Uzun Gap Turu


Gidiş: 07/09/2019
Dönüş: 14/09/2019
Tur Süresi: 7 Gece 8 Gün
Tur Tipi: Gap Turları
Tur Fiyatı: 1.550,00 TL

Tur Programı

Bugüne kadar Gap gezisine katılamadıysanız fazla üzülmeyin. Sizlere mükemmel bir Gap gezisi programı hazırladık. Bakın programda neler var. Kahramanmaraş’tan başlayarak Nemrut Dağı’nda gün batımını izlemek, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtını görmenin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Ülkemizin en büyük barajı olan Atatürk Barajı, bir Artuklu kenti olan Diyarbakır, artık unutulmaya yüz tutmuş Malabadi Köprüsü, Hasankeyf ve Midyat gezimizin önemli durakları olacaktır. Gap gezisi kapsamında hiç uğranılmayan bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyü, küçük Mardin diye adlandırılan Savur İlçesi ve ardından Mardin. Bu kenti iki gün boyunca gezmeye doyamayacaksınız. Ve yine gezi programına alınmayan Dara Antik Kenti sizleri büyüleyecektir. Şanlıurfa sınırları içerisinde yer alan insanoğlunun Anadolu’daki en eski ibadet yeri olan Göbeklitepe, Harran’da Konikevler ve Üniversite kalıntıları gezimizin diğer durakları arasında yer alacaktır. Peygamberler şehri olarak nitelendirilen Şanlıurfa, Birecik Baraj Gölü suları altında kalan Halfeti, Rumkale ve Şavaşan Köyü’ne yapacağımız tekne gezisi ve ardından Kelaynak Koruma Merkezi gezimizin önemli uğrak yerleri olacaktır. Gezimizin son durağı olan Gaziantep’te Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, geleneksel bir sanat olan Sedef işlemeciliği, Cam Eserleri, Panorama ve Mutfak Müzeleri Gaziantep’te görülmesi gereken yerler olacaktır. Hasan Süzer Etnografya Müzesi, eski bir Ermeni Evi olan Papirüs Kafe, Kırkayak Parkı, Bakırcılar Çarşısı ve Antep’e özgü yöresel lezzetler mutlak uğranılması gereken yerler olacaktır. Farklı yerler görüp farklı kültürlerle tanışıp farklı lezzetler tadacağınız bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.

1.GÜN (ANKARA-KAHRAMANMARAŞ-ADIYAMAN-KAHTA): Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Kırıkkale-Kayseri-Pınarbaşı-Göksun üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Kahramanmaraş’a gidiyoruz. Bir restoranda yapacağımız güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Kahramanmaraş Kalesi gezisi sonrası Kurtuluş Savaşı sürecinde Maraş savunmasının ünlü kahramanı Sütçü İmam’ın ilk kurşun attığı yer ve Hamam Müze’yi gördükten sonra çarşıda serbest alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası isteğe bağlı olarak dondurma ziyafeti çektikten sonra yola çıkıp Gölbaşı-Adıyaman üzerinden yolumuza devam edip Kahta’ya gidiyoruz. Atatürk Barajı kıyısındaki bir restoranda isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Kahta’ya gelip yerel araçlarla yola çıkıp Nemrut Dağ’ına doğru tırmanıyoruz. Sırasıyla; Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtı’nı görüp gezdikten sonra Nemrut Dağı’nın Batı Terası’na gidiyoruz. Kommogane Krallığı döneminde yapılan Tanrı heykel ve kabartmalarını görüp gün batımını fotoğrafladıktan sonra Doğu Terasını da görüp fotoğraf çekiyoruz. Toplanma yerinde çay-kahve ve serbest alış veriş molası verdikten sonra Nemrut’tan ayrılıp yerel araçlarla aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kahta’da araç değiştirdikten sonra Adıyaman’a otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Geceyi Adıyaman’da geçiriyoruz.

