Uçak ile Diyarbakır, Mardin, Dara, Savur, Midyat, Hasankeyf Turu


Gidiş: 10/10/2019
Dönüş: 13/10/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Gap Turları
Tur Fiyatı: 1.550,00 TL

Tur Programı

Gap yerleşimleri içerisinde yer alan; Diyarbakır-Mardin-Midyat-Hasankeyf’e uçakla yapacağımız güzel bir gezi programı sunuyoruz sizlere. Bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar içerisinde yapılan ve bir Akkoyunlu yerleşimi olan Diyarbakır, gündüz seyranlık, gece gerdanlık olan Mardin’e 2 gün zaman ayırarak; Dara, Deyrul Zafaran, Savur İlçesi, Çağçağ Vadisi/Beyazsu, eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat,Mor Gabriyel Süryani Manastırını  gezebilmek size ayrı bir keyif verecektir. Yine bir Süryani köyü olan Hah/Anıtlı, Mor Gabriyel Süryani Manastırı, Ilısu barajı altında kalacak Hasankeyf bu gezimizin son durağı olacaktır. Bölgeyi görmediyseniz, butik tur kapsamında uçak ile seyahat edip Gap yerleşimlerinin bu bölümünü ayrıntılı olarak gezmeyi düşünüyorsanız sizleri bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.

HAREKET NOKTAMIZ: 10 Ekim 2019 Perşembe, Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi, Saat 05.45

1.GÜN (ANKARA-DİYARBAKIR-MARDİN):
Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminde 06:00’da buluşup ara duraklardan katılımcılarımızı alarak transfer aracımızla Esenboğa Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası saat: 07:50’te Anadolujet’in TK 7140 sefer sayılı uçağı ile havalanıp 1 saat 25 dakika süreli uçuş sonrası Diyarbakır’a 09:15'de ulaşıyoruz. Havaalanı’nda bizi bekleyen tur aracımıza binip Artukoğulları Uygarlığı’na ait önemli yerleşimlerden olan Diyarbakır’da yapacağımız şehir turu kapsamında; Dicle Nehri üzerindeki 10 gözlü köprü, Gazi Köşkü, Diyarbakır’a özgü bazalt taşından bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar, Keçi Burcu,  Mardin Kapı, Deliller Hanı, Diyarbakır’a sembol olan Sütunlu Minare, Keldani Kilisesi, Hasanpaşa Kervansarayı ve Sülüklühan gezileri sonrası isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Şam’daki Emevi Cami’sine benzeyen Anadolu'da 5. Cami-i Kebir'i/Ulu Cami,  her mevsim için ayrı kullanım alanları oluşturulan ve sivil mimari en güzel ev örnekleri arasında yer alan Ahmed Arif Evi, Cahit Sıtkı Tarancı, Nebi Camisi ziyareti, ayakkabıcıların fotoğraflanması ve serbest alışveriş sonrası Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. 1 saat 15 dakika süreli yolculuk sonrası Mardin’e gidip otelimize  yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

2.GÜN (MARDİN-DARA-DEYRUL ZAFARAN-MARDİN):
Gündüz seyranlık, gece gerdanlık olarak nitelendirilen Yukarı Mezopotamya Ovası’nın önemli kentlerinden olan, değişik din ve farklı mezheplere ev sahipliği yapmış, birçok kültürün beşiği olmuş, değişik mimarisiyle açık hava müzesi konumundaki, dünyanın taşkenti Mardin’den ayrılıp şehrin 5 Km uzağında olan Deyrul Zafaran Manastırı’na gidiyoruz. Bir zamanlar tüm Süryaniler’in din öğretim merkezi olan Dayrulzafaran Manastırı’nda; Meryem Ana Kilisesi, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini gezip fotoğraf çektikten sonra Mardin’e/Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. Mezopotamya Ovası’nın en iyi görüntülendiği medresede; Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, Cami, Türbe ve havuzdaki suyun akışıyla, doğumdan ölüme kadar insan yaşamı ve sonrasının ifade edildiği Kasımiye Medresesi’ni gezip fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine gidiyoruz. Sabancı Kent Tarihi Müzesini gezdikten sonra, Abbaralar/Loş Tonozlu-Kemerli Geçitler, eski bir Ermeni evi olan Şahtanalar’ın Evi/PTT Binası/Mardin Konağı, Ulu Cami, Sokul Bakar, Bakırcılar Çarşısı gezileri sonrası Arkeoloji Müzesini görüp geziyoruz. Mardin’e özgü dar sokaklardan geçip bir Süryani ibadet yapısı olan Kırıklar Kilisesi’ne gidiyoruz. Koşullar uygun olması halinde yetkililerden bilgiler aldıktan sonra rehberimizin belirlediği zaman kadar  serbest zaman ve isteğe bağlı alışveriş molası veriyoruz. Mola sonrası Aracımıza binerek bir restoranda yöreye özgü bir menü ile akşam yemeğimizi yedikten sonra isteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gezinin ve Mardin’de olmanın keyfini çıkarıyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

