Uçak ile Gidiş Dönüşlü Kars Ani Çıldır Sarıkamış Gezisi


Gidiş: 10/03/2019
Dönüş: 13/03/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.500,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağı’ndan/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçuklular’ın ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarı balık ziyafeti, Malakanlar’dan kalma bir gelenek ile peynir üretimi yapılan Boğatepe Köyü, 40 yıl süren Rus işgalinde yeniden inşaa edilen Kars şehir merkezi, 1915 aralığında savaşmadan ölen 90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakından tanımak istiyorsanız, sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.

1.GÜN (ANKARA-KARS): Sabah saat 06.30’da Kumrular/İzmir Caddesi köşesinde buluşup transfer aracımızla hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra Esenboğa Havaalanı İçhatlar Gidiş Terminali’ne gidiyoruz. Bilet, Check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolujet’in TK 7090 sefer sayılı uçağına binip saat: 08.55’te Kars için havalanıyoruz. 1 saat 35 dakika süreli uçuş sonrası saat: 10.30’da Kars Harakani Havaalanı’na iniyoruz. Bizi bekleyen tur aracımıza binip Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. 40 km yol aldıktan sonra Teneke Mahallesi’ne gidiyoruz. Kana, cana ve şehide doymuş, donmuş topraklar olan Sarıkamış’ta; Yukarı Şehitlik Anıtı, Cer Atölyesi kalıntıları, Katerina Av Köşkü gezileri sonrası isteğe bağlı cağ kebabı menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Obsidiyen Taşı’nın işlenmesiyle yapılan hediyelik eşya satılan bir yere gidip isteğe bağlı olarak alışveriş yaptıktan sonra Yanık Kilise/Kazım Karabekir Camii gezip fotoğraf çekiyoruz. Cıbıltepe’de, Kayak Tesisleri içinde yer alan Çamkar Otele gidip liftlerin açık olması halinde Üstkafe’ye kadar çıkıp bembeyaz doku içinde gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra aynı sistemle inişe geçip aracımıza binerek Kars’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Sarıkamış Şehitlik Anıtı’nı görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip Kars’a otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

2.GÜN (KARS-ANİ-ÇILDIR GÖLÜ-BOĞATEPE-KARS): Saat 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da aracımıza binerek 40 km ve 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy. la tarihlenen Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8. yy. a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde de yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gürcü Kilisesi, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi Tapınağı, Kral Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi/Selçuklu Kervansarayı, Aziz Krikor Şapeli/Küçük Kilise, Hamam kalıntıları, Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’si, Büyük Katedral/Fethiye Cami, Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve bir depremde yarsısı yok olan Aziz Patrick/Halashar/Kurtarıcı İsa/Keçeli Kilisesini görüp gezip fotoğraf çekiyoruz. Gezi sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Arpaçay-Doğruyol üzerinden yolumuza devam ederek Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda 1950 metrede bulunan Çıldır Gölü’nde yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak gölden çıkan sarı balık ana menüsü öğle yemeği yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay ikramı sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Göle yoluna giriyoruz. Susuz İlçesi’nden geçip İlçe yakınlarındaki Susuz Şelalesi’nde yapacağımız kısa süreli fotoğraf çekimleri sonrası Boğatepe/Zavot Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan kalma bir gelenek olan süt ve peynir üretimine devam edilen bu köyde Peynir Müzesi’ni gezip kaşar ve gravyer peynir üretimi hakkında bilgiler alıyoruz. İsteğe bağlı olarak peynir alışverişi yaptıktan sonra hareket edip Kars’a otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. İsteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan Kafe’ye gidip canlı müzik eşliğinde; sımışka, kestane, patates ve sınırsız demleme çay sunumuyla gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

3.GÜN (KARS): Saat 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da hareket ederek Kars turumuza başlıyoruz. Şehir turu kapsamında; Aleksandır Nevski Kilisesi/Fethiye Camii, Kafkas/Kanlı Tabya ve Arkeoloji Müzelerini görüp gezdikten sonra Kale Mahallesi’ne gidip eski Kars dokusu içinde yer alan; Harakani Türbesi ve Kümbet Cami/Havariler Kilisesi gezileri sonrası Kars Çayı üzerinde bulunan Karahanoğlu Köprüsü’nü görüp fotoğraf çekiyoruz. Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan gördükten sonra yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında Rus’ların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak, Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı Tahtdüzü bölgesinde dışarıdan göreceğimiz yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İnönü İlk Öğretim Okulu, Kars Otel, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbaycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Defterdarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün ve peynir alışverişi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak ve ayrı bir ücret ödeyerek Kafkas Halk Dansları etkinliğini izliyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi otelimizde geçiriyoruz.

4.GÜN (KARS-ANKARA): Sabah saat 08.00’de kalkıyoruz. Otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası saat: 09.30’da eşyalarımızı toplayarak otelimizden ayrılıp transfer aracımıza binerek hareket ediyoruz. Kısa süreli yolculuk sonrası Kars Harakani Havaalanı İçhatlar Terminali’ne gidip bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolujet’in TK 7091 sefer sayılı uçağına binip saat: 11.00’de Ankara için havalanıyoruz. 1 saat 45 dakika süreli uçuş sonrası saa:12.45’te Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası etkinliğimizi bitirip ayrılıyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Ankara-Kars, Kars-Ankara arası Anadolujet ile ekonomi sınıfı uçak bileti, Havaalanı transferi(2), 4 yıldızlı otelde 3 gece konaklama, Akşam yemeği (3), Kahvaltı (3), Tur süresince konforlu ulaşım aracı, Çıldır Gölü Transferi, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Dönüş havaalanı transferi, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri. 4.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

10 Mart 2019 Pazar Kumrular/İzmir Caddesi köşesi - 06.30 

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.