2.GÜN (ADIYAMAN-ATATÜRK BARAJI-DİYARBAKIR): Erken kalkıp kahvaltı sonrası otelden ayrılıp yola çıkıyoruz. Bozova üzerinden yolumuza devam edip Atatürk Barajı’nın seyir yerine gidiyoruz. Seyir terasında baraj ile ilgili bilgi aldıktan sonra Hilvan-Siverek üzerinden yolumuza devam edip Diyarbakır’a gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Ciğerci Onur’a gidip öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Artukoğulları Uygarlığı’na ait önemli yerleşimlerden olan Diyarbakır’da yapacağımız şehir turu kapsamında; Dicle Nehri üzerindeki 10 gözlü köprü, Gazi Köşkü, Diyarbakır’a özgü bazalt taşından bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar, Keçi Burcu, Mardin Kapı, Deliler Hanı, Diyarbakır’a sembol olan Sütunlu Minare, Keldani Kilisesi, Hasanpaşa Kervansarayı ve Sülüklühan gezileri sonrası Şam’daki Emevi Cami’sine benzeyen Anadolu'da 5.Cami-i Kebir'i Ulu Cami her mevsim için ayrı kullanım alanları oluşturulan ve sivil mimari en güzel ev örnekleri arasında yer alan Ahmed Arif Evi, Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Müze evi gezileri sonrası Süryani Meryem Ana Kilisesi’ni geziyoruz. Nebi Camisi ziyareti, ayakkabıcıların fotoğraflanması ve serbest alış veriş sonrası hemen yakınımızdaki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Diyarbakır’da geçiriyoruz.

3.GÜN (DİYARBAKIR-HASANKEYF-MİDYAT-MARDİN): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelden ayrılıp yola çıkıyoruz. Batman üzerinden yolumuza devam edip Silvan yakınlarındaki tarihi Malabadi Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Batman yoluna girip yol üzerindeki petrol çıkaran Atbaşı diye bilinen petrol kuyularını fotoğrafladıktan sonra Hasankeyf’e gidiyoruz. Artuklu Uygarlığı’nın önemli yerleşimlerinden olan ve yakın gelecekte Ilısu Baraj gölünün altında kalacak olan Hasankeyf’te; Kültürpark’a taşınan Zeynel Bin Türbesi’ni görüp gezdikten sonra Hasankeyf’te Seyir terası’na çıkıp Hasankeyf tarihi ve eserler hakkında yerel rehberimizden bilgiler alıyoruz. Kısa süreli alış veriş molası sonrası hareket edip Gercüş üzerinden yolumuza devam edip Midyat’a gidiyoruz. Eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat’ta isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yola çıkıp Midyat’ın 20 km doğusunda bulunan Süryaniler’in önemli din öğretimi merkezleri arasında yer alan Mor Gabriyel-Deyrul Umur Manastırına gidiyoruz. Savur’lu Mor Samuel ve Katmin’li Mor Şemun tarafından inşa edilen manastırda; Meryem Ana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırk Şehit Kilisesi, Mor Samuel ve Mor Şemun Mabedi, mezarlık bölümleri ve dini mekanların olduğu manastırı gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Midyat ilçe merkezine gidip; Midyat Konukevi ve Gelüşgehan’ı gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöreye özgü telkari ve gümüş alış verişi yaptıktan sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Midyat’ta geçiriyoruz.

