Yusufeli Kaçkar Zirve Etkinliği 3937 m


Gidiş: 20/07/2019
Dönüş: 28/07/2019
Tur Süresi: 8 Gece 9 Gün
Tur Tipi: Dağ ve Kamp Turları
Tur Fiyatı: 1.750,00 TL

Tur Programı

Yusufeli Kaçkar Zirve(3937 m) Kavron-Ayder Geçişi Çamlıhemşin Zilkale-Palovit Şelalesi Şenyuva/Çinçuva Gezisi. 7. Gece, 8 Gün. Tam Pansiyon
Doğayı ve dağları seviyor musunuz? Peki ya yükseklerde yürümeyi seviyor musunuz? Ülkemizde Alp-Himalaya sisteminin kuzey kıvrımları olan sıradağlar içinde yer alan Kaçkar Dağlarının en yüksek zirvesi olan 3937 metre yüksekliğindeki Kaçkar zirveye birlikte çıkmaya ne dersiniz? Üstelik size önerilen sadece zirveye çıkmak değil. Gürcü Krallığı döneminde yapılan Öşk Kilisesi, Tortum Gölü ve Şelalesi, Çoruh Nehri, Barhal Vadisindeki orman dokusu, Ayı Hamamı, yayla yaşantısı, 2885 Metre yükseklikte bulunan Dilberdüzü kamp yeri, Buzul Gölleri, Kaçkar zirve, Lanetleme Geçidi, Mezovit Gölleri ve Doğru Karadeniz doğasının muhteşem bitki örtüsü, sis, Laz kültürü, yöresel yemekler, Tulum ve Horon, Ayder’de kapılıca, Kemerli Köprü ve Kale gibi kültürel zenginlikler ile birbirinden farklı  on beş-on altı ögeyi içine alan muhteşem bir geziye birlikte gitmeye ne dersiniz? 
İddia ediyoruz bu geziyi bir sene boyunca konuşacak, bir yaş gençleşecek ve kesin olarak güzellik ve yakışıklılık katsayınız artacaktır. Bizden söylemesi. Yıllardır yapılan bu etkinliğimize, Kafka Tur güvencesi ve tecrübesiyle katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz. HATIRLATMA: Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.  

1.GÜN: ANKARA-TORTUM-YUSUFELİ-YAYLALAR
Sabah erken saatlerde Erzurum'a gidiyoruz. Bir tesiste yapacağımız güzel bir kahvaltı sonrası  Tortum üzerinden yolumuza devam edip Çamlıyamaç/Öşk Köyü’ne gidiyoruz. 950 li yıllarda Gürcü Krallığı tarafından yapılan yıkık durumdaki Öşkvan Kilisesini görüp gezdikten sonra Tortum Gölüne gidiyoruz. Seyir Terasından Göl fotoğrafı çektikten sonra Yusufeli yönünde yol alıp Tortum Şelalesine gidiyoruz. Gezi, fotoğraf ve isteğe bağlı suya girme molası sonrası yolumuza devam edip Yusufeli’ne gidiyoruz. Öğle yemeğimizi cağ kebabı menüsü ile afiyetle yedikten sonra eksik kalan malzemelerimizi alıp yerel aracımızla Barhal’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Ayı Hamamı plajında isteğe bağlı suya girmeyi denedikten sonra Barhal’a gidiyoruz. 950 li yıllarda Gürcü Krallığı hakimiyetinde kalan bölgede, dönemin en güzel inanç yapıları arasında  yer alan Barhal Kilisesi/Cami’sini görüp gezdikten sonra çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip muhteşem bir vadi ve orman dokusu içinden yükselmeye devam edip Heveg/Yaylalar Köyü, Olgunlar/Meredet Mahallesi’ne gidip pansiyonumuza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Çay-kahve molası ve yapılacak dağ sohbetlerinin ardından  erkenden yatıyoruz.  Geceyi Olgunlar’da geçiriyoruz. GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yaklaşık Araç Transfer Süresi: 10-11 saat,
Yürüyüş etkinliği yoktur, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Olgunlar Mahallesi: 2130 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam Yemekleri.
 

