Uçak ile Diyarbakır, Mardin, Dara, Savur, Midyat, Hasankeyf Turu


Gidiş: 01/05/2019
Dönüş: 04/05/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Gap Turları
Tur Fiyatı: 1.300,00 TL

Tur Programı

Gap yerleşimleri içerisinde yer alan; Diyarbakır-Mardin-Midyat-Hasankeyf’e uçakla yapacağımız güzel bir gezi programı sunuyoruz sizlere. Bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar içerisinde yapılan ve bir Akkoyunlu yerleşimi olan Diyarbakır, gündüz seyranlık, gece gerdanlık olan Mardin’e 2 gün zaman ayırarak; Dara, Deyrul Zafaran, Savur İlçesi, bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyü’nü gezebilmek size ayrı bir keyif verecektir. Yine eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat, Mor Gabriyel Süryani Manastırı, Ilısu barajı altında kalacak Hasankef bu gezimizin son durağı olacaktır. Bölgeyi görmediyseniz, butik tur kapsamında uçak ile seyahat edip Gap yerleşimlerinin bu bölümünü ayrıntılı olarak gezmeyi düşünüyorsanız sizleri bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.

1.GÜN (ANKARA-DİYARBAKIR-MARDİN):
Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminde 06:15’te buluşup ara duraklardan katılımcılarımızı alarak transfer aracımızla Esenboğa Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat: 07:55’te Anadolujet’in TK 7140 sefer sayılı uçağı ile havalanıp 1 saat 25 dakika süreli uçuş sonrası Diyarbakır’a 09:50'de ulaşıyoruz. Havaalanı’nda bizi bekleyen tur aracımıza binip Artukoğulları Uygarlığı’na ait önemli yerleşimlerden olan Diyarbakır’da yapacağımız şehir turu kapsamında; Dicle Nehri üzerindeki 10 gözlü köprü, Gazi Köşkü, Diyarbakır’a özgü bazalt taşından bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar, Keçi Burcu,  Mardin Kapı, Deliller Hanı, Diyarbakır’a sembol olan Sütunlu Minare, Keldani Kilisesi, Hasanpaşa Kervansarayı ve Sülüklühan gezileri sonrası Şam’daki Emevi Cami’sine benzeyen Anadolu'da 5. Cami-i Kebir'i/Ulu Cami,  her mevsim için ayrı kullanım alanları oluşturulan ve sivil mimari en güzel ev örnekleri arasında yer alan Ahmed Arif Evi, Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Müzeevi gezileri sonrası Süryani Meryem Ana Kilisesi’ni geziyoruz. Nebi Camisi ziyareti, ayakkabıcıların fotoğraflanması ve serbest alışveriş sonrası isteğe bağlı olarak Ciğerci Onur’a gidip öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. 1 saat 15 dakika süreli yolculuk sonrası Mardin’e gidiyoruz. Gündüz seyranlık, gece gerdanlık olarak nitelendirilen Yukarı Mezopotamya Ovası’nın önemli kentlerinden olan, değişik din ve farklı mezheplere ev sahipliği yapmış, birçok kültürün beşiği olmuş, değişik mimarisiyle açık hava müzesi konumundaki, dünyanın taşkenti Mardin’de; Sabancı Kent Tarihi Müzesini gezdikten sonra, Şehidiye Cami ve Medresesi, Abbaralar/Loş Tonozlu-Kemerli Geçitler, PTT Binası/Mardin Konağı,  Zinciriye/Sultan İsa Medresesi ve Arkeoloji Müzesini görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