3.GÜN (MARDİN-DARA-DEYRUL ZAFARAN-MİDYAT):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Mardin’den 30 km güney doğusundaki Dara Antik kentine gidiyoruz. Mezarlık/Nekropol alanını görüp gezdikten sonra Su Sarnıçları ve Kale Yönetim Binalarını görüp gezdikten sonra doğu yönünde, Suriye sınırına yakın yol alıp Nusaybin’den geçerek Çağçağ/Beyazsu Vadisine gidiyoruz. Su kaynağının bembeyaz aktığı bir yerde, yer masalarında oturarak isteğe bağlı olarak güzel bir öğle yemeği yiyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra yola çıkıp Midyat’ın 20 km doğusunda bulunan Süryaniler’in önemli din öğretimi merkezleri arasında yer alan Mor Gabriyel/Deyrul Umur Manastırı’na gidiyoruz. Savur’lu Mor Samuel ve Katmin’li Mor Şemun tarafından inşaa edilen manastırda; Meryem Ana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırk Şehit Kilisesi, Mor Şamuel ve Mor Şemun Mabedi, Mezarlık bölümleri ve dini mekanların olduğu manastırı gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Midyat ilçe merkezine gidip; Midyat Konukevi ve Gelüşgehan’ı gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöreye özgü şarap, Telkari ve gümüş alış verişi yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası otelimize gidip odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Midyat’ta geçiriyoruz. 
  
4.GÜN (MİDYAT-GERCÜŞ-HASANKEYF-BATMAN-DİYARBAKIR):
Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Midyat'tan ayrılıp Dargeçit yoluna giriyoruz. Bir Süryani Köyü olan Hah/Anıtlı Köyü’ndeki Meryem Ana Kilisesini görüp fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra geriye dönüp Gercüş üzerinden yolumuza devam edip 50 km yol aldıktan sonra Hasankeyf’e gidiyoruz. Artuklu Uygarlığı’nın önemli yerleşimlerinden olan ve yakın gelecekte Ilısu Baraj gölünün altında kalacak olan Hasankeyf’te; Panoromik  Seyir noktasında eski şehir dokusunu seyredip Hasankeyf tarihi ve eserler hakkında yerel rehberimizden bilgiler aldıktan sonra aşağıya inip kayadan oyma bir evi görüp çarşıya iniyoruz. İsteğe bağlı alış veriş molası sonrası yeni köprüden geçerek tarihi Artuklu Köprüsü ayakları ve eski şehir dokusunu seyredip fotoğraf çektikten sonra çay-kahve ve serbest zaman molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip yeni oluşturulan Hasankeyf yerleşimini ve Kültürpark’a taşınan Zeynel Bin Türbesini görüp gezdikten sonra hareket edip Diyabakır’a doğru yola çıkıyoruz. Batman’dan geçerek Silvan yakınlarındaki Malabadi Köprüsünü görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip toplamda 100 km yol aldıktan sonra saat 16.45’te Diyarbakır Havaalanı’na gidiyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası TK 7143 sefer sayılı uçağı ile saat 18:00’ta havalanıp 1 saat 25 dakika süreli bir uçuş sonrası Ankara Esenboğa Havalimanı’na 19.15'te iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen transfer aracımıza binip ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra Kumrular/İzmir caddesi kesişimine gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı Transferleri (4), Ankara-Diyarbakır, arası gidiş-dönüş uçak bileti, Özel araçla ulaşım, Akşam Yemeği (3), Kahvaltı (3), 4 yıldızlı otellerde konaklama (3), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri, Kişisel harcamalar.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 05.45   
Milli Kütüphane Önü - 05.50   
Armada Önü - 05.55   
Kentpark/Cepa - 06.00  
Bahçelievler Kavşağı  - 06.10   
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 06.15 
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 06.20
Aydınlıkevler Kavşağı - 06.25 
Altınpark Önü - 06.30

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı    müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.