2
.GÜN: OLGUNLAR-NASTAF YAYLASI-DİBERDÜZÜ Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası kamp eşyalarının katırlara yüklenmesiyle  7.5 Km mesafeli ve 4.5 saat sürecek yürüyüş etkinliğimize başlıyoruz. Barhal Çayı boyunca Osmanlı döneminden kalma sağlı sollu Pag/Eski yerleşim kalıntılarından geçerek Hastaf/Haristav Yaylası’na geliyoruz. Burada bir süre dinlenip mis gibi soğuk sudan içtikten sonra yürümeye devam edip Gaymovitin Deresi’nden geçerek  2885 metre yükseklikteki Uluslararası kamp yeri olan Dilberdüzü’ne çıkıyoruz. Kampın kurulması  ve yerleşme sonrası öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Dileyen katılımcılarımızla yüksek irtifaya uyum için kampın güneyindeki tepe altlarına kadar tırmanıp  fotoğraf çekiyoruz.  Dağ etkinlikleri ve zirve çıkışı hakkında verilecek bilgiler sonrası akşam yemeğimizi yedikten sonra erkenden yatıyoruz. Geceyi Dilberdüzü’nde geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 7.5+4 Km, 5-2 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Dilberdüzü Kampyeri ve uyum tırmanışı: 2975 metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam Yemekleri.      

3
.GÜN: DİLBERDÜZÜ-KAÇKAR ZİRVE-DİLBERDÜZÜ Sabah saat: 02.30’da kalkıp hazır kek ve çay içerek  18 Km mesafeli ve toplamda 14 saat süreli etkinliğimizde zirve rotası üzerinde tırmanmaya başlıyoruz. Deniz gölü yakınlarında getirdiğimiz malzemelerle güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Deniz Gölü üzerinden geçerek klasik zirve rotasından inişli çıkışlı setlerden yürüyerek saat: 10.00’da 3937 Metre yüksekliğindeki Kaçkar Ana Zirvesine ulaşıyoruz. Zirvede doyumsuz manzara eşliğinde etrafı seyredip fotoğraf çekiyoruz. Deftere duyguların yazılması ve grup anısı fotoğraf çekimleri sonrası aynı rota üzerinden inişe geçiyoruz. Teras olarak bilinen yerde öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Deniz Gölü plajında suya girme molası verip daha sonra kampımıza dönüyoruz. Esnetme hareketleri  ve çay-kahve keyfi sonrası zirve tırmanışı hakkında yapılan hoş sohbetlerle birlikte akşam yemeğimizi yedikten sonra yatıyoruz. Geceyi Dilberdüzü’nde geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 19.50 Km, 13-14 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Kaçkar Zirve: 3937 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve akşam Yemeği.  

4
.GÜN: DİLBERDÜZÜ-ADSIZGÖL-DİLBERDÜZÜ Dileyen katılımcılarımız bugünü dinlenmek için geçirebilirler. Kendini dinç ve iyi hisseden katılımcılarımız için erkenden kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası 11 Km mesafeli ve toplamda 7 saat süreli etkinliğimizde Kaçkar zirve rotası üzerinde yükselerek 3100 metre civarında sola dönüp kızılsırt olarak adlandırdığımız sırt hattına çıkıyoruz. Küçük adımlarla yükselip basit kaya tırmanışları ile yan geçiş yaparak Adsızgöl’ü göreceğimiz başka bir sırt hattına ulaşıyoruz. Etrafı seyredip fotoğraf çektikten sonra gölün sol yanındaki kar kulvarından yürüyerek Adsızgöl’e gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Adsızgöl plajında suya girmeyi denedikten sonra kumanya olarak hazırlanan öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası bir süre siesta yapıyoruz. Daha sonra kuzey doğu yönünde tırmanıp 3365 metre ve 65 metre derinlikte, muhteşem bir göl olan Denizgölü’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak yusuf yusuf yusuf sesleri eşliğinde Deniz Gölü plajında suya girmeyi denedikten sonra inişe geçip kampımıza dönüyoruz.  Esnetme hareketleri ve çay-kahve keyfi sonrası bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra milyonlarca yıldız ve gezegenin altında kamp ateşi etrafında özel içeceklerimiz eşliğinde doğada ve dağlarda olmanın keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Dilberdüzü’nde geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 10 Km, 6-7 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Deniz Gölü sırtı: 3465 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, kumanya öğle yemeği ve akşam Yemeği.  