4.GÜN (MİDYAT-KILLIT/DEREİÇİ KÖYÜ-SAVUR-MARDİN): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Savur’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde bulunan ve bir Süryani Köyü olan Kıllıt-Dereiçi Köyüne gidiyoruz. Süryaniler’in geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt-Dereiçi Köyü’nde Süryani Mor Yuhanna Kilisesi’ni görüp fotoğraf çekiyoruz. Köy sokaklarında yapacağımız gezinti sonrası hareket edip Savur ilçesine gidiyoruz. Küçük Mardin diye adlandırılan ve taş işçiliği ile Mardin’den geri kalmayan ve ilçede sivil mimari ev örnekleri arasında önemli bir yeri olan Hacı Abdullah Bey Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Konakta; aynalı tavan, mutfak, salon ve etnografik eserleri görüp fotoğraf çektikten sonra panoromik olarak Savur Kalesi, Ulu Camii ve kenti seyredip fotoğraf çektikten sonra yola çıkıp 1 saat süreli yolculuk sonrası Mardin’e geliyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra, gündüz seyranlık, gece gerdanlık olarak nitelendirilen Yukarı Mezopotamya Ovası’nın önemli kentlerinden olan, değişik din ve farklı mezheplere ev sahipliği yapmış, birçok kültürün beşiği olmuş, değişik mimarisiyle açık hava müzesi konumundaki, dünyanın taş kenti Mardin’de; Sabancı Kent Tarihi Müzesini gezdikten sonra, Şehidiye Cami ve Medresesi, Abbaralar, Loş Tonozlu-Kemerli Geçitler, PTT Binası, Mardin Konağı, Zinciriye-Sultan İsa Medresesi ve Arkeoloji Müzesini görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

5.GÜN (MARDİN-DARA-DEYRUL ZAFARAN-MARDİN): Erken güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Mardin’e 30 km uzaklıktaki Dara Antik Kenti’ne gidiyoruz. Su Sarnıçları ve Kale Yönetim Binaları’nı görüp gezdikten sonra kazı çalışmaları devam eden Nekropol’e gidip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra yola çıkıp Deyrul Zafaran Manastırı’na gidiyoruz. Bir zamanlar tüm süryanilerin din öğretim merkezi olan Dayrulzafaran Manastırı’nda; Meryem Ana Kilisesi, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini gezip fotoğraf çektikten sonra Mardin’e Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. Mezopotamya Ovası’nın en iyi görüntülendiği medresede Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, Cami, Türbe ve havuzdaki suyun akışıyla, doğumdan ölüme kadar insan yaşamı ve sonrasının ifade edildiği Kasımiye Medresesi’ni gezip fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine gidiyoruz. Mardin Sokakları, Sokul Bakar, Bakırcılar Çarşısı gezileri sonrası isteğe bağlı alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası Büyük Mardin Oteli’ne gelip akşam gün batımında ve ışıklar altında Mardin’i fotoğrafladıktan sonra otelimize gelip bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

6.GÜN (MARDİN-GÖBEKLİTEPE-HARRAN-ŞANLIURFA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Mardin’den ayrılıp yola çıkıyoruz.  Viranşehir üzerinden yolumuza devam edip Şanlıurfa yakınlarında, Neolotik döneme tarihlenen ve Anadolu’da insanoğlunun ilk toplu ibadet ve yaşam izlerinin görüldüğü Göbeklitepe Örenyeri’ni görüp gezdikten sonra hareket edip Şanlıurfa’da isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip kısa süreli yolculuk sonrası Harran’a gidiyoruz. Harran'a özgü çamurdan yapılan Konik Evleri gezip fotoğrafladıktan sonra dünyanın ilk Üniversitesi olduğu düşünülen yapı kalıntılarını ve kulesini gördükten sonra yola çıkıp peygamberler kenti Şanlıurfa'ya gidiyoruz. Şanlıurfa’ da; Hz. Eyüb’ün Sabır Mağarası, Halül-Ür Rahman Gölü-Balıklıgöl, Ayn-ı Zeliha Parkı ve Gölü, Halül-ür Rahman/Dergah Camisi ve Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan mağarayı görüp gezdikten sonra soluğu Urfa çarşılarında alıyoruz. Arap esintisini çağrıştıran rengarenk giysili insanlar, eski Urfa dokusunu günümüze taşıyan satıcılar, yöresel ürünler, şerbet, baharat, Mırra Urfa’ya özgü kültürü yansıtmaktadır. İsteğe bağlı olarak yapacağımız alış veriş sonrası Gümrükhan’da mola veriyoruz. Burada otururken ve yöreye özgü bir şeyler içerken burada bulunduğunuz için çok şanslı olduğunu düşüneceksiniz. Daha sonra aracımıza binip elektronik eşyalarının satıldığı Kapaklı/Japon Çarşısı’na gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası Urfa’ya özgü bir kültür olan SIRA GECESİ etkinliğine katılıp gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Şanlıurfa’da geçiriyoruz.

