Yeni Yıl Balosu İçerikli Tren ve Uçak ile Kars Ani Çıldır Sarıkamış


Gidiş: 31/12/2018
Dönüş: 03/01/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 1.650,00 TL

Tur Programı

Adını Karsak Oymağından/Türklerinden alan Kars’ı gördünüz mü bilemiyoruz. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde ve yeni yıla girerken serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için güzel bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçuklular’ın ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarı balık ziyafeti, Malakan’lardan kalma bir gelenek ile peynir üretimi yapılan Boğatepe Köyü, 40 yıl süren Rus işgalinde yeniden inşa edilen Kars şehir merkezi, 1915 aralığında savaşmadan ölen 90 bin vatan evladı adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakından tanımak istiyorsanız, yeni yıla Kars’ta geçirmek  istiyorsanız sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.
BU GEZİMİZE ÜLKEMİZİN HER YERİNDEN KATILABİLİRSİNİZ.

30 Aralık (ANKARA): Saat 17.15’te Ankara Merkez Garı’nda buluşuyoruz. Saat 18.05’te hareket eden Doğu Ekspresi’nin yataklı ve kuşetli vagonlarına binip Kars için hareket ediyoruz. Kış ortamında ve Anadolu bozkırlarında gece boyu süren yolculuğumuz kompartımanda ve restoranda yapacağımız koyu gezi sohbetleriyle devam ediyor. 

31 Aralık (KAYSERİ-SİVAS-ERZURUM-KARS): 25 Saat sürecek tren yolculuğumuzda Sivas-Divriği-Bağıştaş-Erzurum üzerinden güzel kış görüntüleri eşliğinde seyahatimize devam edip akşam saat 19.00’da Kars Garı’na varıyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip otelimize giderek odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası yılbaşı etkinliği için restoranımıza gidiyoruz. Kars’a özgü lezzetler, yöresel canlı müzik ve yerli alkollü içecekler eşliğinde yeni yıla girmenin ve Kars’ta olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Etkinlik sonunda otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.
HATIRLATMA: Trende geçecek tüm zamanlarda yemekler katılımcılar tarafından karşılanacaktır.  

1.GÜN (KARS): Saat 09.00’da kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat 10.00’da hareket edip şehir turu kapsamında; Kafkas/Kanlı Tabya ve Arkeoloji Müzelerini görüp gezdikten sonra Aleksandır Nevski Kilisesi/Fethiye Cami’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra Kale Mahallesi’ne gidip eski Kars dokusunda yer alan; Kümbet Camii/Havariler Kilisesi ve Harekani Türbesi  gezileri sonrası Kars Çayı üzerinde bulunan Karahanoğlu Köprüsü’nü görüp fotoğraf çekiyoruz. Mazlumağa, Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını dışarıdan gördükten sonra yürüyerek yapacağımız gezi kapsamında Tahtdüzü’nde; Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak,  Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, İsmet İnönü İlk Öğretim Okulu, Kar’S Otel, Sağlık Müdürlüğü ve Azerbaycan Konsolosluğu Binaları, Valilik ve Deftardarlık Binalarını görüp fotoğraf çektikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün ve peynir alış verişi sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi otelimizde geçiriyoruz. 

2.GÜN (KARS): Sabah saat 07.15’te kalkıyoruz. 1 saat süreli güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası saat: 08.30’da aracımıza binerek 40 Km ve 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy la tarihlenen Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gagik Kilisesi,  Havariler Kilisesi, Aziz KRIKOR Şapeli/Küçük Kilise, Aziz PRKTICH/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camii ve Selçuklular’ın Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’si görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler/Rahibeler Manastırı, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesini görüp gezdikten sonra  hareket edip Arpaçay üzerinden yolumuza devam edip Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. Ülkemizin 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda bulunan Çıldır Gölü kışın buz tutmaktadır. Çıldır Gölü’ne özgü sarı balık ana menüsü ile güzel bir öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay ikramı sonrası gölün buz tutması durumuna bağlı olarak  buz zemin üzerinde atlı kızak, jet siki etkinlikleri yapıyoruz. Dileyenler buz üzerinden yürüyebilirler. Yapılan etkinlikler sonrası hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam ederek Boğatepe Köyü’ne gidiyoruz. Malakanlar’dan günümüze ulaşan bir öğreti ile peynir üretimi yapılan köyde Peynir Müzesi’ni görüp,  isteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra hareket edip Kars’a geliyoruz. Otelimizde bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. 

3.GÜN (KARS-SARIKAMIŞ-ERZURUM-ANKARA): Saat 07.30’da erken güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayarak saat 09.00’da otelimizden ayrılıyoruz. Aracımıza binerek hareket edip 50 Km uzaklıktaki Sarıkamış’a, Teneke Mahallesi’ne gidiyoruz. Kana, cana ve şehide doymuş, donmuş topraklar olan Sarıkamış’ta; Yukarı Şehitlik Anıtı, Cer Atölyesi kalıntıları, Katerina Av Köşkü ve Yanık Kilise/Kazım Karabekir Camii gezileri sonrası  Obsidiyen Taşı’nın işlenmesiyle yapılan hediyelik eşya satılan bir yere gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne gidip Çamkar Otelde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası aracımıza binerek Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Horasan üzerinden yolumuza devam edip Köprüköy’e gidiyoruz. Aras Nehri üzerinde, Emir Çoban SALDIZ tarafından yaptırılan  Çobandede Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Erzurum’a gidiyoruz. Zaman kalması durumunda isteğe bağlı olarak cağ kebabı menüsü ile akşam yemeğimizi yedikten sonra Erzurum Havaalanı’na hareket ediyoruz. Bilet, check-in ve bagaj işlemleri sonrası Anadolu Jet’in TK 7075 sefer sayılı uçağı ile saat 21.35’te Ankara için havalanıyoruz.  1 sat 30 dakika süreli uçuş sonrası saat: 23.05’te  Esenboğa Havaalanı’na iniyoruz. Bizi bekleyen transfer aracımıza binip kısa süreli yolculuk sonrası ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra Derneğimize gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz. 

Ücrete Dahil Hizmetler

Ankara-Kars, yataklı ve kuşetli vagonlarda Doğu Ekspresi gidiş tren bileti (1), Erzurum-Ankara ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak bileti, Havaalanı transferi (1), Tur sürecince özel ulaşım aracı, Kahvaltı (3), 1 yıl balosu yemeği. 2 double rakı/2 kadeh şarap/2 bardak bira alkollü içecek sunumu ile Akşam yemeği (2), 4 yıldızlı otelde konaklama (3), Çıldır Gölü transferi Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve ören yeri giriş ücretleri, 4.Gün Akşam Yemeği.

Biniş Noktaları

Ankara Merkez Garı - 17.15

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.
• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile 
• yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş  yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.