2.GÜN (MARDİN-DARA-DEYRUL ZAFARAN-MARDİN):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Mardin’e 30 km uzaklıktaki Dara Antik Kenti’ne gidiyoruz. Su Sarnıçları ve Kale Yönetim Binaları’nı görüp gezdikten sonra kazı çalışmaları devam eden Nekropol’e gidip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yola çıkıp Deyrul Zafaran Manastırı’na gidiyoruz. Bir zamanlar tüm Süryaniler’in din öğretim merkezi olan Dayrulzafaran Manastırı’nda; Meryem Ana Kilisesi, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini gezip fotoğraf çektikten sonra Mardin’e/Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. Mezopotamya Ovası’nın en iyi görüntülendiği medresede; Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, Cami, Türbe ve havuzdaki suyun akışıyla, doğumdan ölüme kadar insan yaşamı ve sonrasının ifade edildiği Kasımiye Medresesi’ni gezip fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine gidiyoruz. Mardin Sokakları, Ulu Cami, Sokul Bakar, Bakırcılar Çarşısı gezileri sonrası isteğe bağlı alışveriş molası veriyoruz. Mola sonrası Büyük Mardin oteline gelip akşam gün batımında ve ışıklar altında Mardin’i fotoğrafladıktan sonra otelimize gelip bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz. 3.GÜN (MARDİN-SAVUR-KILLIT/DEREİÇİ-MİDYAT):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Mardin’den ayrılıp 50 km yol aldıktan sonra Savur İlçesi’ne gidiyoruz. Küçük Mardin diye adlandırılan ve taş işçiliği ile Mardin’den geri kalmayan ve ilçede sivil mimari ev örnekleri arasında önemli bir yeri olan Hacı Abdullah Bey Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Konakta; aynalı tavan, mutfak, salon ve etnografik eserleri görüp fotoğraf çektikten sonra panaromik olarak Savur Kalesi, Ulu Cami ve kenti seyredip fotoğraf çektikten sonra yola çıkıp yol üzerinde bulunan ve bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyüne gidiyoruz. Süryaniler’in geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt/Dereiçi Köyü’nde Süryani Mor Yuhanna Kilisesi’ni görüp fotoğraf çekiyoruz. Köy Sokakları’nda yapacağımız gezinti sonrası hareket edip Midyat’a gidiyoruz. Eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat’ta isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yola çıkıp Midyat’ın 20 km doğusunda bulunan Süryaniler’in önemli din öğretimi merkezleri arasında yer alan Mor Gabriyel/Deyrul Umur Manastırı’na gidiyoruz. Savur’lu Mor Samuel ve Katmin’li Mor Şemun tarafından inşaa edilen manastırda; Meryem Ana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırk Şehit Kilisesi, Mor Şamuel ve Mor Şemun Mabedi, Mezarlık bölümleri ve dini mekanların olduğu manastırı gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Midyat ilçe merkezine gidip; Midyat Konukevi ve Gelüşgehan’ı gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöreye özgü Telkari ve gümüş alış verişi yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası otelimize gidip odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Midyat’ta geçiriyoruz. 

4.GÜN (MİDYAT-GERCÜŞ-HASANKEYF-BATMAN):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Midyat'tan ayrılıp Gercüş üzerinden yolumuza devam edip 50 km yol aldıktan sonra Hasankeyf’e gidiyoruz. Artuklu Uygarlığı’nın önemli yerleşimlerinden olan ve yakın gelecekte Ilısu Baraj gölünün altında kalacak olan Hasankeyf’te; Kültürpark’a taşınan Zeynel Bin Türbesini görüp gezdikten sonra Hasankeyf’te Seyirterası’na çıkıp Hasankeyf tarihi ve eserler hakkında yerel rehberimizden bilgiler alıyoruz. Kısa süreli alışveriş ve serbest öğle yemeği molası sonrası hareket edip Batman’a doğru yola çıkıyoruz. Gercüş üzerinden yolumuza devam edip yol üzerindeki petrol çıkaran Atbaşı diye bilinen petrol kuyularını fotoğrafladıktan sonra Batman Havalimanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası TK 7041 sefer sayılı uçağı ile saat 17:40’ta havalanıp 1 saat 25 dakika süreli bir uçuş sonrası Ankara Esenboğa Havalimanı’na 19:15'te iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen transfer aracımıza binip ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra Kumrular/İzmir caddesi kesişimine gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı Transferleri (4), Ankara-Diyarbakır, Batman-Ankara arası gidiş-dönüş uçak bileti, Özel araçla ulaşım, Akşam Yemeği (3), Kahvaltı (3), 4 yıldızlı otellerde konaklama (3), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri, Kişisel harcamalar.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 06.15  
Milli Kütüphane Önü - 06.20
 
Armada Önü - 06.25
 
Kentpark/Cepa - 06.30
 
Bahçelievler Kavşağı  - 06.35
 
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 06.40
 
Ana Tamir/1011
Karşısı Ana yol - 06.45
 
Aydınlıkevler Kavşağı - 06.50
 
Altınpark Önü - 06.55

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı    müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.