7.GÜN (ŞANLIURFA-BİRECİK-RUMKALE-GAZİANTEP): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. Günümüzde cami olarak kullanılan Fırfırlı Cami/12 Havariler Kilisesini gezdikten sonra Haleplibahçe’ye gidip günümüzde yeni ortaya çıkarılan Roma Dönemine ait mozaik eserleri ve hamam kalıntılarını gördükten sonra Şanlıurfa’dan ayrılıp yola çıkıyoruz.  Yeni Halfeti üzerinden yolumuza devam edip bir kısmı baraj suları altında kalan eski Halfeti’ye gidiyoruz. Birecik Baraj Gölü’nde teknelerimize binip Hromgla/Rumkale’ye gidiyoruz. Tekne turumuza Savaşan-Beresin köyüne kadar devam ettikten sonra göl kenarında çay molası veriyoruz. Mola sonrası teknemizle eski Halfeti’ye gelip aracımıza binip yola çıkıyoruz. Birecik’te Kelaynak Koruma Merkezini gezdikten sonra Fırat nehri kenarında isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip yola çıkıp Gaziantep’e doğru yola çıkıp kısa süreli yolculuk sonrası şehir girişindeki Zeugma Müzesine gidiyoruz. Birecik Baraj Gölü suları altında kalmaktan son anda kurtarılan, modern müzecilik anlayışıyla sergilen Roma dönemine ait muhteşem Zeugma mozaiklerini rehber eşliğinde gezip fotoğraf çektikten sonra hareket edip Gaziantep’e özgü bir sanat olan Sedef İşleme Atölyelerini gezip bu sanat hakkında bilgi aldıktan sonra isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. Daha sonra hareket edip şehir merkezine gidiyoruz. Kent gezisi kapsamında; Gaziantep Kalesi içinde oluşturulan Panorma Müzesi, Mutfak Müzesi ve Cam Eserleri Müzelerini görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Gaziantep’te geçiriyoruz.

8.GÜN (GAZİANTEP-ANKARA):Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp şehir gezisi kapsamında; Hasan Süzer Etnografya Müzesini görüp gezdikten sonra eski Gaziantep dokusunun görülebileceği, Bey Mahallesi içinde yer alan 1850’li yıllarda yapılan sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu dar sokakları geziyoruz. Yorgunluğumuzu eski bir Ermeni evi olan Papirüs Kafe’de çay-kahve içerek atıyoruz. Mola sonrası Kırkayak Parkı’na kadar yürüyüp Antep savunması ile ilgili anıtı gezip fotoğraf çektikten sonra alış veriş ve çay molası sonrası şehir merkezine geliyoruz. İsteğe bağlı olarak Antep Mutfağı’na özgü lezzetlerle güzel bir öğle yemeği yedikten sonra Zincirli Bedesten ve Bakırcılar-Baklavacılar Çarşısını geziyoruz. İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Savaş Müzesi’ni görüp geziyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binip saat 16.00’da Gaziantep’ten ayrılıyoruz. Adana-Pozantı-Aksaray üzerinden yolumuza devam ederek belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat: 23.55’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, Sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (8), Akşam Yemeği (7), Gece 3 ve 4 yıldızlı otellerde konaklama (7), Nemrut Dağı Çıkışı ve Gün Batımı, Yerel Araç Transferleri, Şanlıurfa’da Sıra Gecesi, Halfeti Rumkale’de Tekne Gezisi, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri.  

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 21.30   
Milli Kütüphane Önü - 21.35   
Armada Önü - 21.40   
Kentpark/Cepa - 21.45   
Beşevler Kavşağı - 21.50  
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 21.55   
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 22.00   
Aydınlıkevler Kavşağı - 22.05

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.