Uygarlıklar Kenti Antakya


Gidiş: 20/04/2019
Dönüş: 21/04/2019
Tur Süresi: 1 Gece 2 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 400,00 TL

Tur Programı

Uygarlıkların merkezi olmuş, kültür ve hoşgörünün egemen olduğu, değişik din, inanç ve mezhepten insanların barış ve hoşgörü ortamında yüz yıllardır bir arada yaşadığı büyülü bir şehirdir Antakya.  Ve ilklerin yaşandığı bir şehirdir Antakya. Roma döneminde, şehri dört bir yandan çeviren 360 kuleli şehir surları ile ilk surlu şehirdir. İmparator Agustus zamanında ilk olimpiyatların yapıldığı şehirdir. Kurtuluş Caddesi, Roma döneminde sütunların üzerine yerleştirilen kandillerle aydınlatılan ilk şehirdir. Tarihte ilk olan Dafne ile Apollo’nun aşkının yaşandığı, Hristiyanlığın ilk Mağara Kilisesi ve ilk kez Hristiyan sözcüğünün kullanıldığı yerdir Antakya. İlklerin yaşandığı, bugüne kadar görmediğinize üzüleceğiniz, gidince büyüleneceğiniz uygarlıklar kenti Antakya’ya yapacağımız bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.  

1.GÜN (ANKARA-ANTAKYA-HARBİYE): Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla, Aksaray-Pozantı-Adana üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Antakya/Harbiye’ye  otelimize gidiyoruz.  Otelde yapacağımız açık büfe kahvaltı ve kısa süreli hazırlık sonrası yerel araçlarımıza binerek Batayas üzerinden Samandağ İlçesine bağlı Hıdırbey köyüne gidiyoruz. Bir anıt ağaç olan 650 yaşındaki çınarın altında köylülerle sohbet edip çay içtikten sonra narenciye bahçeleri arasında isteğe bağlı olarak mis kokuları soluyarak doğa yürüyüşü sonrası bir Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyüne kadar yürüyoruz. Kilise ziyareti ve köylülerle sohbet sonrası Musa Dağının eteklerinden giderek Çevlik’e/Akdeniz’e iniyoruz. İsteğe bağlı olarak balık ana menüsü ile güzel bir öğle yemeği yedikten sonra  hareket edip yakınımızdaki Titus Tüneli ve Beşikli Mağarayı geziyoruz. Şahin Tepesi’nde Akdeniz’i seyretmenin keyfiyle çaylarımızı yudumladıktan sonra hareket edip otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi Antakya’ya özgü lezzetler eşliğinde bir restoranda afiyetle yiyoruz. Geceyi Harbiye’de geçiriyoruz. 

2.GÜN (HARBİYE-ANTAKYA-ANKARA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp eşyalarımızı topluyoruz. Harbiye Şelalelerine yürüyerek gidip gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Yılmaz İpek’te Antakya’ya özgü ipek alış verişi yaptıktan sonra Harbiyeli Heykeltıraş Abdullah’ın mütevazi Atölyesini gezdikten sonra hareket edip Antakya/Ortodoks Kilisesine gidiyoruz. Kısa süreli ibadet izledikten sonra yetkililerden bilgi alıp yüzümüzü  Zenginler Mahallesinin bir kişilik dar sokaklarına çeviriyoruz. Fotoğraf çekerek eski Antakya Evlerini dışarıdan gördükten sonra yerel koşulların uygun olması halinde sürpriz ziyaret yapıyoruz. Roma döneminde kandillerle aydınlatın cadde üzerinde oluşturulan Kurtuluş Caddesi üzerinde farklı din ve inanışa sahip insanların adım başı uzaklıkta bulunan ibadet yerleri arasında yer alan Katolik Kilisesi ve Çan Kulesini görüp gezdikten sonra hemen bir adım uzaklıkta olan Sarımiye/Sermaye Camisini gördükten sonra Affan Kahve’de kahve molası veriyoruz. İslam Orduları’nın Anadolu’ya yaptığı seferlerde Memlüklülerce 638 yılında ilk inşa ettiği Habib-i Neccar Camisi ziyareti sonrası Aromatik Bitkiler Müzesi’ni görüp gezdikten sonra Kurtuluş Caddesine yakın bir sokakta yer alan Şadi ASFUROĞLU tarafından oluşturulan Cam Eserleri Müzesi’ni görüp geziyoruz. Roma Dönemindeki cam sanatını günümüze taşıyarak eskitme tekniği ile yeni değerler yaratan Şadi Bey’in çalışmalarını görüp gezdikten sonra eski bir Sabun İmalathanesi olan Savon Otelde bir süre mola verip fotoğraf çekiyoruz. Verdaa Sabun İşletmesine gidip geleneksel sabunculuğu bilimsel anlamda analiz ederek modern teknolojiyle temizlik ürünleri imal eden bu işletmede yetkililerden sabunun öyküsünü dinledikten sonra Saint Pierre Mağara Kilise’ye gidiyoruz. Hristiyan sözcüğünün ilk kez kullanıldığı  ve Hristiyanlığın dünyaya buradan yayıldığı düşünülen, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak tescil edilen mağara kilise gezisi sonrası Hac Dağı eteklerinde veba hastalığına karşı yontulup vebanın ortadan kalkmasıyla yarıda bırakılan ve en eski Antakyalı olan Cehennem Kayıkçısı Haron/Kharon Yontusunu geziyoruz. Daha sonra hareket isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yeni oluşturulan Antakya Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Sergilendiği mozaik eserler açısından dünyada ilkler arasında yer alan Müze’yi görüp gezdikten sonra Anadolu’da ilk camiler arasında yer alan Habib-i Neccar Camisi ziyareti sonrası Uzun  Çarşı’ya gidip Antakya’ya özgü baharat, peynir ve diğer ürünlerden isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Künefeciler Meydanı’na gelip künefe ikramı sonrası saat: 18.00’de Ankara için yola çıkıyoruz. İskenderun-Adana-Pozantı-Aksaray üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat: 04.00 civarında  Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz. 

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (2), Akşam Yemeği (1), Harbiye Özcihan Otelde konaklama (1), Yerel araç hizmetleri, Künefe ikramı, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.30  
Milli Kütüphane Önü - 21.35
 
Armada Önü - 21.40
 
Ufuk Üniversitesi Önü - 21.45
 
Taurus/Çırağan Önü - 21.50
 
Dikmen/Atatürk Sitesi Karşısı/EGO Durağı - 21.55
 
Oran Yolu/Turan Güneş Bulvarı Köprü Altı/Yanyol - 22.00

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel malzemeler ve ilaçlar.  Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kartın Müzekart özelliği kaldırılmıştır.