlarımıza Binip 51 Km yol aldıktan sonra Pertek Feribot İskelesi’ne gidiyoruz. Feribot geçişi su içindeki Pertek kalesini görüp, Keban barajını Geçerek Elazığ üzerinden yolumuza devam edip Keban Barajı’nı bir daha geçtikten sonra Malatya’ya gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Kernek Meydanı ve Şire Pazarını görüp isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip 110 Km yol aldıktan sonra Malatya’nın Darende İlçesine gidiyoruz. Elbistan yolu üzerinde, ilçeye 11 Km uzaklıkta, bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra çay molası veriyoruz. Gezi sonrası Darende’ye gelip Somuncu Baba Türbesini ziyaret ettikten sonra saat: 19.30’da Ankara için hareket ediyoruz. Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel ulaşım, Kahvaltı(5), Kumanya öğle yemeği(2), Yerel araç(3) ve yerel rehberlik hizmetleri, Turistik Ovacık otelde konaklama(4), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, İlk gün, üçüncü gün ve son gün öğle yemekleri, Tüm akşam yemekleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.00 
Milli Kütüphane Önü - 21.05 
Armada Önü - 21.10 
Kentpark/Cepa - 21.15 
Beşevler Kavşağı - 21.25
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 21.30 
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 21.35
Aydınlıkevler Kavşağı - 22.40

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk/panço, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, şapka, terlik, bone, mayo, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.