5
.GÜN: DİLBERDÜZÜ-NASTAF-OLGUNLAR Saat: 07.00’de kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp katırlara yüklüyoruz. Bugün için sakin bir gün, hiç acelemiz yok. Bir süre daha kampta kalıp çay-kahve keyfi sonrası orada bulunanlarla vedalaştıktan sonra zirve yapmış olmanın keyfiyle ve belki bir daha buraları görme düşüncesiyle inişe geçiyoruz. 7.5 Km mesafeli ve 3.5 saat süreli etkinliğimizde fotoğraf çekerek  ve yavaş yavaş yürüyerek, Gaymovitin Deresi ve Hastaf Yaylası’ndan geçerek  öğleden sonra Olgunlar Mahallesi’ne geliyoruz. Yöresel bir menü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra pansiyonumuza yerleşiyoruz. Bugünün geri kalanını serbest zaman olarak geçiriyoruz. Dileyenler dere kenarında ayaklarını suya sokabilir, dileyenler odasında dinlenebilir, kitap okuyabilir ve etrafta küçük gezintiler yapabilir. Akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Akşam tavla, okey oyunları oynayarak ve dağ/zirve sohbetleri yaparak zaman geçiriyoruz. Geceyi Olgunlar’da geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 7.5 Km, 3.5 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Olgunlar Mahallesi: 2130 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle  ve akşam yemekleri.  

6
.GÜN: OLGUNLAR-LANETLEME -YUKARI KAVRON Sabah saat: 03.15’te kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızın araca/katıra yüklenmesi sonrasında 18 Km süreli ve toplamda 10 saat süreli etkinliğimizde Dobe/Dibe Vadisine girerek yürüyüşümüze başlıyoruz. Dobe Yaylası ve Dobe Düzü’nden geçerek tırmanmaya devam edip Osurtan yokuştan “Yusuf, yusuf, yusuf“ sesleriyle Artvin ve Rize’yi bir birinden ayıran Lanetleme Geçiti’nden geçerken Kaçkar zirveye bir kez daha uzaktan “merhaba” diyoruz. Karadeniz Gölü’nün üstündeki Yukarı Kavron rotasına tırmanıp Meterel/Şahin Gölüne gidiyoruz.  Göl sahilinde isteğe bağlı yüzme molası verdikten sonra Büyük Deniz Gölü’ne gidiyoruz. Kısa bir yüzme molası sonrası mangalda sucuk, içecek menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra muhteşem bir doğa ve flora örtüsünden laylaylom bir yürüyüşle Yukarı Kavrun Yaylasına gidiyoruz. Pansiyonumuza yerleştikten sonra odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi Firdevs Hanımın hazırladığı yöresel lezzetler eşliğinde afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Şahin Kafe’de Laz kültürü, okey, tavla oyunları ile zaman geçirip gelen gruplarla yapılan sohbetler ederek geçiriyoruz.  Geceyi Yukarı Kavron Yaylasında geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 22.30 Km, 10-12 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Lanetleme Geçiti: 3160 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle  ve akşam yemekleri.  

7
.GÜN: YUKARIKAVRON-AYDER-RAFTİNG-DOĞAMOTEL Sabah saat: 08.00’de kalkıyoruz. Güzel bir kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp aracımıza yükleyerek Ayder’e gönderiyoruz. 11 Km mesafeli ve 4 saat süreli etkinliğimizde saat: 11.00‘de yürüyüşümüze başlayarak Aşağıkavron Yaylasından yürümeye devam edip muhteşem güzellikteki doğal orman dokusundan geçerek Kaledüzü/Galerdüzü’ne geliyoruz. Sac kavurma menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yürümeye devam edip Ayder girişindeki Kalegon Mevkii’nde bulunan Gelintülü Şelalesi’nin fotoğrafını çekiyoruz. Yürüyerek aşağıya inip isteğe bağlı kaplıca keyfi sonrası serbest zaman veriyoruz. Saat: 15.00’te hareket edip ülkemizin en muhteşem yağmur ormanlarından geçerek Çamlıhemşin’e doğru yol alıyoruz. Hala Deresi üzerindeki Ata yadigarı Hala Kemerli Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Çamlıhemşin çıkışındaki Rafting hareket alanına gidip isteğe bağlı olarak 1 saat süreli rafting yapıyoruz. Etkinlik sonrası hareket edip Çamlıhemşin çıkışındaki Doğa Motel’e gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi motelimizde yiyoruz. Geceyi Fırtına Deresi’nin coşkulu gürültüsü eşliğinde geçiriyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 13 Km, 4 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Ayder Yaylası/Fırtına Vadisi: 1650/50 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı ve  akşam yemeği. Öğle yemeği ekstra.  

