Uçak ve Tren ile Kars Ani Çıldır Sarıkamış Gezisi


Gidiş: 06/12/2018
Dönüş: 10/12/2018
Tur Süresi: 4 Gece 5 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.300,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağından/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçuklular’ın ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarı balık ziyafeti, 40 yıl süren Rus işgalinde; ızgara planlı olarak Baltık mimari tarzıyla yeniden inşa edilen Kars şehir merkezi, 1914-15 aralık ve ocakta savaşmadan ölen, kana ve şehide doyan topraklarda,  90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakında tanımak istiyorsanız sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.  

PROGRAMIMIZ
BU GEZİMİZE ÜLKEMİZİN HER YERİNDEN KATILABİLİRSİNİZ.  
1.GÜN (ANKARA-KARS): Sabah saat: 07.15’te Ankara Esenboğa Havaalanı İçhatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolu Jet’in TK 7090 sefer sayılı uçağına binip   saat: 08.55’te Kars için havalanıyoruz. 1.35 dakika süreli uçuş sonrası saat: 10.30’da Kars Harakani Havaalanı’na iniyoruz.  Bizi bekleyen tur aracımıza binip Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. 40 Km yol aldıktan sonra Teneke Mahallesi’ne gidiyoruz. Kana, cana ve şehide doymuş, donmuş topraklar olan Sarıkamış’ta; Yukarı Şehitlik Anıtı, Cer Atölyesi kalıntıları, Katerina Av Köşkü  gezileri sonrası isteğe bağlı cağ kebabı menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Obsidiyen Taşı’nın işlenmesiyle yapılan hediyelik eşya satılan bir yere gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Yanık Kilise/Kazım Karabekir Cami gezip fotoğraf çekiyoruz. Cıbıltepe’de, Kayak Tesisleri içinde yer alan Çamkar Otele gidip liftlerin açık olması halinde Üstkafe’ye kadar çıkıp bembeyaz doku içinde gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra aynı sistemle inişe geçip aracımıza binerek Kars’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Sarıkamış Şehitlik Anıtı’nı görüp fotoğraf çektikten sonra hareket edip Kars’a/Otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.  

2.GÜN (
KARS-ANİ-ÇILDIR GÖLÜ-BOĞATEPE-KARS): 
Saat: 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da aracımıza binerek 40 Km ve 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy la tarihlenen Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy. a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde de yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gürcü Kilisesi, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi Tapınağı, Kral Gagik Kilisesi,  Havariler Kilisesi/Selçuklu Kervansarayı, Aziz Krikor Şapeli/Küçük Kilise, Hamam kalıntıları, Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebul Menucehr Cami’si, Büyük Katedral/Fethiye Camii, Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve bir depremde yarsısı yok olan Aziz Patrick/Halashar/Kurtarıcı İsa/Keçeli Kilisesini görüp gezip fotoğraf çekiyoruz. Gezi sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Arpaçay-Doğruyol üzerinden yolumuza devam ederek Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda 1950 metrede bulunan Çıldır Gölü’nde yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak gölden çıkan sarı balık ana menüsü öğle yemeği yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay ikramı sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Göle yoluna giriyoruz. Susuz İlçesi’nden geçip İlçe yakınlarındaki Susuz Şelalesi’nde yapacağımız kısa süreli fotoğraf çekimleri sonrası  Boğatepe/Zavot Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan kalma bir gelenek olan Süt ve Peynir üretimine devam edilen bu köyde Peynir Müzesi’ni gezip kaşar ve gravyer peynir üretimi hakkında bilgiler alıyoruz. İsteğe bağlı olarak peynir alış verişi yaptıktan sonra hareket edip Kars’a/otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. İsteğe bağlı Kars Kalesi’ne gidip Kale’deki Kafe’ye gidip canlı müzik eşliğinde; sımışka, kestane, patates ve sınırsız demleme çay sunumuyla  gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.  

3.GÜN (
KARS): 
Saat: 07.15’te erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı yaparak başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da hareket ederek Kars turumuza başlıyoruz. Şehir turu kapsamında; Aleksandır Nevski Kilisesi/Fethiye Camii, Kafkas/Kanlı Tabya ve Arkeoloji Müzelerini görüp gezdikten sonra Kale Mahallesi’ne gidip eski Kars dokusu içinde yer alan; Harakani Türbesi ve Kümbet Cami/Havariler Kilisesi gezileri sonrası Kars Çayı üzerinde bulunan Karahanoğlu Köprüsü’nü görüp fotoğraf çekiyoruz. Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan gördükten sonra yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak,  Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı Tahtdüzü bölgesinde dışarıdan göreceğimiz yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu, Kar’S Otel, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbaycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Deftardarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün ve peynir alış verişi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası isteğe bağlı olarak ve ayrı bir ücret ödeyerek Kafkas Halk Dansları etkinliğini izliyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi otelimizde geçiriyoruz.  

4.GÜN (
KARS-ERZURUM-ERZİNCAN-DİVRİĞİ-SİVAS):
Sabah saat: 05.45’te kalkıyoruz. 1 saat süreli erken kahvaltı yaptıktan sonra eşyalarımızı toplayıp saat: 07.00’de Kars Garı’na hareket ediyoruz. Grubumuz için ayrılan yataklı vagonlara geçip kompartımanlara yerleşiyoruz. Saat: 08.00’de hareket eden Doğu Ekspresi ile hareket edip gün boyu Anadolu Bozkırları’nda ve sonbahar manzarası eşliğinde yol alarak yolculuğumuza devam ediyoruz. İsteğe bağlı olarak Erzurum’da Cağ Kebabı siparişi verip yemeğimizi kompartımanlarımızda yiyoruz. Erzincan-Divriği-Sivas üzerinden yolumuza devam edip geceyi Doğu Ekspresinde geçiriyoruz.  

5.GÜN (
SİVAS-KAYSERİ-IRMAK-ANKARA):
Gece boyu devam eden tren yolculuğu sonrası Sivas-Şarkışla-Kayseri-Kırşehir-Irmak güzergahıyla yolculuğumuza devam edip sabah saat: 08.30 civarında Ankara Merkez Garı’na gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Havaalanı transferleri (1), Ankara-Kars ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak bileti, Konforlu ulaşım aracı, Kars-Ankara arası ikişer kişilik yataklı ve kuşetli vagonda tren bileti, Kahvaltı (3),  Akşam Yemeği (3), 4 yıldızlı otelde konaklama (3), Çıldır Gölü transferi, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Akşam yemeklerinde su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri. Trende alınacak tüm yemekler.

Biniş Noktaları

15 Kasım Ankara Esenboğa Havaalanı - 07.15 

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzemeler ve ilaçlar. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum kartın Müzekart özelliği devam etmektedir.