8
.GÜN: DOĞAMOTEL-PALOVİT-ZİLKALE-PAZAR Sabah saat: 08.00’de kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Ortan Köyü’ne yapacağımız kısa süreli gezinti ve fotoğraf turu sonrası Doğa Motel’den aracımıza binerek Fırtına Vadisi boyunca yol alıp yeşilin bin bir tonu içinde bulunmanın keyfiyle Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Doğal orman dokusu içinde, Palovit Vadisi’nde bulunan muhteşem güzellikteki şelaleyi görüp fotoğraf çektikten sonra Çat Yolu üzerinde bulunan Şimşir Ormanı alanına gidiyoruz. Yaşlı Şimşir Ağaçlarını görüp fotoğraf çektikten sonra önceden birlikte belirlediğimiz menü ile öğle yemeğimizi Fırtına Deresi dibinde afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip Zilkale’ye gidiyoruz. Rum-Pontuslular zamanında sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş, yol kontrol noktası, konaklama yeri ve ileri karakol gibi misyonlar üstlenen  tarihi Zilkale’yi görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Çinçiva/Şenyuva Köyüne gidiyoruz. Çinçiva Kafe’de çay-kahve molası verdikten sonra tarihi kemerli Köprülerde gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra aracımıza binip Doğa Motel’e gidiyoruz. Eşyalarımızı araca yükleyip hareket edip Çamlıhemşin’de kısa süreli alış veriş molası sonrası yolumuza devam edip Ardeşen ayrımındaki Atmaca Heykelinde grup ve gezi anısı fotoğraf çektikten sonra Pazar’a gidiyoruz. Saat: 17.00’de hareket eden Ankara otobüsüne biniyoruz. Pazar sabahı saat: 07.00 civarında Ankara’ya gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde birlikte olabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.
GÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ: Yürüyüş mesafesi ve süresi: 4-6 Km, 2 saat, deniz Seviyesinden Yükseklikler: Palovit Şelalesi 950 Metre, Dâhil Olan Yemekler: Kahvaltı, öğle ve  akşam yemekleri.

Ücrete Dahil Hizmetler

Yerel araç transferleri, Yayla transferleri, Kamp yükünün katırlar veya araçlarla taşınması, Tüm konaklamalar (7), Kahvaltılar (8), Öğle yemekleri (7), Akşam yemekleri (7), TURSAB seyahat sigortası, Tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Ankara-Erzurum, Pazar-Ankara arası tarifeli seferler ile otobüs gidiş-dönüş veya uçak bileti, Pansiyon ve otellerde alınan ekstra yiyecek ve içecekler, Tüm alkollü içecek ücretleri, Rehber ve aşçı bahşişleri, Kişisel harcamalar ve Ayder’de yenilecek öğle yemeği, Son gün akşam yemeği.

Biniş Noktaları

19 Temmuz 2019 Cuma AŞTİ - 19.00

Önemli Hatırlatmalar

BU GEZİ İÇİN GEREKLİ KİŞİSEL MALZEMELER: Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, sırt çantası, şapka, bere, yağmurluk,  yedek ayakkabı, yedek giysi, uyku tulumu, mat, çadır, mayo, ıslanabilir tişört ve kıyafetler, suya girme ayakkabısı, hafif ince havlu, güneş gözlüğü ve kremi, polar veya kazak, su kabı, kişisel malzemeler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, kültürel ve arkeolojik değerlerimiz ile bitki  örtüsünü ve  yabanıl yaşamı korumaya her zaman özen gösteriyoruz. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Kask acentamızdan kiralanabilecek olup etkinlik boyunca kiralama ücreti 50.00 TL olacaktır. 

KONAKLAMA TESİSLERİ: 
1-Olgunlar/Meredet Mahallesi: 1. ve 5. Geceler Kaçkar Pansiyon 
2-Dilberdüzü Kampyeri: 2.3.4 Geceler. Çadırda konaklama 
3-Yukarıkavron Yaylası Şahin Pansiyon: 6.Gece 
4-Çamlıhemşin Doğa Motel: 7.Gece     

ÖNEMLİ HATIRLATMA: 
Doğada ve yükseklerde yapılacak yürüyüş ve tırmanış etkinlikleri riskli etkinlikler olup katılımcıların bu durumu bildikleri varsayılarak etkinliklere katıldıkları kabul edilir. Bu etkinlik boyunca toplamda 75 Km yükseklerde yürüyüş yapılacağı düşünülmelidir. Bu nedenle bu etkinliği yapabilecek ve etapları yürüyebilecek kondisyona sahip, deneyimli ve donanımlı kişilerin bu etkinliğe katılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra; akut sağlık sorunları olan, kalp-damar sistemleri ile  solunum sistemlerinde sorunları olan kişilerin bu tür etkinliklere katılmamalarını öneriyoruz. Bu etkinliğe katılan bütün katılımcıların bu uyarıyı görmüş, okumuş ve olası etkinlik sırasında yaşanacak kaza ve yaralanmaları kabul etmiş oldukları varsayılacaktır.